Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 21:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 10:47 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Wiadomość z grudnia 2009, ale dopiero dziś ją zauważyłam:
Cytuj:
Czciciele litewskiego pogaństwa ze wspólnoty religijnej "Romuva" zabiegają o dostęp do Katedry Wileńskiej, gdzie chcieliby odprawiać swoje obrzędy religijnie, głównie udzielać ślubów. Naczelny kriwa (kapłan) litewskich pogan Jonas Trinkunas żali się portalowi DELFI, że w zdominowanej przez katolików Litwie nie ma dla pogan miejsca.

Kriwa bezskutecznie zabiegał u administratora kościoła katedralnego, proboszcza Ricardasa Doveiki o to, żeby pozwolono poganom na odprawianie obrzędów religijnych przy zachowanych w podziemiach kościoła pozostałościach staro-pogańskiego ołtarza ofiarnego. Jonas Trinkunas prosił również administrację niedawno odbudowanego obok Katedry Pałacu Władców o przydzielenie poganom osobnego pomieszczenie.

Więcej tutaj

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 10:56 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Ej no ja to sie wcale nie dziwie ze im nie pozwolili w katedrze odprawiać obrzędów - kto wogóle wpadł na tak zdurnowaciały pomysł? Jedna religia wyklucza drugą i tyle. Ten ich cały kriwia to trochę chyba się zagalopował (a nawet trochę bardzo). Odwróćmy sytuację - gdyby chrześcijanie chieli odprawiać obrzędy w miejscu pogańaskiego kultu "bo cośtam" to byśmy ich przepędzili na cztery strony świata, prawda?

Co do pomieszczenia w muzeum to trochę inna bajka, ale ja się tam nie znam, więc się nie wypowiadam - może ktoś bardeziej w prawie obeznany powie czy im się nalezy takie miejsce czy nie?

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 11:05 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Cytuj:
Pogaństwo znajduje również swoich zwolenników wśród polityków litewskich. W Sejmie ubiegłej kadencji niektórzy posłowie-poganie próbowali nadać wyznaniu przodków status oficjalnej religii, wspieranej również przez państwo.


To jest dopiero kraj i naród! A u nas? Pomyślcie jaka afera by wybuchła, gdyby chociaż jeden polityk przyznał się do pogaństwa. Chciałbym się kiedyś wybrać na Litwę i zobaczyć tamtejszych pogan, na pewno zostało tam więcej reliktów Starej Religii niż u nas.

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 13:16 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Poszukiwacz napisał(a):
To jest dopiero kraj i naród! A u nas? Pomyślcie jaka afera by wybuchła, gdyby chociaż jeden polityk przyznał się do pogaństwa. Chciałbym się kiedyś wybrać na Litwę i zobaczyć tamtejszych pogan, na pewno zostało tam więcej reliktów Starej Religii niż u nas.


Nie jest to aż takie różowe i niewiele pozostało z dawnej wiary po chrystianizacji. Cała Romuva reprezentuje niemalże wzorcową religię pogańską bo została sklecona na podstawie teorii antropologicznych. Ponadto tak duże zainteresowanie nią wynika głównie z jej pro-państwowego charakteru a zatem sporo jej odłamów jest dość skrajnie prawicowa.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 17:15 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
No cóż.. to zmienia postać rzeczy.. No ale przydałby nam się jakiś poganin w rządzie. Tak dla zasady ;)

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: wtorek, 12 stycznia 2010, 21:44 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 10:33
Posty: 188
witam
to nie do konca tak jak sie wydaję
po pierwsze w tej katwedrze znajduje się prastary litewski ołtarz coś świętego dla rodzimowierców litewskich, na miejscu katedry stała światynia i to jest argument a nie że coś tam coś tam...
na litwie poganstwo było praktykowane najdlużej w europie s Trinkunas rozpoczął prace nad wskrzeszeniem rodzimej wiary Romuwy od lat siedemdziesiątych więc już właściwie 40lat , nie jest to zatem posklejane coś z teoryjek antropologicznych.litwini mają najlepiej zorganizaowane neopoganstwo w tej częsci europy,wydali dziesiątki książek
nasze rodzimowierstwo ma lat 15 i prawde mówiąc wciąż jest w powijakach,zaczyna coś wkońcu ruszać i rozwijają się wkoncu jakieś poważne inicjatywy,bo w porównaniu do np ukrainców jestśmy daleko w lesie

_________________
www.watra.org.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: środa, 13 stycznia 2010, 10:52 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Ej to nie do końca tak.
Ktoś już na forum kiedyś powiedział że rodzimowierstwo na Litwie jest tak stare jak jej niepodległość ;). co prawda są w sumie czterysta lat do przodu, ale nie o tym chciałem.

To że w katedrze znajduje się ołtarz to jeszcze nic nie znaczy. w tej chwili jest to miejsce kultu chrzescijańskiego. Kropka. I nie dziwie sie wcale że hierarchowie KrK czy kto tam jeszcze nie chcą dopuścić pogaństwa na teren świątyni JHVH (w ogole jaki absurd straszny że ktoś wpadł na taki pomysł). Sytuacja tu jest bardzo podobna (choć w mniejszej skali) do sytuacji w Jerozolimie. Tam sobie muzeumanie pobudowlai Meczet Na Skale w miejscu żydowskiej świątyni (z której pozostał tylko bankomat yyy to jest ściana płaczu ;) ). I co, teraz muzułmanie powinni dopuścić rabinów do meczetu? A może zburzyć meczet i odbudować świątynie?

Historia niech pozostanie historią, i nie powinno się prowadzić, moim zdaniem, polityki historycznej w stosunkach chrześcijaństwo - pogaństwo, bo dojdziemy do takich absurdów jak nasz kochany prezydent kaczor, czy pani Steinbach, równie kochana :roll:

Powtarzam - jeśli byłaby taka sytuacja (a za kilkanaście-kilkadziesiąt lat pewnie będzie) że pobudujemy świątynię w miejscu ruin kościoła pobudowanego na dawnej świątyni to żaden poganin nie pomyślałby nawet żeby dopuścić chrześcijan do odprawiania ceremonii w tejże świątyni "bo kiedyś stał tam kościół".

Poza tym ja pierdziele - rytuał pogański w kościele? Pchać się wrogiemu bogu prosto w łapy i jeszcze pałować się z taką energią jaka jest nagromadzona w takich miejscach? Kto wpadł na taki przemądry pomysł to mu gratuluję... :roll:

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: sobota, 3 kwietnia 2010, 21:58 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
RafałM napisał(a):
nasze rodzimowierstwo ma lat 15 i prawde mówiąc wciąż jest w powijakach,zaczyna coś wkońcu ruszać i rozwijają się wkoncu jakieś poważne inicjatywy,bo w porównaniu do np ukrainców jestśmy daleko w lesie
Nie jest za mocne ale powiedziałbym dość trwałe. Bo trwa nie 15 lecz 195 lat (od 1815 r.). http://pl.wikipedia.org/wiki/Rodzimowie ... a_w_Polsce


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: sobota, 3 kwietnia 2010, 22:24 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 10:33
Posty: 188
widze że lubimy ,zyć marzeniami. Rodzimowierstwo- czyli praktyczne i realne odprawianie obrzędow i stworzenie konkretnych doktryn bazujących na naszych słowiańskich wierzeniach ma 15 lat a tesknota i badanie tematu nie oznacza istnienia Rodzimowierstwa, pełnoo było pasjonatów ale nikt nie odprawiał obrzędów

_________________
www.watra.org.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 00:03 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
RafałM napisał(a):
widze że lubimy ,zyć marzeniami. Rodzimowierstwo- czyli praktyczne i realne odprawianie obrzędow i stworzenie konkretnych doktryn bazujących na naszych słowiańskich wierzeniach ma 15 lat a tesknota i badanie tematu nie oznacza istnienia Rodzimowierstwa, pełnoo było pasjonatów ale nikt nie odprawiał obrzędów
Co do Chodakowskiego zgoda, prócz przekonań był bardziej badaczem. Można jeszcze ewentualnie uznać, że w swych pracach konstruował doktrynę jednak z obrzędami krucho. Jednak Zadruga chyba odprawiała obrzędy i na pewno miała doktrynę. A i archeolodzy z Torunia zaczęli od nauki, później szukanie Radogoszczy, w końcu wszystkie znane im obrzędy wcześniej niż 15 lat temu. O wymienionych tylko słyszałem czy czytałem. Teraz coś ciekawszego - obrzędy wprawdzie nieporadne i w dużym stopniu na wyczucie, organizacja także, doktryna raczej w powijakach ale była - ponad 30 lat temu - 1976 r. Rozpad na początku stanu wojennego. To akurat widziałem na własne oczy.
A tak na marginesie - co za różnica? I dlaczego miałoby to być jakieś marzenie? Mnie się raczej marzy świąteczny wyjazd na Litwę lub na Łotwę. O obserwacjach z tejże, z roku mniej więcej 1985, już na forum pisałem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 00:57 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 10:33
Posty: 188
chocbysmy pisali ze u nas rodzimowierstwo liczy sobie 3 tys lat to i tak jestesmy w lesie w porownaniu z Łotwa Litwą Ukraina,Rosja a nawet z grupami na Białorusi, u nas naprawde wciąż to przypomina studenckie zabawy z okazji święta. nie ma wykładów, prelekcji, wydawnictw (dopiero ruszyło gniazdo, bajki Górewicza,czy moja książka) ale po tylu latach???!!!na pólnocy i wschodzie książek wychodzą dziesiątki, jest sie na czymś oprzeć, śluby,nauki, obrzędy, spotkania, a nawet uczelnia rodzimowiercza(internetowa),obozy Romuwy... u nas jest 150 lat tradycji ale bardzo mało realnych działań

_________________
www.watra.org.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 19:07 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
RafałM napisał(a):
u nas jest 150 lat tradycji ale bardzo mało realnych działań
Tak. Dokładnie.
Co do publikacji - mam wrażenie, że większość tych, które są, przedstawia dużą wartość (Gieysztor, zwłaszcza ostatnie, pośmiertne wydanie z dołączonymi przypisami, Mitologia wydana przez Rzeczpospolitą, etnografia Moszyńskiego, mimo zbytniego krytycyzmu Bruckner itd. oraz teksty źródłowe). Nie udała się próba Białczewskiego. Mam wrażenie, że chciał zrobić coś na kształt "Kalevali" ("Kraj Kalevy") Eliasa Lönnrota (w Estonii Friedrich Reinhold Kreutzwald spisał "Syna Kalevy" - Kalevipoeg). Tyle, że Lönnrot zbierał żywe opowieści pełnymi garściami a u nas są nieliczne i do tego tylko fragmenty. Białczewskiemu wyszedł galimatias. Gubię się mnogości nazw, imion, gubi się fabuła. Mimo to przeczytałem :D
Co do części wydawnictw na wschodzie. Faktycznie mnogo ale mam wrażenie, że większość z nich nijak się ma do rzeczywistości sprzed wieków. "Rodzima Wiara Ukraińska" Haliny Łozko z przywołaniami "Welesowej Knigi" tego przykładem. Mimo to także przeczytałem :D
W tej chwili tłumaczę sobie przesłane mi przez Enennę "Славяне" Марии Гимбутас. Wolę sięgać do tego typu literatury.
Widzę to tak - oczekuję naukowych opracowań będących prezentacją odkryć, zachowanych fragmentów, plus wnioski i opinie (wyraźnie porozdzielane - rodzaj krytyki źródeł). Moje drugie oczekiwanie to powstanie eposu o naszych terenach, coś na miarę "Starej Baśni" ale z bardziej zaznaczonym wątkiem pogańskim i respektujący całą istniejącą wiedzę historyczną, etnograficzną i archeologiczną. Znam kogoś kto przymierzył się do takiego dzieła ale nie wiadomo co z tego będzie bo dopiero zbiera materiały. Poza tym jego talent jest wielką niewiadomą. Pożyjemy, zobaczymy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 23:06 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): poniedziałek, 4 stycznia 2010, 10:33
Posty: 188
tylko ze na wschodzie piszą wlasnie rodzimowiercy, w rosji Weleslaw pisze naprawde duzo i fachowo. łozko napisała z 20 książek, Trinkunas mase, o asatru nie wpsomne. u nas mozemy wymieniac autorów ksiązek o mit słowiańskiej ale to nie są podstawy filozoficzne, i mimo ze na wschodzie czasem troche bujają w obłokach to jednak piszą to rodzimowiercy i piszą nie jak naukowcy ale jako ludzie wierzący i praktykujący. halina Lozko prowadzi wykłady na uczelniach, u nas nikt tego nie robi

_________________
www.watra.org.pl


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: wtorek, 6 kwietnia 2010, 13:27 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
RafałM napisał(a):
tylko ze na wschodzie piszą wlasnie rodzimowiercy ... naprawde duzo i fachowo ... prowadzi wykłady na uczelniach, u nas nikt tego nie robi
To prawda. Myślę, że było im łatwiej w zlaicyzowanym kraju. Do tego u nas kościół kat. odcina kupony za wsparcie w walce z komuną.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Litewscy poganie w katolickiej katedrze odprawią obrzędy?
PostNapisane: wtorek, 20 kwietnia 2010, 17:05 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
RafałM napisał(a):
na litwie poganstwo było praktykowane najdlużej w europie s Trinkunas rozpoczął prace nad wskrzeszeniem rodzimej wiary Romuwy od lat siedemdziesiątych więc już właściwie 40lat , nie jest to zatem posklejane coś z teoryjek antropologicznych.


Może i trwało najdłużej ale pozostało z niego równie mało co z wiar i mitów słowiańskich. Sami zresztą o to zadbali, podobnie jak i my. Masz rację, ze zaczęła powstawać w latach 70 pod wpływem strukturalistów ze św Straussem na czele. Widać to na każdym kroku i to bardzo.

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL