Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 20:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kalendarze
PostNapisane: poniedziałek, 21 września 2009, 14:37 
W zwiazku z nadchodzaca rownonoca jesienna zwana roznie w roznych sciezkach, naszly mnie rozmyslania, ze tak to okresle - kalendarzowe.
Poganstwo to nie tylko, niechodzenie w niedziele do kosciola ;) czy celebrowanie obrzedow w mniej lub bardziej dziwnych strojach, ale przede wszystkim pewien swiatopoglad i sposob zycia.
Dlatego chcialem spytac,reprezentantow roznych sciezek obecnych na naszym forum - jakiej rachuby czasu i jakiego kalendarza uzywacie ? Czy pokornie podporzadkowujecie sie bulli inter gravissimas papieza Grzegorza XIII, czy tez ceniac sobie poganska niezaleznosc, liczycie czas po swojemu.
No bo przeciez jesli sie powiedzialo A ( jestem poganinem) to trzeba powiedziec i B ( czyli brac odpowiedzialnosc za swoje czyny i byc konsekwentnym)
Czy moze widzicie to jeszcze inaczej?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: poniedziałek, 21 września 2009, 15:31 
Ulf napisał(a):
No bo przecież jeśli się powiedziało A ( jestem poganinem) to trzeba powiedziec i B ( czyli brac odpowiedzialnosc za swoje czyny i byc konsekwentnym)
Czy moze widzicie to jeszcze inaczej?

Kalendarz ma znaczenie praktyczne. Jesli podam rok urodzenia, to ważne jest, aby ogół mógł go jakoś umiejscowić w czasie. Z tego punktu widzenia ważne jest abyśmy mówili o tym samym. Dlatego tez kalendarzem chrześcijańskim, czyli liczacym lata od hipotetycznego narodzenia Jezusa posługuje się ogół narodów, nie tylko z kręgu cywilizacji chrześcijańskiej. Taka praktyka jest wynikiem dominującej pozycji cywilizacji europejskiej.
Samo liczenie miesięcy tez jest wysoce umowne. Wywodzi sie z antyku rzymskiego i nie ma związku z chrzescijaństwem. Raczej ma związek z próba uzgodnienia cyklu księżycowego, solarnego i dziennego. Papierz Grzegorz dokonał w tym względzie tylko reformy kalendarza wprowadzonego przez boskiego Julka, nie dość, ze poganina, to jeszcze ubóstwionego na gruncie pogańskim :).
W zakresie życia religijnego znaczenie maja pełnie księżyca oraz pory roku rozpoczynające się od świąt koła roku. Teoretycznie mógłbym pokusić się o uzgodnienie jednego z drugim ale byłoby to mało praktyczne.
A w mojej subiektywnej rachubie lat, rzeczy działy sie przed moim urodzeniem albo za mojego życia. Jeśli przed moim urodzeniem, to albo za życia moich dziadków, czyli przodków których znałem i z którymi rozmawiałem tak więc część ich pamięci stała się moją pamięcią i czasy wcześniejsze. Ale to rachuba bardzo subiektywna. Bo cóż ci przyjdzie z informacji, ze urodziłem się 20 dni przed 60 urodzinami mojego dziadka od strony matki? :D
Tak więc najpraktyczniej jest posługiwać się jak najbardziej wspólnym kalendarzem, bez względu na jego pochodzenie. Niestety w liczeniu lat nie ma czegoś, co można nazwać zerem absolutnym (w zasadzie jest, jeśli przyjąć za punkt zero moment wielkiego wybuchu, ale kto to policzy z dokładnością do roku?)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: poniedziałek, 21 września 2009, 16:32 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
Myślę, że oczywiste jest, że w urzędach posługujemy się wspólnym datowaniem. Ale Ulfowi chodziło chyba o coś innego, o kalendarz jako nie tyle narzędzia mierzenia czasu, co nadawaniu mu sensu. Katolicy też mają swój kalendarz liturgiczny, bynajmniej nie zawsze dokładnie przystający do urzędowego (święta przestępne). Pod tym względem świadomość, że mamy obecnie 2762 rok a.u.c oraz 1 rok 697 olimpiady oznacza umiejscowienie w bardziej symbolicznym wymiarze czasu, umiejscowienie się na jednej osi z przodkami naszej tradycji.
Dla zainteresowanych kalendarzem helleńskim http://pantheion.pl/?art=kalendarz_atenski

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: poniedziałek, 21 września 2009, 16:52 
Rutilius napisał(a):
Ale Ulfowi chodziło chyba o coś innego, o kalendarz jako nie tyle narzędzia mierzenia czasu, co nadawaniu mu sensu.

O tym wspomniałem wyżej. Cykl księżycowy i cykl solarny. Słowem kluczowym jest "cykl" wskazujacy na powtarzalność, na cykl narodzin i śmierci i ponownych narodzin. O tym mówi koło roku.

Rutiliusie, podanie roku od założenia miasta bądź jako kolejnego roku kolejnej olimpiady wskazuje jedynie, że lubisz antyk. Bez precyzyjniejszego wskazania, dlaczego tak liczysz lata i jaki kalendarz liturgiczny się za tym kryje nie wiele mówi o symbolicznym wymiarze czasu.
Sam czas można ropatrywać na wielu poziomach. Dla mnie znaczenie ma poziom subiektywny i poziom mistyczny. Ten pierwszy wiąże się z osobistym doświadczaniem czasu a ten drugi z mistycznym doświadczaniem czasu. Reszta jest tylko techniką liczenia lat. Ty wskazałeś na swoją technikę. Nic poza tym.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: wtorek, 22 września 2009, 18:35 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2007, 00:12
Posty: 47
Lokalizacja: Gdańsk - okolice
Dla mojego życia wewnętrznego ważne jest Koło Roku.
Dla życia wewnętrznętrznego, bo nie używam go do datowania :)

W życiu codziennym używam oczywiście powszechnego u nas kalandarza gregoriańskiego.
Jest to praktyczne.


A teraz w ramach zabawy :)

1/ Gdybyśmy tworzyli wspólny kalendarz to jaki by był? Na czym oparty? O cykl księżyca, słońca, mieszany czy jeszcze bardzie skomplikowany pomysł, jak np. w kalendarzu majów?

2/ Od jakiego wydarzenia byśmy rozpoczęli datowanie? :)
Od wybuchu ostatniej rebelii pogańskiej na ziemiach polskich w 1037r?
Wstąpienia na tron rzymski cesarza Juliana Apostaty, który chciał przywrócić w cesarstwie pogaństwo tj od 3 listopada 361r?
Może wspomniany kalendarz helleński?
A może coś ponadczasowego, liczonego od neolitycznego kultu Boginii Matki? (tylko jak to datować?) :)

Co Wy na to :idea:





Jakie macie propozycje?

_________________
Największa siła jest ukryta w największej słabości


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: wtorek, 22 września 2009, 18:45 
gedeon44 napisał(a):
Jakie macie propozycje?


Osobiscie, nie widze potrzeby zmieniania kalendarza ale bardzo mnie zainteresowalo to co pisal Ulf. Ulfie w ktorym roku teraz zyjesz i wedlug jakiego kalendarza?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: wtorek, 22 września 2009, 18:48 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2007, 00:12
Posty: 47
Lokalizacja: Gdańsk - okolice
agni napisał(a):
gedeon44 napisał(a):
Jakie macie propozycje?


Osobiscie, nie widze potrzeby zmieniania kalendarza ale bardzo mnie zainteresowalo to co pisal Ulf. Ulfie w ktorym roku teraz zyjesz i wedlug jakiego kalendarza?


Agni
w ramach zabawy :)

_________________
Największa siła jest ukryta w największej słabości


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: wtorek, 22 września 2009, 18:48 
Rachube czasu proponowalbym zaczac od Stonehenge - bo jakos chyba tak najbardziej wspolnopoganskie jest ;)
No i latwoby sie liczylo.
Dodajemy 3 tys. do "terazniejszego" czasu - i wszystko pasi ;)
Czyli mamy ( wiem, wiem roznie to licza ale moje jest najprostsze :D) rok 5009 a.S

;)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: wtorek, 22 września 2009, 18:56 
Ulf napisał(a):
Rachube czasu proponowalbym zaczac od Stonehenge ;)


Ale w Anglii sa zabytki starsze niz Stonehenge, i trudno je zignorowac.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: wtorek, 22 września 2009, 22:10 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 20 listopada 2007, 00:12
Posty: 47
Lokalizacja: Gdańsk - okolice
Ulf
Zbliżyłeś się do daty powstania świata :)
U Żydów obecnie jest 5769r :)

_________________
Największa siła jest ukryta w największej słabości


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: środa, 23 września 2009, 09:57 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
Czyli mamy ( wiem, wiem roznie to licza ale moje jest najprostsze ) rok 5009 a.S


no spoko, ale "anno stounhegi" brzmi językołamliwie :wink:

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: środa, 23 września 2009, 13:10 
Czy przypadkiem czegos na temat poczatkow naszej epoki nie pisal Steiner w swojej Kronice Akaszy. Czytalalm to jak bylam nastolatka wiec malo pamietam, moze ktos wie cos wiecej.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: środa, 23 września 2009, 13:40 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): piątek, 3 kwietnia 2009, 23:33
Posty: 223
To jak wchodzimy w żartobliwe tematy, to w zasadzie dlaczego nie uznać, że żyjemy jeszcze przed Naszą Erą? Skąd takie zapatrzenie w przeszłość? Zaszalejmy! Czas pogan dopiero nadejdzie (tak naprawdę, w starożytności, to były tylko przymiarki)! Ogłaszam: jest rok powiedzmy - 125pnpe! To bezpieczne założenie, i tak nie dożyjemy roku "0", a co będzie potem to niech się potomkowie martwią, w końcu Świadkom Jehowy udało się kilka razy przesunąć koniec świata...

_________________
Obrazek
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: środa, 23 września 2009, 13:57 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Liczę czas od swych narodzin. Wiem ile mam lat. A na zewnątrz jest czas zewnętrzny, porządkuje następstwa zdarzeń wokół. To pomocnicza rachuba. Pomocniczość jest najłatwiejsza gdy jest najpowszechniejsza.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: wtorek, 6 października 2009, 12:42 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 11 stycznia 2008, 17:36
Posty: 627
Lokalizacja: Zachodnie rubieże
gedeon44 napisał(a):
Ulf
Zbliżyłeś się do daty powstania świata :)
U Żydów obecnie jest 5769r :)


Znowu sa, cholera, lepsi... >_< :wink:

_________________
Ryby w sposób nietypowy opanują styl grzbietowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kalendarze
PostNapisane: środa, 6 października 2010, 23:46 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 20 czerwca 2010, 19:41
Posty: 13
Lokalizacja: Świętokrzyskie moim domem.
krótko powiem Teraźniejszość to najlepszy czas :)

_________________
Wolność to dar wyborU!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL