Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 09:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Abyss Alan
PostNapisane: poniedziałek, 18 stycznia 2010, 16:40 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 stycznia 2010, 16:58
Posty: 16
Lokalizacja: Książenice
Witajcie.

Dość często można się natknąć na dziełka tegoż autora. Niestety nie znalazłem, żadnych recenzji jego książek.
Czy jesteście w stanie powiedzieć coś konkretnego na temat tego autora?
Czy jego książki można traktować jako poważną lekturę?

Pozdrawiam,
K.

_________________
Książę, tym, czym jesteś, jesteś przez przypadek swego urodzenia. Tym, czym jestem ja, jestem wyłącznie dzięki sobie. Książąt były, są i będą tysiące – Beethoven jest tylko jeden!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Abyss Alan
PostNapisane: środa, 24 listopada 2010, 13:38 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Witam,

Niestety nie mogę napisać niczego pozytywnego na temat książek Alana Abyssa. Z mojej perspektywy to okultystyczna słabizna. Autor z całą pewnością nie ma pojęcia o czym pisze i korzysta z powszechnie dostępnych w internecie źródeł, do których przy odrobinie samozaparcia można bez problemu dotrzeć bez potrzeby wydawania pieniędzy na tego typu publikacje. Generalnie odnoszę wrażenie, że wszystkie książki wydawnictwa Kirke pisze jedna i ta sama osoba pod różnymi egzotycznie brzmiącymi pseudonimami, tak jak Henry Milton, Adrian Devine, czy właśnie Alan Abyss. Pod tym linkiem, http://dzikigon.pl/?page_id=764, znajduje się sporządzona przeze mnie lista lektur w języku polskim, których lekturę stanowczo odradzam potencjalnym czytelnikom oraz tych nielicznych, których lekturę polecam.

Jelonek

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Abyss Alan
PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 13:16 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 stycznia 2010, 16:58
Posty: 16
Lokalizacja: Książenice
Dzięki za informacje.
Wiele wody upłynęło :D
Trochę poszperałem i zdecydowałem pójść dobrze przetartymi ścieżkami odnośnie literatury:
- Cunningham - na miły lekki początek
- Grimassi "Czarostwo. Tajemna tradycja"- dla poszerzenia wiedzy o ewolucji religii, wierzeniach...dwa razy przebrnąłem przez nią i nie wiem czy to ostatni.
- Buckland - trochę mi zabrało, żeby się zabrać za niego, ale z uporem maniaka przedzieram się przez kolejne lekcje
- na półce czeka Deborah Lipp
I tu zaczął się mój mały koszmarek, jak był dostępny to nie brałem, a teraz znaleźć nie mogę, chodzi o "Krótką historię czarownictwa" Jeffreya B. Russella.
Koszmarnie mnie ciekawi ta książka, jeżeli macie pomysł gdzie to zdobyć (e-bay, allegro i kilkanaście księgarni i antykwariatów internetowych przeszperałem) dajcie znać. PDF'em nie pogardzę, choć preferuję tradycyjny druk.

Pozdrwiam,
K

_________________
Książę, tym, czym jesteś, jesteś przez przypadek swego urodzenia. Tym, czym jestem ja, jestem wyłącznie dzięki sobie. Książąt były, są i będą tysiące – Beethoven jest tylko jeden!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Abyss Alan
PostNapisane: środa, 8 grudnia 2010, 17:50 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Khalil napisał(a):
- Grimassi "Czarostwo. Tajemna tradycja"- dla poszerzenia wiedzy o ewolucji religii, wierzeniach...dwa razy przebrnąłem przez nią i nie wiem czy to ostatni.


A ja przyznam, że rzadko zdarza mi się odłożyć książkę nie przeczytawszy jej do końca - jednak tak właśnie uczyniłam z Grimassim. Ja rozumiem, że religioznawstwo i etnologia porównawcza to fajne dziedziny, porywające wyobraźnie, ale... wszystko ma swoje granice. Nie podobało mi się u Grimassiego nie rozdzielanie jego własnych, duchowych pomysłów od źródeł historycznych i dowodów naukowych - odniosłam silne wrażenie, że rozmyślnie mieszał jedno z drugim, aby zdobyć więcej "dowodów" na rzecz swojej teorii. I tak zabiło mnie rozpisywanie związku między Lughiem, Marsem, Plutonem i Bogowie wiedzą kim tam jeszcze, już nie pamiętam, takie to było naciągane... .w rozdziale o Lammas. Bardzo mnie to odrzuciło.*

*Żeby nie było: nie jestem 100% rekonstrukcjonistką, i dopuszczam czerpanie wiedzy z osobistego kontaktu z Bogami, ale na litość... wypadałoby to zaznaczyć.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Abyss Alan
PostNapisane: czwartek, 9 grudnia 2010, 12:44 
Offline
Nadmilczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 12 stycznia 2010, 16:58
Posty: 16
Lokalizacja: Książenice
Co do Grimassiego, to pewnie Tin masz sporo racji. Grimassi sporo miesza szukając relacji miedzy bogami z różnych kręgów kulturowych i nie tylko. Może rzeczywiście czasem to wygląda jakby na siłę chciał udowodnić, że ci sami bogowie w różnych szerokościach geograficznych nosili różne imiona, ale to te same bóstwa.
Z mojej strony (całkowitego i totalnego laika), który nota bene doszukał się podobnych relacji w głównych religiach monoteistycznych naszego globu, jest to dość atrakcyjna koncepcja.
Przynajmniej na razie, jestem na samym początku mojej drogi do poznania starej wiary, jak lubię ją nazywać :D
Dziękuję Tin, dałaś mi powód żeby raz jeszcze wrócić do Grimassiego, tym razem czytać go będę nieco inaczej, nie krytycznie, ale na pewno inaczej.

K.

_________________
Książę, tym, czym jesteś, jesteś przez przypadek swego urodzenia. Tym, czym jestem ja, jestem wyłącznie dzięki sobie. Książąt były, są i będą tysiące – Beethoven jest tylko jeden!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Abyss Alan
PostNapisane: czwartek, 9 grudnia 2010, 18:42 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Khalil napisał(a):
Co do Grimassiego, to pewnie Tin masz sporo racji. Grimassi sporo miesza szukając relacji miedzy bogami z różnych kręgów kulturowych i nie tylko. Może rzeczywiście czasem to wygląda jakby na siłę chciał udowodnić, że ci sami bogowie w różnych szerokościach geograficznych nosili różne imiona, ale to te same bóstwa.
Z mojej strony (całkowitego i totalnego laika), który nota bene doszukał się podobnych relacji w głównych religiach monoteistycznych naszego globu, jest to dość atrakcyjna koncepcja.

Mnie nie tyle razi szukanie odpowiedników bóstw w różnych kulturach europejskich, bo jakieś uzasadnienie tego na pewno można znaleźć, ale uważam, że wybieranie do tego pojedynczych aspektów danego bóstwa, które akurat dzieli z innym bóstwem (nie całościowo, tylko właśnie pojedyncze cechy!) to przesada.
Khalil napisał(a):
Dziękuję Tin, dałaś mi powód żeby raz jeszcze wrócić do Grimassiego, tym razem czytać go będę nieco inaczej, nie krytycznie, ale na pewno inaczej.

Zawsze do usług ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Abyss Alan
PostNapisane: środa, 15 grudnia 2010, 20:13 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Hej,
Khalil napisał(a):
Dzięki za informacje.

Ależ proszę.
Khalil napisał(a):
Wiele wody upłynęło

No nie tak znowu wiele. ;)

Khalil napisał(a):
Trochę poszperałem i zdecydowałem pójść dobrze przetartymi ścieżkami odnośnie literatury:

Dobry pomysł.
Khalil napisał(a):
- Cunningham - na miły lekki początek

Czemu nie? To chyba rzeczywiście książka dobra na miły, lekki początek.
Khalil napisał(a):
- Grimassi "Czarostwo. Tajemna tradycja"- dla poszerzenia wiedzy o ewolucji religii, wierzeniach...dwa razy przebrnąłem przez nią i nie wiem czy to ostatni.

Ja tę książkę czytałem kilka razy, bo nie mogłem sobie na jej temat jednoznacznego zdania wyrobić. Część moich przemyśleń na jej temat zawarłem tutaj: http://dzikigon.pl/?page_id=285.

Khalil napisał(a):
- Buckland - trochę mi zabrało, żeby się zabrać za niego, ale z uporem maniaka przedzieram się przez kolejne lekcje

Warto. To nie jest zła książka, a na polskie warunki można nawet powiedzieć, że jest dobra. ;)

Khalil napisał(a):
- na półce czeka Deborah Lipp

Nie obraża inteligencji czytelnika, chociaż i w formie i w treści często nie zgadzam się z autorką. ;)

Khalil napisał(a):
I tu zaczął się mój mały koszmarek, jak był dostępny to nie brałem, a teraz znaleźć nie mogę, chodzi o "Krótką historię czarownictwa" Jeffreya B. Russella.

Gra nie warta moim zdaniem świeczki, ale co kto lubi. ;)

Khalil napisał(a):
Koszmarnie mnie ciekawi ta książka, jeżeli macie pomysł gdzie to zdobyć (e-bay, allegro i kilkanaście księgarni i antykwariatów internetowych przeszperałem) dajcie znać. PDF'em nie pogardzę, choć preferuję tradycyjny druk.

Zapodaj na priva adres – podeślę. ;)

Tin napisał(a):
A ja przyznam, że rzadko zdarza mi się odłożyć książkę nie przeczytawszy jej do końca - jednak tak właśnie uczyniłam z Grimassim. Ja rozumiem, że religioznawstwo i etnologia porównawcza to fajne dziedziny, porywające wyobraźnie, ale... wszystko ma swoje granice. Nie podobało mi się u Grimassiego nie rozdzielanie jego własnych, duchowych pomysłów od źródeł historycznych i dowodów naukowych - odniosłam silne wrażenie, że rozmyślnie mieszał jedno z drugim, aby zdobyć więcej "dowodów" na rzecz swojej teorii. I tak zabiło mnie rozpisywanie związku między Lughiem, Marsem, Plutonem i Bogowie wiedzą kim tam jeszcze, już nie pamiętam, takie to było naciągane... .w rozdziale o Lammas. Bardzo mnie to odrzuciło.*

*Żeby nie było: nie jestem 100% rekonstrukcjonistką, i dopuszczam czerpanie wiedzy z osobistego kontaktu z Bogami, ale na litość... wypadałoby to zaznaczyć.

Tin, zgadzam się z Tobą całkowicie. Bardzo chciałem „Czarostwo: tajemną tradycję” polubić, ale mi nie wyszło.
Khalil napisał(a):
Co do Grimassiego, to pewnie Tin masz sporo racji.

Moim zdaniem ma.
Khalil napisał(a):
Grimassi sporo miesza szukając relacji miedzy bogami z różnych kręgów kulturowych i nie tylko.

Oprócz tego z niego kłamczuszek taki jest. ;)
Khalil napisał(a):
Może rzeczywiście czasem to wygląda jakby na siłę chciał udowodnić, że ci sami bogowie w różnych szerokościach geograficznych nosili różne imiona, ale to te same bóstwa.

Bardziej mnie niepokoją te próby tłumaczenia i ujednolicania wiccańskich rytuałów, czyli czegoś, czego ujednolicać się z zasady nie powinno.

Khalil napisał(a):
Z mojej strony (całkowitego i totalnego laika), który nota bene doszukał się podobnych relacji w głównych religiach monoteistycznych naszego globu, jest to dość atrakcyjna koncepcja.

Jeśli traktować to co pisze Grimassi jedynie jako inspirację, to muszę przyznać, że bywa on czasami dość inspirujący.

Khalil napisał(a):
Przynajmniej na razie, jestem na samym początku mojej drogi do poznania starej wiary, jak lubię ją nazywać

Zazdroszczę. To piękny etap w życiu.

Khalil napisał(a):
Dziękuję Tin, dałaś mi powód żeby raz jeszcze wrócić do Grimassiego, tym razem czytać go będę nieco inaczej, nie krytycznie, ale na pewno inaczej.

Warto skorzystać, ze wskazówek Tin, bo są moim zdaniem bardzo słuszne.

Tin napisał(a):
Mnie nie tyle razi szukanie odpowiedników bóstw w różnych kulturach europejskich, bo jakieś uzasadnienie tego na pewno można znaleźć, ale uważam, że wybieranie do tego pojedynczych aspektów danego bóstwa, które akurat dzieli z innym bóstwem (nie całościowo, tylko właśnie pojedyncze cechy!) to przesada.

Ano.

A tak w ogóle to nie byłbym sobą, gdym nie polecił lektury „Tradycyjnego czarownictwa” dr Geralda B. Gardnera przełożonej niedawno na język polski. To książka dziwaczna, bardzo dziwaczna, ale to podstawowe źródło wiedzy na temat praktyk i poglądów angielskich czarownic pierwszej połowy dwudziestego wieku. O roli samego Gardnera w propagowaniu współczesnego czarownictwa nie muszę się chyba rozpisywać.

Książkę tę można kupić na stronie: http://www.okultura.pl/.

Jelonek

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL