Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 08:44

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Rodzimy Kościół Polski chce szacunku dla Światowita
PostNapisane: niedziela, 20 listopada 2011, 11:23 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Ciekawa sprawa. I dowiaduję się o niej z portalu gazeta.pl, choć mamy na forum przedstawicieli RKP :wink:
Rodzimy Kościół Polski chce szacunku dla Światowita

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzimy Kościół Polski chce szacunku dla Światowita
PostNapisane: niedziela, 20 listopada 2011, 22:21 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 4 października 2009, 17:27
Posty: 102
Lokalizacja: warszawa..
mam mieszane odczucia. Nie wiem czy można w tym przypadku można stawiać to dzieło na równi z obiektami kultowymi, a uwaga o potencjalnej profanacji z przytoczonego listu sugeruje, iż RKP tak go właśnie stawia. Czy można tu też mówić o wartości kulturowej ex-wizytówki fabryki, będącej luźną wariacją na temat autentycznych posągów?.
Wiem, że chodzi tu także o wymiar symboliczny ale idąc tym trybem myślenia to tak jakby mieć obiekcje to każdego posągu buddy wystawionego gdzieś na witrynie.

Moje zdystansowane podejście wynika pewnie z tego, że nie jestem rodzimowiercą i nie mnie oceniać czy ma to wartość dla rodzimowierców czy nie.

_________________
/人 ◕ ‿‿ ◕ 人\


Ostatnio edytowano poniedziałek, 21 listopada 2011, 01:25 przez szymon, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Rodzimy Kościół Polski chce szacunku dla Światowita
PostNapisane: poniedziałek, 21 listopada 2011, 00:46 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Moja pierwsza refleksja była bardzo zbliżona do tego, co napisał Szymon. Obawiam się, że nadawanie post factum wartości kultowej rzeźbie, która do tej pory była jej pozbawiona, może okazać się nieco karkołomne.

Z drugiej strony rozumiem, że rodzimowiercy chcieliby, symbolicznie, poprzez okazywanie fundamentalnego szacunku tej konkretnej rzeźbie, pokazać, że szacunek należy się ogólnie kulturze duchowej Słowian.

Fajnie by było, gdyby klubowicze wychodzący z koncertu nie obsikiwali posągu Świętowita, nawet jeśli ten konkretny obiekt nie był stworzony jako obiekt religijny. Ale skoro posąg jest prywatną własnością, i stoi na prywatnym gruncie, to obawiam się, że właściciel ma wszelkie prawo robić z nim co chce. Podobnie jak Nergal, na prywatnym koncercie, ma wszelkie prawo robić co mu się podoba z Biblią. Czyż nie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Rodzimy Kościół Polski chce szacunku dla Światowita
PostNapisane: poniedziałek, 21 listopada 2011, 17:27 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
szymon napisał(a):
mam mieszane odczucia. Nie wiem czy można w tym przypadku można stawiać to dzieło na równi z obiektami kultowymi, a uwaga o potencjalnej profanacji z przytoczonego listu sugeruje, iż RKP tak go właśnie stawia.


We wniosku mowa jest "jako związek wyznaniowy nawiązujący do etnicznej wiary Słowian, dla których wszelkie wyobrażenie Świętowita stanowić może przedmiot kultu, zwracamy się z prośbą o przeniesienie wspomnianego wyżej posągu w miejsce zapewniające mu większe bezpieczeństwo"... Inna sprawa, że konstruując tego rodzaju pismo, trza je jakoś uzasadnić... Generalnie natomiast w samym piśmie chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie posagu - który w jakim celu by nie powstał (a których bynajmniej nie ma znowu tak wiele), stanowi pewne pozytywne wyobrażenie rodzimego bóstwa i jako taki zasługuje by o niego odpowiednio zadbać (choćby przez ustawienie barierki) - kogo to natomiast nie ziębi ani nie grzeje, nie musi zupełnie poświęcać temu tematowi więcej swojej uwagi. Inna sprawa, że wniosek RKP nie byłby możliwy (a przynajmniej znacznie utrudniony) bez osobistego zaangażowana lokalnych, częstochowskich rodzimowierców. Tym samym jako związek podjął się działania dla których m.in. został powołany - wspierania indywidualnych inicjatyw rodzimowierczych / pogańskich, którym na tym zależy. Radze o tym pamiętać...

======================

Tin napisał(a):
Z drugiej strony rozumiem, że rodzimowiercy chcieliby, symbolicznie, poprzez okazywanie fundamentalnego szacunku tej konkretnej rzeźbie, pokazać, że szacunek należy się ogólnie kulturze duchowej Słowian.


Zdecydowanie to również.

Tin napisał(a):
Ale skoro posąg jest prywatną własnością, i stoi na prywatnym gruncie, to obawiam się, że właściciel ma wszelkie prawo robić z nim co chce.


Nie stoi na prywatnym gruncie. Przy okazji: figury religijne mają prawo w przestrzeni publicznej stać tam, gdzie postawią je wierni. Zasady wznoszenia pomników oraz obiektów małej architektury określa ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (DzU z 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.). Najprościej jest z obiektami małej architektury, do których zalicza się m.in. kapliczki, krzyże przydrożne, figury związane z kultem religijnym, posągi, wodotryski i inne obiekty ogrodowe (art. 3 pkt 4 prawa budowlanego). Wszystkie te obiekty można wznieść bez załatwiania urzędowych formalności, jeśli buduje się je na terenie prywatnym.
W miejscach publicznych budowa obiektów małej architektury wymaga dokonania zgłoszenia (art. 30 ust. 1 pkt 4). Można przystąpić do ich wznoszenia, jeśli w ciągu 30 dni nie będzie sprzeciwu urzędników.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL