Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 03:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 lipca 2009, 01:09 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 18 lipca 2009, 21:33
Posty: 109
Lokalizacja: Żywiec
Właśnie - porozumienie to chyba polski problem, przynajmniej w czasie pokoju (w chwilach walki potrafimy się jednoczyć). Mam jednak nadzieję, że skoro poganie zachodni potrafią łączyć się i rejestrować jak kościoły chrześcijańskie, to przy odrobinie dobrej woli (a także oczywiście chęci osób ważnych w tej religii czy religiach) i poganie to potrafią. Oby taka była nasza przyszłość :!:

_________________
w Drodze do Domu - do Nuit


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 lipca 2009, 02:25 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Poświst napisał(a):
Asus napisał(a):
I o ile u katolików jakoś ta wiara jest już taka okrzepła i codzienna (spojrzcie na 90% ludzi deklarujących się jako katolicy, chociazby w Polsce)
Eeee, chyba nie. Ostatnie badania podały liczbę 70% deklarujących z czego jeszcze 10% nie dokonywało żadnych czynności religijnych (modlitwy, msze, sakramenty, cokolwiek). Czyli tak naprawdę 60%.


Myślę, że to niewłaściwe rozumowanie. Na podstawie stosunkowo nowego artykułu prawo zabrania pytania kogokolwiek o wyznanie ( nie chcę mi się o tej porze szukać jaki to konkretnie paragraf :) ). Dane dotyczące ilości katolików mogą więc pochodzić wyłącznie od KK. Co więcej, Kościół "załatwił sobie" brak konieczności udostępniania własnych Baz Danych państwu (każda inna instytucja w kraju na taki obowiązek). Dodaj do tego jeszcze fakt, że do katolików zaliczany jest każdy ochrzczony, który nie umarł lub nie dokonał aktu apostazji lub nie przeszedł na inne chrześcijańskie wyznanie (co się subtelnie różni od apostazji). W tej chwili trudno dokonywać miarodajnych szacunków.

Giedymin napisał(a):
I jak myślicie będzie coraz więcej czy mniej :) ???
Bo ja z jednej strony zauważyłem tendencje powrotu do KK ostatnimi czasy ( zdziwiłem sie ilu młodych studentów jest praktykującymi katolikami - przynajmniej w moich stronach) a z dugiej wręcz przeciwnie ;)


Jestem przekonany, że ilość wiernych KK będzie spadać. Taki dzieje się w całej Europie Zachodniej - nie widzę powodu dla którego u nas nie miało by być tak samo. Laicyzacja jest nieunikniona.

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Ostatnio edytowano czwartek, 23 lipca 2009, 03:29 przez Lucky, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 lipca 2009, 03:02 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 18 lipca 2009, 21:33
Posty: 109
Lokalizacja: Żywiec
A ja mam nadzieję, że to szansa dla nas :!:

_________________
w Drodze do Domu - do Nuit


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 lipca 2009, 09:49 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Oj mi chodziło o 90% z tych co sie deklarują jako katolicy (no i na mowie wysżło :wink: )

a myślę że tendencje powrotu i odejścia do i z KK to signum temporis i uzupełniające się elementy - większość odchodzi, liczba oólna maleje, ale pozostanie grupa niewielka liczebnie, za to prawdziwie wierzących i praktykujących katolików.

Tak jak juz dziwczyny wczesniej vmówiły - jest ciśnienie na poszukiwanie sacrum z jednej strony, a jak mówił Lucy - postępująca laicyzacja nie ominie i Polski.

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 lipca 2009, 11:01 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Selene napisał(a):
Należałoby pomyśleć nad sposobami prezentowania tych przekonań i wiary :!:


Po co? Czy naprawdę musimy być mesjanistyczni? Ci co będą chcieli znaleźć taką ścieżkę to ją znajda, ale namawiać nie zamierzam.

To co jest imho ważniejsze to pokazanie się jako normalne religie by ludzie nie mylili nas z satanistami czy innymi chrześcijańskimi sektami.

Asus napisał(a):
Tak jak juz dziwczyny wczesniej vmówiły - jest ciśnienie na poszukiwanie sacrum z jednej strony, a jak mówił Lucy - postępująca laicyzacja nie ominie i Polski.


Akurat w to wątpię. Zauważcie, że w Polsce nastąpiła odwilż po 50 latach wymuszonego państwowo ateizmu i dlatego właśnie ludzie rzucili się na duchowość jak przysłowiowa małpa na kit. Stąd duża ilość sekt i ugrupowań religijnych, które powstały w latach 90 i poniekąd my i rosnący ruch pogański w XXI w. (tak był wcześniej, ale teraz się zaczął rozwijać). Również to jest powodem dla którego krk święci takie triumfy i ich imprezy przyciągają tysiące młodych ludzi. Laicyzacja społeczeństwa nadejdzie, ale moim zdaniem dopiero w następnym pokoleniu do czego zapewne przyczynią się i nasze własne dzieci (pokolenia obecnych 20-30 latków). No, ale to wszystko to oczywiście nic innego jak socjologiczne wróżenie z fusów ;)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 lipca 2009, 17:28 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Hakken napisał(a):
w Polsce nastąpiła odwilż po 50 latach wymuszonego państwowo ateizmu i dlatego właśnie ludzie rzucili się na duchowość jak przysłowiowa małpa na kit. Stąd duża ilość sekt i ugrupowań religijnych, które powstały w latach 90 i poniekąd my i rosnący ruch pogański w XXI w. (tak był wcześniej, ale teraz się zaczął rozwijać). Również to jest powodem dla którego krk święci takie triumfy i ich imprezy przyciągają tysiące młodych ludzi
Inaczej to widzę. W latach komuny (jak piszesz przymusowej ateizacji) kościół katolicki stanowił instytucję mogącą dać oparcie ruchom dysydenckim. Dla nich także osłabianie komuny było istotnym elementem podejmowanych działań (stąd ateista Kuroń ukrywający się klasztorze). O ile małe grupki mogły osiągać spektakularne sukcesy to struktura kościelna była wszędzie wraz ze swoim zapleczem - kościołami, plebaniami, drukarniami (pallotynów np.), możliwością sprowadzania niektórych rzeczy zza granicy. Mimo, że obecnie wiemy o niebywałej infiltracji kościoła przez SB, mimo że kościół dogadywał się z rządem (a właściwie z PZPR) poza plecami ludzi walczących o wolność to jako wielka i potężna instytucja stanowił oparcie.
Po roku -89 nastąpił spadek religijnego zaangażowania. Zarazem przejawy wolności pozwoliły wyjść z cienia istniejącym poganom a przede wszystkim utworzyły się nowe grupy. Kolejnym impulsem był, jak sądzę, internet. Nie było wcześniej medium komunikacji pozwalającej się znajdywać bez względu na miejsce, nie było możliwości szerszej wymiany poglądów (tylko wiec, jakaś maleńka gazeta koncesjonowana przez rząd, ulotki, to wszystko).
Lucky napisał(a):
Na podstawie stosunkowo nowego artykułu prawo zabrania pytania kogokolwiek o wyznanie
Nie jestem pewien ale chyba słyszałem o badaniach polegających na zliczaniu chodzących do kościoła (kościelni) i ich weryfikację przez jakieś organizacje (też zliczali a potem porównywali ekstrapolując na resztę). I drugie to dobrowolne, bez ujawniania tożsamości, badania ankietowe. Kościół bardzo energicznie występuje przeciw tym ostatnim ponieważ ludzie mówią o swych odczuciach. Często bywa tak, że ktoś chodzi do kościoła ze względu na rodzinę czy sąsiadów, bierze udział w rytuałach ze względów zwyczajowych ale deklaruje, że nie wierzy w boga lub wierz lecz nie jest chrześcijaninem. To osoby jednak są w statystykach kościelnych jako wierzący.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 lipca 2009, 19:05 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 20:51
Posty: 72
Lokalizacja: Elbląg
Wiecie co? I ja jestem zdania że nie trzeba nikogo usilnie nawracać. Do tej pory obywa się i bez tego. Kto będzie chciał obrać jakąś ścieżkę to i tak to zrobi, bo to jest to do czego on pasuje. Jakby był częścią jakiejś układanki, jednej albo innej. Przynajmniej ja to tak odbieram. Oczywiście co innego walczyć o swoje prawa do swobodnego kultu dla wszystkich Pogan. Ale żeby się jakoś szczególnie promować to nie. No ważny jest również swobodny dostęp do informacji i zrzeszania się tych co naprawdę chcą. Czy koniecznie musi być danych ludzi tak dużo? Jestem zdania że lepiej mniej a tych co naprawdę chcą i czują że to ich droga, a nie tzw. oficjalnych wierzących. Tak jak u nas jest ileśtam % deklarujących się katolików, ALE: nie praktykujących :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lipca 2009, 00:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Ami... napisał(a):
Wiecie co? I ja jestem zdania że nie trzeba nikogo usilnie nawracać
Usilne nawracanie kojarzy mi się z chrześcijaństwem i islamem. Starym i obecnym. Nie odmawiając chrześcijaństwu osiągnięć uważam, że ofensywa ideologiczna, zwłaszcza w szkołach, to indoktrynacja. Przy tym wszystkim nawet katolicy rzadko mówią o usilnym nawracaniu
Ami... napisał(a):
co innego walczyć o swoje prawa do swobodnego kultu dla wszystkich Pogan
Myślałem, że właśnie o tym mowa :D Może szerzej - o egzekwowaniu prawa do wolności osobistej.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lipca 2009, 02:08 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Może inaczej - ja do sprawy podchodzę tak:

Księga Powtórzonego Prawa (Stary Testament) napisał(a):
Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; 11 nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. 12 Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza.


Jezus napisał(a):
Kto nie jest ze Mną, jest przeciwko Mnie; a kto nie zbiera ze Mną, rozprasza


Tak więc symbioza a nawet koegzystencja pogaństwa z katolicyzmem są dla katolików programowo niemożliwe. Innymi słowy wiara w cokolwiek innego niż to, co głosi Kościół (konkretnie ta instytucja - wynika to z wiary katolików w to, że zmiany reguł religijnych i dogmatów są decydentom KK "objawione" i pochodzą "od Boga", co z kolei implikuje że hierarchowie KK mogą zażądać od wyznawców wiary w co tylko zechcą) jest dla katolika z definicji przejawem działania szatana i powinno być zwalczane wszelkimi sposobami.

Osobiście nic nie mam do chrześcijan, denerwują mnie jednak stosunki Kościoła z państwem:

- pozorna nieobowiązkowość religii, jednak na którą chodzenie jest wymuszane mechanizmami różnych form nacisku (średnia, lekcje tego przedmiotu w środku zajęć, wyraźny podział na katolików i niekatolików w ramach grupy dzieci - sztuczny podział mogący prowadzić do wielu negatywnych sytuacji i zachowań). Indoktrynowanie dzieci jest typowe dla systemów totalitarnych. Każdy normalny rodzić - nawet samemu będąc gotowym ponieść ewentualne konsekwencje swoich wyborów - nie chce serwować żadnych nieprzyjemności swojemu dziecku.

- finansowanie KK przez państwo, pensje księży płacone przez państwo, składki emerytalne w większości pokrywane przez państwo, pensje katechetów (z dokładnie tej samej kasy, z której niema na podwyżki dla budżetówki).

- stawianie kraju w pozycji lenniczej w stosunku do Watykanu, a kler na pozycji uprzywilejowanej w stosunku do "normalnych" obywateli.

- usilne próby narzucania całemu społeczeństwu subiektywnej etyki katolickiej i próby wymuszania jej przestrzegania mechanizmami prawa.

Wymienione powyżej kwestie nie wynikają z samej religii katolickiej, tylko z chorych układów Kościół - państwo. To jest niezdrowe i powinno zostać skorygowane. Wtedy niech sobie będzie katolicka większość...

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Ostatnio edytowano piątek, 24 lipca 2009, 02:56 przez Lucky, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lipca 2009, 02:38 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 maja 2009, 16:15
Posty: 184
Lokalizacja: Łódź
hehe


skoro już jesteśmy przy temacie to w moim mieście odbywał się w tym tygodniu chrześcijański festiwal dla młodzieży pod nazwą :

" Łódź dobrego połowu "

ostro nie, nie kryją nawet swoich intencji ;), ciekawe czy zrobią z tego imprezę cykliczną , zamiast technoparady :)

_________________
Wiedz że mając przyjaciela, często go odwiedzać należy: droga zielskiem i drzewem zarośnie , jeśli ustawnie chodzić nie będziesz.

Havamal


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lipca 2009, 03:04 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 20:51
Posty: 72
Lokalizacja: Elbląg
Lucky napisał(a):
Wymienione powyżej kwestie nie wynikają z samej religii katolickiej, tylko z chorych układów Kościół - państwo. To jest niezdrowe i powinno zostać skorygowane. Wtedy niech sobie będzie katolicka większość...



Dokładnie Dokładnie Dokładnie! Kiedy wkońcu będzie rozdzielność kościelna i państwowa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lipca 2009, 12:02 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
W pełni się z Wami zgadzam a wypowiedź Jezusa stawia kropkę nad I. Natomiast nakaz:
Lucky napisał(a):
Księga Powtórzonego Prawa (Stary Testament) napisał(a):
Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; 11 nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. 12 Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni. Z powodu tych obrzydliwości wypędza ich Pan, Bóg twój, sprzed twego oblicza
kierowany jest do wyznawców Jahwe. Świadczy o tym druga część wypowiedzi o wypędzeniu sprzed oblicza Pana praktykujących wymienione zachowania. To oznajmienie, że osoby takie nie mogą czuć się członkiem wspólnoty pod auspicjami Jahwe. I dobrze.
Natomiast Jezus pojechał - hasła żywcem z PRLowskiej komuny (wyśmiewane w Murach Kaczmarskiego :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 lipca 2009, 23:17 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 18 lipca 2009, 21:33
Posty: 109
Lokalizacja: Żywiec
Ale co z tą Babą Jagą? Promujemy? Ja już mam breloczek ze sklepu dla "czarownic" :wink:

_________________
w Drodze do Domu - do Nuit


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 25 lipca 2009, 00:38 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 20:51
Posty: 72
Lokalizacja: Elbląg
A jaki to sklep? :D Może o jakimś nie wiem :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 25 lipca 2009, 02:08 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 18 lipca 2009, 21:33
Posty: 109
Lokalizacja: Żywiec
Wejdź na sklep.tarotnet.pl - jest świetna srebrna i złota biżuteria. Ciekawe amulety i inne "wiedźmowate" akcesoria :wink:

_________________
w Drodze do Domu - do Nuit


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 25 lipca 2009, 02:13 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 20:51
Posty: 72
Lokalizacja: Elbląg
Dziękuje za link :)
Ale ten już znam :P


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 26 lipca 2009, 15:43 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 18 lipca 2009, 21:33
Posty: 109
Lokalizacja: Żywiec
Gdybyś znała inny sklep - napisz, proszę. Lubię "świecidełka" :) :) To pewno upodobanie związane ze srebrnym światłem greckiej Selene :P

_________________
w Drodze do Domu - do Nuit


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 26 lipca 2009, 17:14 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): niedziela, 17 maja 2009, 20:51
Posty: 72
Lokalizacja: Elbląg
Oczywiście :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 2 sierpnia 2009, 21:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 7 stycznia 2009, 20:22
Posty: 161
Niezupełnie chodzi o symbol z czarownicą ale właśnie obrabiam fotki z MTB i zauważyłem, że zawodnicy jednego z lepszych teamów pokazywali taki oto symbol. Nie wiem jak się wytłumaczą z tego przed księdzem.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 2 sierpnia 2009, 22:06 
http://www.dear-god.net/humor/the-cruci ... for-pepsi/


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 2 sierpnia 2009, 22:29 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 18 lipca 2009, 21:33
Posty: 109
Lokalizacja: Żywiec
Coffee, niezłe! A jak się wytłumaczą zawodnicy? Powiedzą, że gonili Rogatego Pana, żeby oddać go w ręce KK :P

_________________
w Drodze do Domu - do Nuit


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 14:02 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
E, tam od razu muszą się tłumaczyć. Nie wszędzie oznacza to to samo. Np nie próbujcie tego pokazywać w Hiszpanii bo mogą by6ć kłopoty i to wcale nie dlatego, że to kraj (w teorii) katolicki a dla tego, ze tam to gest co najmniej obraźliwy :)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 16:42 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 7 stycznia 2009, 20:22
Posty: 161
Ja tylko fotki robię i wysyłam, zamieszczanie zupełnie nie ode mnie zależy.

tu odmienne podejście :-)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 3 sierpnia 2009, 22:27 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 18 lipca 2009, 21:33
Posty: 109
Lokalizacja: Żywiec
Więc zgadza się to z moją teorią - chcą Go oddać KK :P

_________________
w Drodze do Domu - do Nuit


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL