Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest sobota, 14 grudnia 2019, 21:49

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Księga Czarostwa Bucklanda
PostNapisane: środa, 30 lipca 2008, 19:21 
Pojawiła się w sprzedaży "Księga czarostwa" Bucklanda. Jest to zawsze coś nowego po polsku. Wielki hit wydawniczy za oceanem. Mocną stroną są pytania i ćwiczenia, słabszą - zachęcanie do zakładania kowenów (moim zdaniem, grupy magiczne tworzone przez osoby uczące się z książek, na tym samym poziomie, nie są bezpieczne). Kontrowersyjne są przepisy Bucklanda na zrobienie np. rogatego hełmu. Mnie te przepisy przenoszą w czasy dzieciństwa i wkładki z czasopisma "Miś", co jest właściwie sympatyczne.

Tytuł:
PostNapisane: piątek, 1 sierpnia 2008, 20:48 
PFI

Zamówiłam i oczekuję ze sporą dawką zaciekawienia, bo w odróżnieniu od dwóch poprzednich nie czytałam jej po angielsku.
I mam pytanie: czy to ostatnia książka z serii, czy będzie więcej? Bo tylko do tej były zapowiedzi.

Tymczasem Morgana zapowiada, że po polsku pojawi się Marion Green w wydawnictwie Saga-Whyte Press. Zapowiedź wyszukałam tu: http://www.paganfederation.org/forum/vi ... .php?t=602

Zobacz profil Wyślij e-mail  

Tytuł: Re: Księga Czarostwa Bucklanda
PostNapisane: poniedziałek, 4 sierpnia 2008, 23:58 
Arcyrozmowny

Enenna napisał(a):
Pojawiła się w sprzedaży "Księga czarostwa" Bucklanda. Jest to zawsze coś nowego po polsku. Wielki hit wydawniczy za oceanem.

Nie jestem wielkim fanem twórczości Raymonda Bucklanda, ale książkę i tak warto jest przeczytać. To w końcu klasyka i to w dodatku napisana przez jednego z bardziej rozpoznawalnych Wiccan.

Enenna napisał(a):
Mocną stroną są pytania i ćwiczenia, słabszą - zachęcanie do zakładania kowenów (moim zdaniem, grupy magiczne tworzone przez osoby uczące się z książek, na tym samym poziomie, nie są bezpieczne).

Moim zdaniem Buckland nie ma daru - w przeciwieństwie do chociażby Doreen Valiente, czy Eda Fitcha - do pisania porywających rytuałów.
Co do zakładania covenów przez osoby uczące się z książek to zgadzam się, że nie jest to łatwe zadanie. Mimo to, jeśli w pobliżu nie ma akurat sensownego, doświadczonego nauczyciela warto jest podjąć takie ryzyko. Mam nadzieję, że wydanie "Księgi czarostwa" zaowocuje powstaniem przynajmniej kilku eklektycznych covenów w Polsce. :)

Enenna napisał(a):
Kontrowersyjne są przepisy Bucklanda na zrobienie np. rogatego hełmu. Mnie te przepisy przenoszą w czasy dzieciństwa i wkładki z czasopisma "Miś", co jest właściwie sympatyczne.

Mnie się tam te praktyczne porady akurat podobały. Osobiście nie mam zdolności manualnych nawet na tyle by zrobić, jak radzi Buckland, Rogaty Hełm z garnka, ale myślę, że osoby mające smykałkę do rękodzieła z porad zawartych w książce skorzystają z bardzo dobrym skutkiem.

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 5 sierpnia 2008, 02:29 
Szpieg jezuitów

Rogaty helm z garnka? A czy ma on odzworowywac Rogatego Boga czy popkulturowe wyobrazenie wikinga (jak na seax wicca przystalo)? ;)

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 5 sierpnia 2008, 11:12 
Arcyrozmowny

Hajdamaka napisał(a):
Rogaty helm z garnka? A czy ma on odzworowywac Rogatego Boga czy popkulturowe wyobrazenie wikinga (jak na seax wicca przystalo)? ;)

Kocie, no jasne, że Rogatego Boga. Chociaż wikingów z różnych powodów mylono już przy mnie z Czarownicami. Pamiętam jak na jednej z imprez u mnie w domu Eryczek prosił Aditi, że nie chce jeszcze wychodzić tylko zostać jeszcze z wikingami. "To nie są wikingowie Eryczku, to są Czarownice" tłumaczyła mu cierpliwie Aditi. :D (Wiem, wiem, opowiadałem tę historyjkę już z miliony razy, ale ta scenka tak mnie rozczuliła, że pewnie będę ją nadal opowiadał przy tysiącach różnych okazji.)

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 5 sierpnia 2008, 19:03 
Szpieg jezuitów

O, ja tego jeszcze nie slyszalem :D A co mu sie skojarzylo z wikingami? :D

Ale... co ma wspolnego garnek z Rogatym Bogiem??? To nie prosciej zakupic rogi diabelka na halloween lub (moje male marzenie) poroze jelenia i przymocowac je do glowy?

Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 5 sierpnia 2008, 21:35 
Arcyrozmowny

Hajdamaka napisał(a):
O, ja tego jeszcze nie slyszalem :D A co mu sie skojarzylo z wikingami? :D

To już pytanie do Eryczka. Eryczek lubił też brać mój ówczesny Athame chwaląc się, że jest królem Arturem dzierżącym Excalibur.

Hajdamaka napisał(a):
Ale... co ma wspolnego garnek z Rogatym Bogiem??? To nie prosciej zakupic rogi diabelka na halloween lub (moje male marzenie) poroze jelenia i przymocowac je do glowy?

Ej no, co ja Raymond Buckland jestem? Wszelkie takie pytania to do niego kieruj. ;)

Tytuł:
PostNapisane: środa, 7 stycznia 2009, 23:45 
Hajdamaka napisał(a):

Rogi to bardziej Celtowie nosili. Wikingowie z rogami to dopiero jest element popkultury.

-----
Zawsze można się skontaktować mailowo z Rayem, swój adres podaje na swojej stronie internetowej. Mi odpowiedział na proste pytania.

Prosze nie umieszczać kilku postów jeden pod drugim.
Radmin

Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 8 stycznia 2009, 01:39 
Szpieg jezuitów

Maciej Witulski napisał(a):
Hajdamaka napisał(a):

Rogi to bardziej Celtowie nosili. Wikingowie z rogami to dopiero jest element popkultury.

Ameryki nie odkryles ;)

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]