Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: "Ojczysty Panteon" obowiązkowy w liceach
PostNapisane: niedziela, 2 września 2012, 13:47 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2011, 15:42
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
http://gosc.pl/doc/1276828.Ojczysty-Pan ... yste-spory

"Ojczysty Panteon i ojczyste spory" to jeden z bloków tematycznych dla licealistów kształcących się w naukach ścisłych. Jako jedyny, jest blokiem obowiązkowym. Kiedy o tym przeczytałem pomyślałem, że może będzie mowa o słowiańskich bogach, ale chyba jednak się na to nie zanosi:

http://www.zsproszowice.edu.pl/historia ... dstawa.pdf

Nie ma tam ani słowa o religii naszych przodków. Już sam nie wiem, co o tym myśleć...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: "Ojczysty Panteon" obowiązkowy w liceach
PostNapisane: wtorek, 4 września 2012, 09:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
...na początek, wszystkim prowadzących strony rodzimowiercze proponuje dodać do metatagów "Ojczysty Panteon i ojczyste spory" albo chociaż "Ojczysty Panteon"... Niech wyszukiwarki zindeksują i odsyłają do waszych witryn... Albo gdzie się da umieszczajcie linki w rodzaju Ojczysty Panteon.

PS. W PDFie: "B.9.2. charakteryzuje oraz ocenia, na wybranych przykładach, rolę ludzi Kościoła w budowie państwa polskiego;" - a czy również będzie charakteryzował oraz oceniał, na wybranych przykładach, rolę ludzi Kościoła przyczyniających się do klęsk państwa polskiego?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Ojczysty Panteon" obowiązkowy w liceach
PostNapisane: wtorek, 4 września 2012, 17:09 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2011, 15:42
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
...na początek, wszystkim prowadzących strony rodzimowiercze proponuje dodać do metatagów "Ojczysty Panteon i ojczyste spory" albo chociaż "Ojczysty Panteon"... Niech wyszukiwarki zindeksują i odsyłają do waszych witryn... Albo gdzie się da umieszczajcie linki w rodzaju Ojczysty Panteon.
Dobre. To często wyszukiwana fraza.

Cytuj:
PS. W PDFie: "B.9.2. charakteryzuje oraz ocenia, na wybranych przykładach, rolę ludzi Kościoła w budowie państwa polskiego;" - a czy również będzie charakteryzował oraz oceniał, na wybranych przykładach, rolę ludzi Kościoła przyczyniających się do klęsk państwa polskiego?
O to już ja zadbam na lekcji 8). Ale byłbym wdzięczny, gdybyś podał mi parę źródłeł z takimi informacjami.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: "Ojczysty Panteon" obowiązkowy w liceach
PostNapisane: czwartek, 6 września 2012, 13:33 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Cytuj:
To po pierwsze przypomnę, że Wg Normana Daviesa (opieram się na jego książce “Boże Igrzysko” tom I str 228) katolicy stanowili tuż przed pierwszym rozbiorem w 1772 roku mniej niż połowę wszystkich mieszkańców Polski. Po drugie przypomnę, że głównym hasłem Konfederacji Barskiej była "obrona wiary" objawiająca się obroną absolutnej dominacji katolicyzmu w państwie - dopiero na drugim miejscu stawiany był postulat niepodległości Rzeczypospolitej. Już jezuita Piotr Skarga pisał: "Pierwej Kościoła i dusz ludzkich bronić aniźli ojczyzny. Pierwej o chwałę Bożą zastawić się niźli o cześć świecką. Pierwej wiecznej ojczyzny nabywać niż doczesnej." Ale za nim do tego doszło - i to po trzecie - Polska uchodziła przez wieki za jeden z najbardziej tolerancyjnych wyznaniowo krajów Europy (nie działo się tak bez przyczyny: zarówno obowiązujące w Polsce prawo, jak i tradycja gwarantowały obywatelom swobodę wyznania i nakazywały unikanie waśni religijnych).
Chyba jednak największym udziałem Kościoła katolickiego w "zachowaniu" naszej niepodległości i przetrwaniu jako narodu dokonał popierając targowicę i wskazując drogę do drugiego rozbioru. Kler aktywnie popierał targowickich zdrajców, bo nie mógł się pogodzić z "bezbożnym, jakobińskim dziełem Konstytucji 3 maja", postępowymi hasłami oraz utratą majątków, które Sejm Wielki przeznaczył na odbudowę wojska.
Więcej na:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=17525
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2033


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Ojczysty Panteon" obowiązkowy w liceach
PostNapisane: czwartek, 6 września 2012, 14:45 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Ojczysty Panteon i ojczyste spory. Uczeń:
A.9.1. charakteryzuje, na wybranych przykładach, antyczne wzory bohaterstwa, żołnierza i obrońcy ojczyzny oraz ich recepcję w polskiej myśli politycznej, tradycji literackiej oraz edukacyjnej późniejszych epok;
A.9.2. charakteryzuje antyczny wzorzec obywatela oraz jego recepcję w polskiej myśli i praktyce politycznej późniejszych epok;

Wygląda na to, że zaczyna się od panteonu hellenistycznego... Doprawdy nie rozumiem, co miał na myśli pomysłodawca nazwy "ojczysty panteon", skoro nie widać w założeniach odwołania do panteonu słowiańskiego...

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: "Ojczysty Panteon" obowiązkowy w liceach
PostNapisane: piątek, 7 września 2012, 19:19 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2011, 15:42
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
Rork napisał(a):
Cytuj:
To po pierwsze przypomnę, że Wg Normana Daviesa (opieram się na jego książce “Boże Igrzysko” tom I str 228) katolicy stanowili tuż przed pierwszym rozbiorem w 1772 roku mniej niż połowę wszystkich mieszkańców Polski. Po drugie przypomnę, że głównym hasłem Konfederacji Barskiej była "obrona wiary" objawiająca się obroną absolutnej dominacji katolicyzmu w państwie - dopiero na drugim miejscu stawiany był postulat niepodległości Rzeczypospolitej. Już jezuita Piotr Skarga pisał: "Pierwej Kościoła i dusz ludzkich bronić aniźli ojczyzny. Pierwej o chwałę Bożą zastawić się niźli o cześć świecką. Pierwej wiecznej ojczyzny nabywać niż doczesnej." Ale za nim do tego doszło - i to po trzecie - Polska uchodziła przez wieki za jeden z najbardziej tolerancyjnych wyznaniowo krajów Europy (nie działo się tak bez przyczyny: zarówno obowiązujące w Polsce prawo, jak i tradycja gwarantowały obywatelom swobodę wyznania i nakazywały unikanie waśni religijnych).
Chyba jednak największym udziałem Kościoła katolickiego w "zachowaniu" naszej niepodległości i przetrwaniu jako narodu dokonał popierając targowicę i wskazując drogę do drugiego rozbioru. Kler aktywnie popierał targowickich zdrajców, bo nie mógł się pogodzić z "bezbożnym, jakobińskim dziełem Konstytucji 3 maja", postępowymi hasłami oraz utratą majątków, które Sejm Wielki przeznaczył na odbudowę wojska.
Więcej na:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=17525
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,2033

OK, I'll keep that in mind. Teraz tylko muszę poczekać, aż będziemy to omawiali w szkole. ; )


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL