Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:11

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Świątynia w Polsce
PostNapisane: środa, 6 maja 2015, 09:34 
Offline

Dołączył(a): sobota, 7 marca 2015, 15:53
Posty: 1
Witam, reprezentuje nurt taoistycznego szamanizmu, mój klan i ja chciałbym założyć świątynie w Polsce do praktyk orientuje sie ktoś może lub może ktoś przekazać jak to wygląda z perspektywy prawnej ? Czy trzeba to rejestrować jako społeczność religijną? Klan jest utrzymywany z dobrowolnych datków jak to mniej więcej wygląda w Polsce? (podatki)

I czy są tutaj ludzie co organizowali/zrealizowali taką inicjatywe (kościoły/świątynie słowiańskie?)

Dziękuje za odpowiedzi.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Świątynia w Polsce
PostNapisane: środa, 2 sierpnia 2017, 18:00 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
He, he, dwa lata po pytaniu :)
Nie zauważyłem wcześniej pytania a ruch na stronie niewielki.

Może moja odpowiedź się przyda pytającemu, a jeśli już nie to może wykorzystają ją inni.

Kolejno:
Prawo polskie nie wymaga rejestracji wspólnoty wyznaniowej by budować świątynię. Można to robić na gruncie prywatnym, dzierżawionym, przekazanym itp. Oczywiście taka budowla podlega wymogom prawa budowlanego co oznacza zależnie od wielkości obiektu projekt budowlany i wszystkie uzgodnienia lub tylko zgłoszenie.


Ustawa o wolności sumienia ... et cetera ... nie wymaga zarejestrowania się.
Przy tym od 1990 r. rejestracja przewiduje jeden tryb formalny - ustawowy, i ujednolicone wymogi (dla związków wyznaniowych, kościołów itp.).

Rejestracja daje plusy. Jest między nimi zwolnienie od podatku gruntowego pod świątynią, wielu innych podatków, opłat, ceł itp. oraz, jak mi się wydaje, poważniejsze traktowanie przez władze.

Minusem jest spełnienie wymogów formalnych, wśród których jest wymagana liczba powołujących związek - nie mniej niż 100 obywateli polskich w pełni praw publicznych, składających swój podpis na liście powołujących związek w obecności notariusza (notariusz potwierdza złożenie podpisu co kosztuje [w 2017 r.] ok. 26 zł od osoby).
Poza tym trzeba zrobić statut, kupę innych dokumentów.
Całość wymogów zawiera ustawa: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 9890290155
Trzeba wybrać 'tekst ujednolicony'

Jeśli będą szczegółowe pytania jestem do dyspozycji


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL