Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 13:51

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Wicca - religia feministyczna? [autoreklama]
PostNapisane: sobota, 24 stycznia 2009, 01:18 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Hello,

w kwartalniku feministycznym "Zadra", który wyszedł (nr. 3-4 / 2008) wydano mój artykuł pt. "Wicca - religia feministyczna?" Koszt numeru: 10 zł.

W artykule chciałam ustosunkować się do tego, że Wicca wiązane bywa z kobietami i podawane jako przykład religii feministycznej. W tym celu sięgam do korzeni: analizuję obraz Boga i Bogini w dawnych tekstach wiccańskich, przywołuję fragmenty Dawnych Praw mówiące o roli Arcykapłaństwa, opieram się też na wypiskach z książek Geralda Gardnera i Maxine Sanders. Drugą część artykułu stanowi krótkie podsumowanie późniejszych zmian zachodzących w Wicca między innymi w oparciu o cytaty z "Drawing Down the Moon" Margot Adler.

Kilka uwag:

- obrazka załączonego do tekstu ze mną nie konsultowano. Osobiście proponowałam użycie jakiegoś drzeworytu nieobjętego już copyrightem.

- na str. 69 pod koniec drugiej kolumny redakcja zgubiła cudzysłów i długi cytat wyszedł dziwnie. Powinno być: >>Według /The Meaning of Witchcraft/ "nie wszystkie kobiety są postrzegane jako przedstawicielki Bogini. ...<<

- na str. 71 pod koniec pierwszej kolumny wkradł się śmieszny błąd: >>W skrajnych przypadkach dochodzi do postrzegania kapłanów jako "bakterii"<< - powinno być "baterii".

Pozdrawiam,
_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 24 stycznia 2009, 11:26 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Fajnie, chętnie się zapoznam. Czy można to dostać w Empikach?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 24 stycznia 2009, 15:52 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 11:43
Posty: 83
Lokalizacja: Poznań
Można:)

_________________
"Kiedy wszystkie skomplikowane rachunki okazują się fałszywe, kiedy nawet filozofowie nie mają nam już nic do powiedzenia, można bez wyrzutów sumienia zwrócić się w stronę przypadkowego szczebiotania ptaków albo w stronę odległej przeciwwagi gwiazd"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 26 stycznia 2009, 14:54 
jak masz Thrish to weź na spotkanie, będzie o czym gadać wreszcie :D


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 2 lutego 2009, 15:35 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Zapoznałam się z artykułem. Z jednej strony stawiasz mocną tezę, że wicca nie jest religią feministyczną i twoje argumenty są przekonywujące (nie wiedziałam o tych wymogach odnośnie wieku i "słodyczy" arcykapłanki - oj nieładnie panowie robili, nieładnie :twisted: ), jednak nadal uważam, że - w porównaniu z głównymi religiami monoteistycznymi - wicca stanowi postęp. Jak piszesz, sytuacja w różnych grupach wiccan może wyglądać trochę odmiennie i to chyba też należy zaliczyć jako pozytywny wkład wicca w równouprawnienie - fakt, że pozwala na różne interpretacje i struktura kowenu może być dość elastycznie dopasowana do osobowości jego uczestników. Zatem jest w tym miejsce i dla feministek, i dla osób lubiących bardziej tradycyjny podział ról kobiecych i męskich.

Poza tym artykuł przyjemnie się czytało, był klarownie napisany.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 9 lutego 2009, 11:32 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Halo Amvaradel,

Amvaradel napisał(a):
Zapoznałam się z artykułem. Z jednej strony stawiasz mocną tezę, że wicca nie jest religią feministyczną


Chodzi mi raczej o to, że Wicca nie jest ze swojej natury religią feministyczną, choć można ją na taką próbować przerobić.

Wicca miało korzenie postępowe w stosunku do ówczesnego społeczeństwa, ale nie było bardziej feministyczne niż inne ruchy okultystyczne. (W modzie było wtedy "równoważenie pierwiastków męskich i żeńskich" i dlatego w okultyzmie znalazło się wiele silnych kobiet - to było jedyne miejsce w którym mogły rozwinąć skrzydła. Mieli tam też wczesne feministki, np. bodajże Annie Besant, ta od Teozofii.)

Amvaradel napisał(a):
jednak nadal uważam, że - w porównaniu z głównymi religiami monoteistycznymi - wicca stanowi postęp.


I to też tam napisałam. Chodzi mi raczej o to, że fakt czczenia bogini lub bogiń, wymuszenia udziału obu płci a nawet przyznania funkcji mniej lub bardziej przywódczych kobietom niekoniecznie powoduje, że ludziom łatwiej będzie się wyrwać z klatki sztywno ustawionych ról płciowych.

Wręcz przeciwnie, uważam że podział na cechy męskie i żeńskie tą klatkę w naszej głowie jeszcze bardziej utrwala. Jednocześnie postulat "równoważenia cech" daje nam pozwolenie na eksperymentowanie z cechami płci przeciwnej, ale nigdy tak naprawdę nie można uznać ich za swoje, tylko zapożyczone od drugiej płci. Jak Bogini dostająca moc od Boga. (Gdyby przyznać że w kobietach i mężczyznach tkwią te same cechy, to mogłyby istnieć koweny tylko męskie i tylko żeńskie).

Amvaradel napisał(a):
Zatem jest w tym miejsce i dla feministek, i dla osób lubiących bardziej tradycyjny podział ról kobiecych i męskich.


W chrześcijaństwie też są nurty bardzo postępowe, ale nikt go nie nazywa religią feministyczną. Chrześcijaństwo ma swojego św. Pawła, a wiccanie mają "Dawne Prawa".

Ważne, żeby wiedzieć, że religia wyszła z takich a nie innych korzeni, ponieważ moim zdaniem one wciąż trwają w warstwie rytualnej i mitycznej Wicca, tylko ludzie nie zwracają na nie uwagi i nie wyciągają wniosków. No bo DLACZEGO tak naprawdę Cunningham mówił o *łaskawej* (gracious) Bogini, ale *potężnym* (mighty, bodajże) Bogu? Te przymiotniki są jakby wyciągnięte z opisów Gardnera!

Amvaradel napisał(a):
Poza tym artykuł przyjemnie się czytało, był klarownie napisany.


Dziękuję :) Trochę się martwiłam czy nie za suchy wyszedł.

pp,
_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 25 kwietnia 2009, 14:49 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Hello,

Wszyscy, którzy nie załapali się na "Zadrę", mogą przeczytać artykuł, o którym pisałam, pod adresem:

http://birch.wicca.pl/historia/wicca_a_feminizm

(Forma nieco inna - sprzed zadrzanej redakcji)

pp,
_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL