Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 15:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Astronomiczni puryści
PostNapisane: piątek, 10 kwietnia 2009, 20:16 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Zastanawiam się jakie jest wasze podejście do obchodzenia świąt Koła Roku z astronomiczną dokładnością. Jedni wolą je obchodzić wtedy, gdy da się ludzi zorganizować, inni wtedy, gdy czują się odpowiednio przygotowani, jeszcze inni uważają, że należy się kosmicznej regule bezwzględnie podporządkować, jeśli chce się wczuć w ducha święta poważnie.

Pytam, bo sama purystką astronomiczną (jak to MM ładnie kiedyś określiła) jestem jeśli chodzi o święta Równonocy i Przesileń, wydarzenia bardziej związane z konkretnym działaniem kosmicznym, święta zaś pozostałe raczej w tradycyjne daty, jako związane bardziej z samą ideą wspólnoty i człowieczeństwa.

I jeszcze jedno: z jakich źródeł korzystacie, by ustalić daty astronomiczne? Bo przyznam, że ja do swoich mam ostatnio coraz większe wątpliwości, a chciałabym mieć pewne źródło.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Astronomiczni puryści
PostNapisane: piątek, 10 kwietnia 2009, 21:46 
Sabaty mniejsze czyli równonoce i przesilenia sa dla mnie świętami astronomicznymi. Odnoszą się one do kosmicznego porządku w jakim przyszło nam żyć tu na Ziemi, czyli jej cykli względem Słońca.

Zatem wypadaja one dokładnie wówczas, gdy dzień i noc są równe w przypadaku równonocy oraz gdy jedno jest najkrótsze a drugie najdłuższe w przypadku przesileń. Datę można ustalić przez sprawdzenie, kiedy rzeczywiście dane zjawisko ma miejsce. Punkty te w astrologii wyznaczja także czas wejścia Slońca we własciwe znaki zodiaku. Kolejno sa to: Baran, Rak, Waga, Koziorożec. To jest prostrzy sposób.

Co do sabatów większych przyjmuję daty tradycyjne, które nie wypadają dokładnie w połowie okresu pomiędzy Sabatami mniejszymi. Zresztą nie ma takiej potrzeby. Sabaty większe odnoszą do cykli przyrody na Ziemi. Oczywiście istnieje zależność między cyklami kosmicznymi Ziemi a cyklami przyrody ale zależność ta jest bardziej skomplikowana i swoista właśnie dla Ziemi. Wiele innych czynników ma wpływ na cykle przyrody.

A w praktyce poszczególen sabaty świętuje się podczas najbliżeszego weekendu. ;)


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 kwietnia 2009, 12:52 
można sobie pomóc trzymając palec na astronomicznym pulsie korzystając z programu astronomicznego np. Stellarium (www.stellarium.org) wybierając najbardziej odpowiednie koniunkcje planetarne sabatów co jest bardzo pomocne, gdy pracuje się z energią np. planet.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 kwietnia 2009, 13:45 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 kwietnia 2009, 22:14
Posty: 133
Lokalizacja: Ziemia
Kalendarze astronomiczne są wydawane w internecie przez liczne instytucje naukowe zajmujące się astronomią... że o NASA nie wspomnę... także zawsze jest jak sprawdzić. Zaś co do obchodzenia świąt to ja również podpisuję się pod nazwą purysta astronomiczny i te święta, które możemy wyznaczyć za pomocą wiedzy astronomicznej obchodzę w tych właśnie momentach. Te natomiast które związane są z cyklem wegetacyjnym obchodzę gdy owe zjawiska nastąpią, choć tu również skłaniam się w stronę tradycji i właściwych jej przekazów.

_________________
"Nienawiść nie świadczy o polskości tak jak bejsbolowy kij!
Świadczy tylko o tym, że jesteś bandytą niezależnie od narodowości!"

Jestem druidem, kapłanem wiedzy.
Szanuję Ją tak bardzo, że trzymam się od niej z daleka :D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 15 kwietnia 2009, 11:42 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 września 2007, 22:29
Posty: 407
Lokalizacja: Gdynia
Purystką nie estem, ale lubię wiedzieć co w tawie piszczy. Korzystam z danych dostępnych przez net z US Naval Observatoryoraz z programu Dr Regener Moon Calendar.

_________________
One string to rule them all
One string to find them
One string to bring them all
and in the music bind them


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL