Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 10:58

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: pentakl
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 20:32 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 7 stycznia 2009, 18:35
Posty: 24
Lokalizacja: Lębork
hm... takie pytanie, czym się rożni pentakl od białego pentagramu?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: pentakl
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 20:41 
alex napisał(a):
hm... takie pytanie, czym się rożni pentakl od białego pentagramu?


Pentakl to krąg z wpisaneym weń pentagramem. Kolor dowolny. A biały pentagram jest piecioramienną gwiazdą w kolorze białym, zapewne ;)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 22:43 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 18:43
Posty: 90
Lokalizacja: Łódź
A ja zawsze myślałem, ze pentakl to pentagram "główką" do góry, a sam pentagram to pentagram "główką" do dołu z dwoma ramionami na górze.

Mam nadzieję, że wiadomo o co mi chodzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 22:51 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 14:05
Posty: 490
Lokalizacja: Poznań (powiedzmy ;))
Najoględniej mówiąc pentakl to pentagram wpisany w koło. Niezależnie od tego, gdzie ma "główkę".


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 22:58 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Sheila napisał(a):
Najoględniej mówiąc pentakl to pentagram wpisany w koło. Niezależnie od tego, gdzie ma "główkę".


I jaki ma kolor. Czarny, biały, czy różowy w zielone groszki. 8)

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 23:17 
Driada napisał(a):
Sheila napisał(a):
Najoględniej mówiąc pentakl to pentagram wpisany w koło. Niezależnie od tego, gdzie ma "główkę".


I jaki ma kolor. Czarny, biały, czy różowy w zielone groszki. 8)


A pentakl ma jakąś głowkę? Zawsze myślałem, że pentagram ma pięc równej wielkosci trójkatów ułozonych koncentrycznie w ten sposób, że kolejno stykaja się one katami utworzonymi przez podstawy tych trójkatów z przyległymi bokami tychże w taki sposób, że bok przylegający do podstawy jednego trójkata leży na linii prostej z podstawą sąsiedniego a oba leżą na lini prostej z bokiem przylegajacym do podstawy nastepnego trójkata itd. itp. :D:D:D

Po opisamniu tak utworzonej figury okregiem przylegającym do katów utworzonych przez dwa równe boki tych trójkątów otrzymujemy pentakl.

Nastepnie bierzemy farbki i malujemy w dowolny kolor. Moga byc takze centki, paski, kropki itp.

Głowa trójkatna od tego wszystkiego!!! zreszta ręce i nogi też a brzuch pieciokatny :twisted:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 23:57 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 21:55
Posty: 76
Lokalizacja: Warszawa
Z tego co wiem to bialym pentagramem nazywa sie ten o ktorym my czesciej mowimy w odroznieniu od pentagramu czarnego czyli satanistycznego. I tyle czyli nie kolor gwiazdki tylko gdzie rogi :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 00:09 
Ja tez slyszalm kiedys jak pentagram okreslano kolorem bialym i czarnym ale jak Berenika mowi nie o kolor tu chodzilo tylko o orientacje glowek i nozek. Czarownice tego okreslenia zazwyczja jednak nie uzywaja bo pentagram ktory stanal na glowce wcale nie jest dla nich symbolem satanistycznym.

I zgodze sie z przedmowcami ze pentagram to piecioramienna gwiazda a pentakl to ta gwiazda wpisana w krag. Ale prawde mowiac, dzisiaj wiele osob nie zna tego rozroznienia i stosuje sie te dwa terminay na przemian. Szkoda.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 00:27 
berenika napisał(a):
Z tego co wiem to bialym pentagramem nazywa sie ten o ktorym my czesciej mowimy w odroznieniu od pentagramu czarnego czyli satanistycznego. I tyle czyli nie kolor gwiazdki tylko gdzie rogi :twisted:


Tyle tylko, że historycznie rzecz biorąc odwrócony pentagram wcale nie był satanistyczny ani nie przedstawiał złych mocy. Więc trudno mówić, że jest "czarny" w odróznieniu od "białego".

Przyjmowanie takiej terminologii oznacza poddanie się interpretacji chrześcijańskiej.

Ponadto w okręgu nie ma wyróżnionych kierunków. Nie ma góry ani dołu.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 00:30 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 21:55
Posty: 76
Lokalizacja: Warszawa
Alez pewnie, chodzi tylko to z czym sie ta terminologia wiaze, bo jak widac dziewczyna (za tego chlopaka przepraszam, ale jakos Alex mi sie od razu z facetem skojarzylo) slyszala pare roznych nazw i sie pogubila, poza tym pamietaj ze w wicca tez nie ma ze biale to dobre a czarne zle :P


Ostatnio edytowano wtorek, 13 stycznia 2009, 00:48 przez berenika, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 00:42 
berenika napisał(a):
... bo jak widac chlopak slyszal pare roznych nazw...


Jeśli Alex, to dziewczyna ;)

berenika napisał(a):
...poza tym pamietaj ze w wicca tez nie ma ze biale to dobre a czarne zle :P


No właśnie, dział dotyczy wicca tradycyjnego a nie chrześcijańsko-satanistycznych skojarzeń z pentagramem.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 08:15 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 18:43
Posty: 90
Lokalizacja: Łódź
rawimir napisał(a):
Tyle tylko, że historycznie rzecz biorąc odwrócony pentagram wcale nie był satanistyczny ani nie przedstawiał złych mocy. Więc trudno mówić, że jest "czarny" w odróznieniu od "białego".

Przyjmowanie takiej terminologii oznacza poddanie się interpretacji chrześcijańskiej.

Ponadto w okręgu nie ma wyróżnionych kierunków. Nie ma góry ani dołu.


Historycznie owszem, ale współcześnie pentagram przez większość jest rozróżniany na czarny i biały ze względu na charakter osoby, kultury, tradycji, sekty która go stosuje.

A terminologia chrześcijańska wywarła ogromny wpływ na wielu pogan. Przecież większość osób zwróconych na Starą Wiare była nimi kiedyś.

berenika napisał(a):
Z tego co wiem to bialym pentagramem nazywa sie ten o ktorym my czesciej mowimy w odroznieniu od pentagramu czarnego czyli satanistycznego. I tyle czyli nie kolor gwiazdki tylko gdzie rogi


Sataniści w wielu przekazach posługują się odwróconym pentagramem. Jako że utożsamiani są ze złem symbol jakim się posługują również stał się zły w oczach obserwatorów - stał się czarnym pentagramem.

I wsród niewtajemniczonych nie ma znaczenia jaki jest jego rys historyczny. Odwrócony pentagram zyskał zła sławę i nic się na to nie poradzi. Mozna wyprowadzic z błędu poszczególne jednostki z najbliższego otoczenia, ale na masy nie wpłyniemy.

Niefajne jest to, że większość katolików widząc pentakl lub pentagram i tak mysli i czasem mówi: "Satanista". Nie widzą różnicy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 08:34 
Ponieważ dyskusja na temat kolorów pentagramu nie dotyczy wicca w ogólnosci a wicca tradycyjnego w szczególnosci, wątek ten został przeniesiony do działu "Pogaństwo ogólne" choć być może należałoby mu stworzyć odrębny dział "Ścieżki duchowe inspirowane chrześcijaństwem" i wrzucić do niego zarówno tę dyskusję jak i dyskusje na temat satanizmu w ogóle.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 12:12 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Pentakl ma szersze znaczenie, jest to praktycznie każdy amulet/ talizman w formie krążka z różnych materiałów (wosk, metal, drewno etc.) z wyrytymi symbolami magicznymi (nie musi być to pentagram). Wykorzystywany w magii ceremonialnej.
http://en.wikipedia.org/wiki/Pentacle

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 12:27 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 stycznia 2008, 08:42
Posty: 246
Lokalizacja: Midgard
Drobny detal polega na tym, że samo średniowieczne chrześcijaństwo właśnie używało obu wersji pentagramu - i tej zwróconej do góry jednym, i tej dwoma wierzchołkami. Annelie pokazywała kiedyś nawet zdjęcie pewnego gotyckiego kościoła w Niemczech, na którego apsydzie jak wół stoi gwiazda pięcioramienna zwrócona dwoma wierzchołkami w górę. A ja szukałam danych o chrześcijańskich zastosowaniach "odwróconego" pentagramu i trochę znalazłam, ten znak był bardzo powszechny w średniowiecznej ikonografii chrześcijańskiej, niezależnie od tego, w którą stronę odwrócony.

Więc to plucie się chrześcijan na znak pentagramu czy pentakl w wąskim rozumieniu jest trochę bez sensu. Zawsze można im na nie odpowiedzieć, że nosi się symbol pięciu cnót kardynalnych :twisted:

_________________
ObrazekTrolling provided by TIS - Trolling Internet Solutions
[TM of Björn The Bohemian]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 14:16 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Marta Małgorzata napisał(a):
Zawsze można im na nie odpowiedzieć, że nosi się symbol pięciu cnót kardynalnych :twisted:
Albo, że mają dobre oko, -od razu dostrzegli co jest grane. Pójdą za to do nieba :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 17:14 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
Nie wiem czy mi się dobrze zdaje ale mi się zdaje, że rozróżnienie pentagramu na "biały" i "czarny" pochodzi od Eliphasa Leviego. Więc jest to rozróżnienie relatywnie nowe.

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 17:38 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
nnelie pokazywała kiedyś nawet zdjęcie pewnego gotyckiego kościoła w Niemczech, na którego apsydzie jak wół stoi gwiazda pięcioramienna zwrócona dwoma wierzchołkami w górę.


nie trzeba szukać za granicą - w Kamieniu Pomorskim (tak, w TYM kamieniu pomorskim :twisted: ) nad wejsciem bocznym do katedry jest dokłądnie taki sam pentagram dwoma wierzchołkami w górę sierowany

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 19:05 
Asus napisał(a):
nie trzeba szukać za granicą - w Kamieniu Pomorskim (tak, w TYM kamieniu pomorskim :twisted: ) nad wejsciem bocznym do katedry jest dokłądnie taki sam pentagram dwoma wierzchołkami w górę sierowany


No cóż, też stary niemiecki kościół :twisted:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 19:31 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 18:43
Posty: 90
Lokalizacja: Łódź
Marta Małgorzata napisał(a):
Zawsze można im na nie odpowiedzieć, że nosi się symbol pięciu cnót kardynalnych :twisted:

O to jest nie głupi pomysł dla tych, którzy nie chcą się zbędnie tłumaczyć przed chrześcijanami poruszającymi temat pentagramu/pentaklu. Zastanawia mnie tylko, po co poganin miałby tak mówić skoro byłoby to kłamstwo. Czyżby bycie poganinem to powód do wstydu i ukrywania tego przed światem??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 19:40 
Miadwel napisał(a):
Zastanawia mnie tylko, po co poganin miałby tak mówić skoro byłoby to kłamstwo. Czyżby bycie poganinem to powód do wstydu i ukrywania tego przed światem??


Dla świętego spokoju. Poza tym, cóż złego w tym, jak to nazywasz kłamstwie? Do piekła za to nie pójdę :twisted:


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 20:22 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 18:32
Posty: 146
Lokalizacja: Katowice
Chyba sie domyslam, co mial na mysli Miadwel. I troche sie z nim zgadzam. To cos, jakby bedac poganinem publicznie glosic, ze Jahwe jest jedynym bogiem. Z drugiej strony mamy wtedy, jak to ujal Rawimir, "swiety spokoj". Mi jednak wciaz trąci to swoistym konformizmem. Postawy jako takiej nie krytykuje (znaczy, mowienia czegos "po katolicku" dla swietego spokoju, nie konformizmu), tylko nie potrafie sie jednoznacznie opowiedziec, czy jest to na tyle mniejsze zlo, by sie na nie zdobywac. Z pewnoscia byloby nim w czasach przesladowan. Jezeli komus groza takowe (zwolnienie z pracy, ostratyzm), jak najbardziej nadal nim jest...
W sumie juz raz ratowalam sie przez przymusowym sluchaniem religijnego radia (nie tego z twarza), glebokim tonem informujac babcie, ze czuje sie niewlasciwie, nie oddajac wlasciwego szacunku sacrum modlitwy xD
...
Mam wrazenie, ze namotalam dzis bardziej niz zwykle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 20:30 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 stycznia 2008, 08:42
Posty: 246
Lokalizacja: Midgard
Pomijając wszystko inne to nie byłoby kłamstwo. Pentagram JEST symbolem pięciu cnót kardynalnych, symbolizuje też w chrześcijaństwie wiele innych rzeczy. Jakich - nie chce mi się pisać od nowa, a nasze forum, na którym kiedyś symbolikę pentagramu szczegółowo opisałam (zresztą na pytanie związane z umieszczeniem go w formie dwoma wierzchołkami do góry na tym niemieckim kościele, o którym wspomniałam wcześniej) niestety padło, zresztą wyszczególnianie ich tutaj byłoby z lekka offtopiczne :P

Więc nie nazwałabym tego kłamstwem a raczej edukacją. To, że pentagram symbolizuje dla nas coś, czego chrześcijanie nie są w stanie zrozumieć, nie oznacza, że w chrześcijańskiej symbolice nie jest obecny. Tyle, że w porównaniu z chrześcijanami, poganie mają znacznie większe pojęcie o własnej symbolice, niekiedy także o cudzej ;)

_________________
ObrazekTrolling provided by TIS - Trolling Internet Solutions
[TM of Björn The Bohemian]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 20:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 10 listopada 2008, 18:32
Posty: 146
Lokalizacja: Katowice
Ok, to zmienia postac rzeczy. Wczesniej uznalam to za przypadkowa zbierznosc liczb. Kajam sie za niewiedze. Sama czesto informuje katolikow, ze odwrocony krzyz to symbol smierci piotrowej ;P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 20:44 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Swoja droga to zabawne jak latwo ludzie oddaja swoje symbole w rece "wroga". Chrzescijanie oddali pentagram i krzyz sw. Piotra i dzis malo kto pamieta o ich pierwotnym znaczeniu dla chrzescijan, ja np. nigdy nie wlozylbym swastyki itd. itp.

Zaprawde, powiadam Wam, interesujace zjawisko - czyz nie mozna przyrownac tego do rzucania perel przed wieprze?

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 20:46 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Pentagram JEST symbolem pięciu cnót kardynalnych
Chciałam sprawdzić, jakie to są te cnoty kardynalne, ale w kościelnych źródłach znalazłam tylko 4:
CNOTY KARDYNALNE
1. Roztropność
2. Sprawiedliwość
3. Wstrzemięźliwość
4. Męstwo

Całkiem fajne, tylko liczba mi się nie zgadza...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 20:59 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 1 stycznia 2009, 23:58
Posty: 36
Lokalizacja: 3miasto
Marta Małgorzata napisał(a):
Tyle, że w porównaniu z chrześcijanami, poganie mają znacznie większe pojęcie o własnej symbolice, niekiedy także o cudzej ;)


W tym momencie przypomniała mi się refleksja, która niedawno mnie naszła - żyjemy w czasach, w których powoli dochodzi do pewnego odwrócenia ról - o ile w średniowieczu chrześcijaństwo mogło kojarzyć się z niesieniem pewnej wiedzy, edukacji, wyższej świadomości religijnej, a z pogaństwem kojarzono tzw. ciemnotę, o tyle dziś właśnie poganie są o wiele częściej bardziej świadomi w kwestiach religii i oczytani także na innych, w pewnym sensie pokrewnych polach nauki, takich jak np. psychologia. to oczywiście duże uproszczenie, ale określa chyba jakąś tendencję...

co do okręcania biednego pentagramika, to spotkałem się z interpretacją, raczej współczesną, że ten z "różkami" symbolizuje triumf materii nad duchem (interpretacja LaVeya?), a ten z jednym ramieniem - panowanie "ducha" nad resztą żywiołów (co już wszyscy forumowicze wiedzieli pewnie dawno przede mną).
btw, może wcześniej nie przypisywano tak często symboliki temu, czy pentosik był poodwracany czy nie był... (?)
pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 21:13 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 stycznia 2008, 08:42
Posty: 246
Lokalizacja: Midgard
Mogło mi się coś pomylić, nie pamiętam dokładnie. Ale jest też uważany za symbol pięciu ran Chrystusa (ręce, nogi, bok) i w ogóle różnych występujących w chrześcijaństwie piątek. Nasze forum wstanie, przypomnę sobie, co na jego temat wyszperałam, i nie jest to żadna radosna wydumka ;)

Co do swastyki, "złamana" w drugą stronę jest przecież powszechnym na Podhalu "krzyżykiem niespodzianym", umieszczanym we wnętrzach, żeby przyniósł szczęście domostwu, obecnym na starych bacowskich spinkach i w ogóle powszechnym we wzornictwie ludowym. To przecież było zresztą jedną z przyczyn, dla których III Rzesza chciała z naszych górali zrobić Goralenvolk, uważając ich za rasę wyższą niż Słowianie. Wobec mojego gigantycznego sentymentu do Podhala, wcale nie jestem pewna, czy w nowym mieszkaniu nie umieszczę go nad drzwiami ;)

_________________
ObrazekTrolling provided by TIS - Trolling Internet Solutions
[TM of Björn The Bohemian]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 21:19 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 1 stycznia 2009, 23:58
Posty: 36
Lokalizacja: 3miasto
tak czy inaczej, kilka pentagramowo-chrześcijańskich konotacji można znaleźć chociażby na wszechwiedzącej wikipedii ;)
http://en.wikipedia.org/wiki/Pentagram#Christianity
pozdrawiam ponownie ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 13 stycznia 2009, 23:51 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 2 lutego 2008, 18:43
Posty: 90
Lokalizacja: Łódź
rawimir napisał(a):
Dla świętego spokoju. Poza tym, cóż złego w tym, jak to nazywasz kłamstwie? Do piekła za to nie pójdę :twisted:


No nie pójdziesz, ale lepiej się chyba człowiek czuje jak jest uczciwy. Ja tak przynajmniej mam. Uważam, że lepiej powiedzieć prawdę, choć gorzką, niż kłamać. Kwestia sumienia. Może dawna naleciałość chrześcijaństwa??

Amvaradel napisał(a):
Chciałam sprawdzić, jakie to są te cnoty kardynalne, ale w kościelnych źródłach znalazłam tylko 4:
CNOTY KARDYNALNE
1. Roztropność
2. Sprawiedliwość
3. Wstrzemięźliwość
4. Męstwo

Całkiem fajne, tylko liczba mi się nie zgadza...


Właśnie. Pentagram jest chrześcijańskim sybbolem cnót kardynalnych, ale jaka jest ta piąta??

Marta Małgorzata napisał(a):
Ale jest też uważany za symbol pięciu ran Chrystusa (ręce, nogi, bok) i w ogóle różnych występujących w chrześcijaństwie piątek.


Będę trochę upierdliwy. Jezus miał 7 ran:
- 2x ręce;
- 2x nogi;
- bok;
- czoło (korona cierniowa);
- plecy (biczowanie);


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL