Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 14:24

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czy ktoś wie co to za drzewo?
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2011, 20:33 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 sierpnia 2011, 01:13
Posty: 39
Lokalizacja: Częstochowa!!! ;(( / Opole! :)
Kiedyś już próbowałam znaleść info w internecie, ale nie dało rady, może ktoś z Was wie jak nazywa się to drzewo? Obficie rośnie u nas, na Jurze, mam wrażenie że chętnie rośnie w miejscach mocy i również nadając im specyficzny klimat, bo gaj z tych drzew zdaje się emanować dość specyficzną uspakajającą - troszkę tajemniczą energią - przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie :)

Są bardzo wysokie, jak na polskie drzewa, mają jasno-szarą, baaardzo gładką i delikatną korę i bardzo prosty pień - ja wiem? Tak do 1mtr - 1,5 mtr w obwodzie dorosłe drzewo. Gałęzie z listkami zaczynają się dość wysoko - tak że u dużego drzewa ni ma jak dostać się do listków. Listki są błyszczące, ciemnozielone, średniej wielkości i mają łeskowato-okrągły kształt - śmieszne są owoce i nasionka tego drzewa - po 2, nieregularne łezki w kosmatej łupince :D Dołączam zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Oraz zdjęcia wyczesanej miejscówy, którą dzisiaj odkryłam w Biskupicach k. Częstochowy :) (zdjęcia robione telefonem:/ )

Obrazek

Obrazek

Obrazek




Ładne mamy tereny, czyż nie? ^^

_________________
"Spróbujmy sobie przypomnieć co się działo przed tym, zanim zdecydowaliśmy się tu być? Bądź cierpliwy i pozostań w tej świętej rzeczywistości. W tym świętym doświadczeniu życia na tym świecie."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś wie co to za drzewo?
PostNapisane: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 11:05 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
mi to wygląda na Buk :)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś wie co to za drzewo?
PostNapisane: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 11:57 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 sierpnia 2011, 01:13
Posty: 39
Lokalizacja: Częstochowa!!! ;(( / Opole! :)
Osz, cholera. Znaczy, że mam straszne braki - buk więc mi się z klonem mylił :] Dziękuję, tak to to drzewo, masz jakieś info o nim?;)

Ja znalazłam coś takiego:

Buk był uważany za drzewo płodności - zwierzęta zaganiano pod buki, by nadać im energii rozrodczej. Drzewa te uważane były za przychylne ludziom (opiekunów ludzi), miały mieć moc odstraszania złych duchów więc bardzo chętnie budowano domy w pobliżu takiego drzewa. Z tego, jak daleko padają te łupinki od pnia, wróżono srogość zimy - zaraz przy pniu to zima łagodna, jeśli porozrzucane są na dużym obszarze, trzeba było się gotować na mroźną zimę.

Podobnież oddziaływania biopola buka jest bardzo dalekosiężne - 10-15 m - i działa na nerwy kojąco i uspakajająco, ma korzystny wpływ na pracę serca, a okłady z liści buka mają pomóc w zwalczaniu stresu i bólu głowy:)

Żródło: "Tajemnice Słowian" Leszka Mateli - słyszałam o tym autorze różne opinie, ale z informacji o nim jest radiestetą więc, jego "diagnoza" energetyczna drzewa, w zasadzie mogłaby tylko potwierdzić duchowy stan człowieka w bukowym gaju :)

_________________
"Spróbujmy sobie przypomnieć co się działo przed tym, zanim zdecydowaliśmy się tu być? Bądź cierpliwy i pozostań w tej świętej rzeczywistości. W tym świętym doświadczeniu życia na tym świecie."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś wie co to za drzewo?
PostNapisane: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 12:34 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 29 września 2009, 17:34
Posty: 295
Lokalizacja: Warszawa
nfo o bukach...
dla mnie buki od zawsze były świętymi , pięknymi drzewami. strażnikami, pod którymi i odpoczywać i medytować i posłanie na liściach buczynowych sobie mościć. bukowych orzeszków w garść ku dobremu wziąć i do plecaka schować, a potem z nimi chodzić w zatloczonym mieście, by chroniły dalej. buki są zawsze życzliwe, dobre i spokojne. niezależnie, czy w Biesach, Beskidzie, na Jurze, Ślęży czy w parku warszawskim. dla mnie osobiście jedne z najbliższych. i jeśli czasem mówię o sobie" człowiek z liściem na głowie" to jest to liść buczynowy właśnie :)

źródło: "śladami buczynowego liścia" Jakkuna wędrowycza ;)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś wie co to za drzewo?
PostNapisane: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 14:46 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Jeśli to jest to drzewo, których na Jurze najwięcej to z pewnością jest to buk :D
Często mawiam, że kolor włosów chciałabym mieć: jak buki jesienią :o :D . A te Wasze mają wyjątkowo piękny odcień :!:

Buczyna dobrze robi też na serce. Nie przypadkiem Lecznica w Aninie z lecznicy rehabilitacyjnej stała się właśnie kardiologiczna - gdyż wokół niej od zawsze rosły buki i tam pacjenci ze schorzeniami serca, po operacjach, by-passach... szybko i sprawniej dochodzili do zdrowia.

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Czy ktoś wie co to za drzewo?
PostNapisane: wtorek, 9 sierpnia 2011, 17:43 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Bukowe orzeszki, te z pierwszego zdjęcia, są jadalne. Moim zdaniem, na surowo, niezbyt smaczne - nieco mdłe. Lepsze podsmażone na patelni z solą. Buki co kilka lat owocują całym drzewostanem. Dziki traktują orzeszki wręcz jako smakołyk. Wysyp orzeszków powoduje jesienną inwazję myszy. Właśnie tego roku tak będzie. Między bukami rośnie słaby podszyt - drzewa rozpryskują czy ulatniają jakąś substancję, która jest szkodliwa dla innych drzew. Najlepiej daje sobie z tym radę jodła. Mimo to właśnie po podszycie i drzewach towarzyszących rozpoznaje się zbiorowisko rozróżniając buczynę karpacką i sudecką (gatunek buka ten sam).
Drewno bukowe ma najwyższą wartość opałową, wyższą niż dąb. Prócz łatwopalnej brzozy właśnie to drewno jest kupowane jako kominkowe. O wykorzystaniu budowlanym, konstrukcyjnym, słyszałem jedynie u Bellona: "A kiedy dom będę miał, będzie bukowy koniecznie". Za to używano go w meblarstwie, jako klepki podłogowe i na forniry.

Mnie się podobały jesienne bukowiny koło Weimaru. Prawie bez podszytu a opadłe liście tak czerwone, że poblask oświetlał od dołu czerwienią pnie drzew. Gdy to zobaczyłem przypomniałem sobie jakieś strofy Goethego opisujące taki widok.
Inny, prawie magiczny widok to na szarej korze pni czarne od wilgoci plamy okolone bieluteńką kreską pleśni. Ta się dodatkowo mieniła i rzucała błyski odbijające się w kropelkach wody, które w niej uwięzły. -Bieszczady.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL