Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 14 maja 2024, 23:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Szaman, czyli trzecia fala - artykuł z Taraki
PostNapisane: niedziela, 11 maja 2008, 23:26 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
W tym interesującym artykule Wojciech Jóźwiak stawia tezę, że obecna "moda na szamanizm" jest przejawem poszukiwania przez ludzi "mocy":

Szamanizm, oczywiście w swojej wersji i recepcji pop-zachodniej tym się różni od buddyzmu, że nie szuka wyzwolenia, ale mocy. Obiecuje nie środki na uspokojenie umysłu i duchową równowagę, jak buddyzm, ale środki na poszerzenie świadomości. Obiecuje zagospodarowanie jałowo teraz jakoby marnującej się przestrzeni wewnętrznej, sięgnięcie do jej ukrytych zasobów, wykorzystanie zalegającej tam energii. (...) szamanizm pełen jest metafor górniczo-kopalnianych: energia, sięgnięcie do głębi, zanurzenie, wydobycie, pokłady, zasoby. Po co ta moc? - Żeby wygrać, lub przynajmniej nie dać się za bardzo wyprzedzić. W tle szamańskich warsztatów jest ćwiczenie się w sprawności, jest trening niby w sporcie przed wyścigiem.

Łatwo zauważyć, że podobnie można by spojrzeć na wicca, czy też inne ścieżki wykorzystujące magię. Zatem szukamy mocy, tylko po co?

W artykule poruszony jest też od dawna roztrząsany w środowisku poblem, czy to, co robią ludzie Zachodu to autentyczny szamanizm czy też coś innego. Wniosek Jóźwiaka jest dość przewrotny: neoszamanizm postrzega on jako autentyczna, najbardziej oryginalną tradycję Białych :)
neo-szamanizm właściwie nie ma korzeni tubylczych, a raczej same Białe. Też godne uwagi jest, że nie zaistniał do tej pory żaden przekaz do świata Białych od szamanizmu eponimicznego, czyli tego z Syberii. Jak się dobrze i krytycznie przyjrzeć, to w całym Białym i neo szamanizmie, z szamanizmu oryginalnego pochodzi tylko nazwa. To jedno magiczne słowo: szaman.

Ale patrząc na to samo od drugiej strony, ten biały szamanizm (a innego nie znamy!) okazuje się być z tych trzech fal najbardziej ORYGINALNYM - najbardziej własnym - dziełem ludzi Zachodu.



http://www.taraka.pl/index.php?id=szaman3fala.htm

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 02:24 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Tak, a new-age to szczytowa mysl Bialych, orgazm cywilizacji Zachodu...
Taraka coraz bardziej zjezdza jak dla mnie na pozycje new-ageowe. Szamanizm nigdy nie byl, i jako taki nie moze byc zwyklym poszukiwaniem mocy - to moc wybiera szamana, czesto w bardzo konkretnym celu. Neoszamani moze i poszukuja mocy w oparciu o szamanizm, pytanie tylko czy ta moc wciaz jest zbiezna z mocami szamanskimi - dla mnie duzo wiecej laczy ja z magia chaosu. W takim ujeciu rzeczywiscie jest to oryginalny wymysl kultury Zachodu - pytanie tylko, czy jest wtedy sens nazywac to caly czas szamanizmem (nawet, jezeli neo).
Parafrazujac Eliadego - o ile szamanizm byl doznaniem religijnym, mistycznym, o tyle neoszamanizm jest wynaturzeniem, zaprzeganiem uswieconych tradycja srodkow religijnych do wlasnych celow, najczesciej zwiazanych z szeroko pojetym hedonizmem - vide halucynogeny w tradycji szamanskiej a w kontrkulturze hippisowskiej.

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 09:55 
Można spojrzeć na to co napisał autor Taraki ortodoksyjnie i biczować go za zejście z utartej ścieżki? Można. Ja wolę widzieć, że nareszcie ktoś zajął się wymiernym dążeniem do konkretów, czyli pozyskiwaniem mocy. Się chwali. Sam autor "siedzi" już długo w temacie, może czas na kolejny krok? Zauważcie jak mało jest takich dążeń w stosunku do lania wody i niekończących się kroków wokół tematu. Można twierdzić, że uprawia się rzemiosło magiczne "klimatyzując się" na uroczych leśnych polankach, można też nie oszukiwać się, że niewiele da się z tym zrobić, bo nie jest chyba tajemnicą, że dla wewnętrznej wędrówki w górę i efektów potrzebna jest moc. Nie bronię tu metody Pana Jóźwiaka, ponieważ jej nie znam, popieram kierunek marszu, no i chmurzy mnie taki ostracyzm, że niby to new age.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 maja 2008, 14:20 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Hmmm... nie nazwalbym tego ostracyzmem. Po prostu nie moja bajka - prawdopodobnie dlatego, ze ja przede wszystkim jestem poganinem, dopiero pozniej, w wyniku takiej a nie innej sciezki religijnej, ktora dopuszcza istnienie magii, linii mocy itd itp. jestem okultysta.
W neoszamanizmie wydaje mi sie, ze jest dokladnie na odwrot. Mi sie to nie podoba, ale przeciez nie musi.
Jak slusznie zauwazyl pan Jozwiak - neoszamanizm tak rozumiany nie ma praktycznie nic wspolnego z szamanizmem - miedzy innymi dlatego tak glosno protestuja Lakota.
Mysle, ze jest tu spora analogia do BTW i wicca eklektycznego.

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Szaman, czyli trzecia fala - artykuł z Taraki
PostNapisane: środa, 14 maja 2008, 22:59 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Hello,

Amvaradel napisał(a):
Zatem szukamy mocy, tylko po co?


Pan Jóźwiak najbardziej ceni sobie ludzi, którzy nie pytają po co!

Przepraszam, nie mogłam się powstrzymać :D

(Dla tych, co ich nie było na pewnym pogańskim spotkaniu: to cytat z Jóźwiaka).

_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL