Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest środa, 21 sierpnia 2019, 05:01

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Witold Jabłoński "Fryne hetera"
PostNapisane: czwartek, 9 października 2008, 10:42 
Tym razem coś rozrywkowego, ale z podtekstem pogańskim. Witold Jabłoński, autor cyklu "Gwiazda Wenus, gwiazda Lucyfera" (czasy podziału dzielnicowego w Polsce, bohaterem jest homoseksualny mag - intrygant, świetnie się czyta), napisał nową ksiązkę. Tym razem cofa się do starożytnej Grecji i do lat 20 ubiegłego wieku. Dekandencja! Hetery! Starożytna magia! Seks! Sama przyjemność dla czytelnika, w której może się zanurzyć bez chrześcijańskich wyrzutów sumienia!

Tytuł:
PostNapisane: środa, 22 października 2008, 16:46 
Arcyrozmowny

Jabłoński czerpie inspiracje z naprawdę interesujących rzeczy, podobnie jak Grzędowicz :)
Muszę się zapoznać z tym tytułem :D

Tytuł:
PostNapisane: środa, 22 października 2008, 22:20 
Nadmilczek

Kossakowska z kolei czerpie z Kabały i gnozy;) i też paru innych ciekawych źródeł. Polecam szczególnie Zakon Krańca Świata- genialna książka.

Tytuł:
PostNapisane: środa, 22 października 2008, 22:27 
Szpieg jezuitów

W Zakonie to raczej pelnymi garsciami czerpie z szamanizmu :)

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 października 2008, 01:22 
Adwokat diabła

Erm... Kossakowskiej przeczytałam tylko jej pierwsze opowiadania + książkę (to o aniołach). Wyglądała jak łatwa lektura podlizująca się mrrrocznym nastolatkom... Czy późniejsze książki są lepsze?

Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 23 października 2008, 01:34 
Szpieg jezuitów

Nie wiem, gdyz nie czytalem jej ksiazek o aniolach.
Mi, oraz moim znajomym Zakon Kranca Swiata bardzo sie podobal, ale wiem, ze sa tez negatywne opinie.
Ruda Sfora jest troche naiwna i pisana jakby dla dzieci, ale ma swoj klimat.
W obu tych ksiazkach (a wlasciwie w trzech, gdyz Zakon Kranca Swiata posiada 2 czesci) bardzo silne sa watki szamanistyczne.

PS: Tutaj pisalem ciutke o Rudej sforze - http://forum.paganfederation.pl/viewtop ... sc&start=0

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 24 października 2008, 13:59 
Pozwolę sobie jeszcze nawiązać do "Fryne". Jeżeli chodzi o opowieści o dekadencji i heterach w świecie hellenistycznym (jako czarownicy aleksandryjskiej świecie mi bliskim), to jest cała XIX-wieczna tradycja literacka. Mam wrażenie, że autorzy przelewali na papier swoje mokre sny, pisząc te książki. Mamy "Thais" Anatole'a France'a, "Kuszenie św. Antoniego" Flauberta (polecam również "Salammbo", opowieść o Kartaginie inspirowana modnym wówczas, świeżo odkrytym "mitem słonecznym" o bohaterze-ofierze), no i moje zupełnie nowe odkrycie, "Aphrodite"Louysa, dostępne online tu: http://books.google.com/books/p/pub-429 ... 6504?isbn=. Bohaterką jest wysokiej klasy hetera z Galilei, córka nieznanego ojca. Bez problemu zarabia na wszelkie luksusy, znajdując klientów przez wystawanie na pigalaku w starożytnej Aleksandrii. Idealistyczny obraz prostytucji miał ten autor.

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 25 października 2008, 10:43 
Nadmilczek

Nie tylko szamanistyczne ale i kabalistyczne(np. Drzewo Życia). "Siewca wiatru" z kolei pokazuje w dość skróconej formie kosmogonię gnostyczną. Archetypy takich istot jak np Jadabaoth całkiem nieźle ta pani oddała;).

Tytuł:
PostNapisane: sobota, 25 października 2008, 12:03 
Szpieg jezuitów

Ale czy to Drzewo Zycia w Zakonie nie bylo jednak Drzewem Zycia w rozumieniu szamanistycznym (axis mundi)? Nie wiem na ile kabalistyczne drzewo zycia jest tozsame z tym szamanistycznym, a na ile to zbieznosc nazw. Osobiscie podejrzewam to drugie.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 4 listopada 2008, 10:22 
Candomble napisał(a):
Jabłoński czerpie inspiracje z naprawdę interesujących rzeczy, podobnie jak Grzędowicz :)

Dopiero niedawno zauważyłam, że "Fryne hetera" ma bibliografię. Pośród różnych dostępnych książek o obyczajach Greków mamy "Magię starożytności" Adriana Devine'a :D

A tak przy okazji, to uczono mnie na studiach (przekaz ustny), że Grecy, w przeciwieństwie do bohaterów przedstawionych we Fryne, nie uprawiali seksu analnego między wolnymi obywatelami. Z kobietą, niewolnikiem, tak, natomiast z równym sobie obywatelem stosować można było jedynie pieszczoty twarzą w twarz w "pozycji obywatelskiej".

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]