Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:08

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Samhain - wspomienia
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 00:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 13:28
Posty: 401
Lokalizacja: z spod Gdańska
Dla mnia czas Samhain to czas wspominania tych którzy odeszli (tak wiem diablo to chrzescijanstewem zalatuje, ale sądze ze nie wszystko co oni proponuja trzeba odrazu z założenia odrzucać ;))

Jako ze ten rok obfitował nam w katastrofy i inne nieprzyjmności w tym miejscu chciałbym was prosić o przywołanie tych którzy odeszli, w waszych wspomnieniach, tych którzy byli ważni i tych troche mniej

Oczywiście Smoleńsk - tu osobiście jedyną osobę jaką wspomne jest Dr. hab. Janusz Kurtyka - szef IPN - nie zgadzałem się z jego wyborami politycznymi, ale historykiem był świetnym.

Eva Markvoort - rudowłosa kanadyjka, chora na mukowiscydoze która nie błagałą o litość lecz żyła pełnią życia do ostatnich chwil - zawsze gdy słyszę tą piosenke myśle o niej Sia - Breath me with Evam jej blog 65 czerwonych róż odmienil chyba nie jedno życie ...

Ronnie James Dio - prawdopodobnie jeden z największych głosów metalu wszechczasów - dla mnie zawsze będzie Dio z Pick of Destiny - jego geniane poczucie humoru oraz wprowadzenie synnych różek na zawsze pozostanie nie tylko sądze w moim sercy \m/

Mam nadzieje ze trafili tam gdzie wierzyli ze trafią - i ze być może kiedyś dane mi będzie ich spotkać

Dr. hab Janusz Kurtyka 10 kwiecień 2010
Eva Markvoort 28 marzec 2010
Ronnie James Dio 16 maj 2010

post scriptum

Pluję sobie w brodę - jak mógłem zapomnieć o prawdziwym nestorze współczesnej szkoły historycznej wspaniałbym miediewiście Gerardzie Labudzie zmarłemu 1 października br.

_________________
Picus (łac. dzięcioł)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Samhain - wspomienia
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 01:19 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 października 2010, 22:43
Posty: 40
Dla mnie to swieto rowniez nawiazuje do zmarlych.
Uwazam, ze powinno byc czasem smutku, wspomnien tych lepszych i gorszych, czasem refleksji.

_________________
"Wiedzieć, że jest się zdolnym do miłości, to wystarczająco dużo."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Samhain - wspomienia
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 01:50 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 15:12
Posty: 732
Lokalizacja: Tczew / Gdańsk
SilverMoon napisał(a):
Uwazam, ze powinno byc czasem smutku


O, a czemu smutku?

_________________
"Wyrocznia Bogów to Dziecięcy Głos Miłości w twej własnej Duszy. Usłysz go!" - Aleister Crowley


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Samhain - wspomienia
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 15:47 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 października 2010, 22:43
Posty: 40
Driada napisał(a):
SilverMoon napisał(a):
Uwazam, ze powinno byc czasem smutku


O, a czemu smutku?



To swieto (moim zdaniem oczywiscie) nawiazuje do tego co bylo. Ma nam przypomniec o tych, ktorych juz nie ma, mamy sobie przypomniec jak bardzo ich kochalismy, wtedy czujesie taka pustke, tesknote, a to jak najbardziej smutne. Jednak bardzo potrzebne. Do tego refleksje i poczatek zmian.

Jak juz wyzej wspomnialem to tylko moim zdaniem, wlasnie w taki sposob ochodze to swieto ja.

A propos czy podczas tego swieta obchodzi sie jakies rytualy? Wypada w ten dzien przyzywac bogow lub cos?
Z gory przepraszam, jesli kogos zirytowalem tym pytaniem, po prostu chce wiedziec ;p.

_________________
"Wiedzieć, że jest się zdolnym do miłości, to wystarczająco dużo."


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Samhain - wspomienia
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 16:14 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
SilverMoon napisał(a):
A propos czy podczas tego swieta obchodzi sie jakies rytualy? Wypada w ten dzien przyzywac bogow lub cos? Z gory przepraszam, jesli kogos zirytowalem tym pytaniem, po prostu chce wiedziec ;p.


Owszem, obchodzi się i przyzywa. Przedwczoraj w Górach Sowich odbył się asatryjski Vetrablot.

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Samhain - wspomienia
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 16:30 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 13:28
Posty: 401
Lokalizacja: z spod Gdańska
heh widze ze temat zszedł na inne tory ;) no cóż ;) jak widać tak miało być :P

a moje zdanie w poruszonej sprawie?

.. ja osobiście bogów by raczej niewzywał bo to nie oni są tu ze tak to ujmę, częścią centralną tego dnia (chyba ze związani ze śmiercią są w ten czy inny sposób)

Osobiście mi wszechświat powiedział ze mam nic nie robić :P poparzona prawa ręka, skutecznie niweluje próby rytualne ;) (gdzie ten kubek z wodą ?!)

_________________
Picus (łac. dzięcioł)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Samhain - wspomienia
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 19:38 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 13 czerwca 2010, 01:34
Posty: 193
Lokalizacja: Kraków
Picus napisał(a):
Osobiście mi wszechświat powiedział ze mam nic nie robić :P poparzona prawa ręka, skutecznie niweluje próby rytualne ;) (gdzie ten kubek z wodą ?!)

Ofiaruj swoje cierpienie w intencji Odeszłych i zasuwaj do Pracy, a nie się wymigujesz :mrgreen: :!: :!: :!:

A jeśli wypominki, jak sugerowałeś, to ja na szczęście nie mam nikogo, z kim byłbym personalnie blisko związany, ale w zasadzie chętnie wspomniałbym 1 osobę i jedną kategorię osób, które zginęły w słynnej katastrofie i tylko ich mi tam żal w jakikolwiek sposób.

Maria Kaczyńska - bo była przypadkową ofiarą wszystkiego, co wiązało się z polityką.
Obsługa, ochrona, piloci i inni "niepolityczni" pasażerowie tego nieszczęsnego samolotu - bo jedna z tych osób to kuzyn mojego przyjaciela i dlatego, że tylko te osoby sprawiają, że nie mówię przy każdej okazji: "Katastrofa smoleńska nauczyła nas, że powinniśmy mieć na polityków bardziej pojemne samoloty".

_________________
Telkontar.504

[...] ludzka cywilizacja rozkwitnie dopiero wtedy, kiedy runie ostatni kamień ostatniej świątyni, roztrzaskując czaszkę ostatniego kapłana[...] - "Kłamliwi bogowie"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Samhain - wspomienia
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 20:29 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Myślę, że niejeden forumowicz wspomina zmarłą w tym roku tragicznie Nuit, zwaną Zjawą Realną, - warszawską animatorkę środowiska pogańskiego, szamankę, i cenioną przez wielu nauczycielkę. Jej śmierć w Beltaine zaskoczyła nas, zabolała i pozostawiła wiele pytań bez odpowiedzi. Choć została pochowana przez rodzinę w obrządku katolickim, nie brakuje zapewne w ten Samhain pogańskich dusz, które w Jej intencji zapaliły świecę czy kadzidło.

Z osób publicznych wspominam w tym roku zmarłego w katastrofie smoleńskiej Mariusza Kazanę, dyrektora polskiego Protokołu Dyplomatycznego, sprawnego dyplomatę, z którym miałam okazję współpracować niedługo przed tragicznym lotem. Dla mnie osobiście katastrofa smoleńska pokazała, że polskie procedury konstytucyjne zdały test, i uważam, że dzięki takim ludziom jak pan Kazana, urzędnikom służby cywilnej, żyjemy znacznie bezpieczniej niż wskazywałoby na to polskie malkontenctwo.

Koźle - właśnie miałam pytać, dlaczego kojarzycie Vetrablot z Dziadami/Samhain - nigdy wcześniej nie spotkałam się z Asatryjczykami, którzy by Vetrablot świętowali ostatniego dnia października, bo chyba jednak te święta nie są do końca ze sobą tożsame. Ale może o tym porozmawiamy w oddzielnym wątku o praktykach okołosamhainowych.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Samhain - wspomienia
PostNapisane: poniedziałek, 1 listopada 2010, 21:23 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
Tin, pytaj Vrede i Ulfa, ja byłem gościem.

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL