Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 07:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Babcia Twylah
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 12:37 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Z tą postacią zetknęłam się po raz pierwszy dzięki książce Anny Bancroft "Prządki mądrości. Mistyczki XX wieku"
Twylah Nitsch jest z indiańskiego plemienia Seneka i przekazuje tradycje tego narodu (czy raczej przekazywała, bo gdzieś wyczytałam, że zmarła kilka lat temu).

Niedawno znalazłam bardzo inspirujący wywiad z nią:Wywiad z Babcią Twylah

...............

Przy okazji zwróćcie uwagę na stronę, na której zamieszczony jest wywiad. Czy ktoś zna może lepiej Stowarzyszenie kobiet Dakini? Wśród celów stowarzyszenia kobieca duchowość jest wymieniona na samym początku... Mam ochotę dowiedzieć się więcej.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 13:03 
Wielkie dzieki za to. Milo sie czyta jak ktos inny stara sie wyrazic to co ja ale w duzo lepszy sposob, szczegolnie to na temat jednosci.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 14:46 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Nie to abym miał coś przeciwko pani Tywalah, ale nie jestem pewien czy umieszczenie wywiadu z nią akurat w dziale "szamanizm" jest dobrym pomysłem.

Obecna religia plemienia Seneca niewiele ma już wspólnego z wierzeniami reszty Irokezów. Na początku XIX wieku niejaki Ganioda'yo doznał religijnego objawienia i stworzył nową religię na podstawie własnych pomysłów, nauk Kwakrów oraz po trochu dawniejszych wierzeń. Swoją droga to niezły psikus historii, że potomkini Czerwonej Kurty (największego politycznego przeciwnika Ganioda'yo, sprzeciwiającego się religijnym przemianom w plemienu) stała się orędowniczką tych nauk :lol:

Tak czy inaczej ich obecne wierzenia mało mają wspólnego z szamanizmem czy animizmem jako takim za to dużo z doktrynami Kwakrów :)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 15:02 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Sam powiedziałeś Hakkenie, że szamanizm ewoluuje :) To jest świetny przykład ewolucji szamanizmu.

Agni napisała:
Cytuj:
Wielkie dzieki za to. Milo sie czyta jak ktos inny stara sie wyrazic to co ja ale w duzo lepszy sposob, szczegolnie to na temat jednosci.


Ja też to tak odbieram :)
I poszukam jeszcze paru cytatów z książki "Prządki mądrości" (swoją drogą bardzo polecam tą książkę, jest tam o kilkunastu kobietach - przedstawicielkach różnych religii)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 15:16 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Cytuj:
Sam powiedziałeś Hakkenie, że szamanizm ewoluuje To jest świetny przykład ewolucji szamanizmu.

Tak, szamanizm ewoluuje, i to jest przykład ewolucji szamanizmu. Wyewoluował w coś co juz nie jest szamanizmem ani animizmem za bardzo, a mixem w stylu religii afrochrzescijańskich i wyszła z tego taka świnka morska co to ani świnka, ani morska.

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 15:59 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Amvaradel napisał(a):
Sam powiedziałeś Hakkenie, że szamanizm ewoluuje :) To jest świetny przykład ewolucji szamanizmu.


To prawda, ale kiedy podałem jako przykład szamanizmu buddyzm Bon to się nie zgodziłaś, twierdząc, że już zbyt daleko odszedł od korzeni by go tak nazwać. Zatem ja pozwolę sobie nie zgodzić się z tym by był to przykład szamanizmu, bo zbyt daleko już odszedł od swoich korzeni :)

Asus, nie religie afrochrześcijańskie a raczej baptyści. W religiach afrochrześcijańskich zazwyczaj przeważa "afro" a chrześcijaństwo jest jedynie przykrywką by się biali posiadacze niewolników nie kapnęli co jest nie tak ;)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 16:15 
Offline
Manaderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 18 sierpnia 2008, 14:35
Posty: 901
Lokalizacja: Wrocław
Hakken, mi po prostu chodziło o wymieszanie religi rdzennej z chrzescijaństwem - a że pierwsze mi do łowy przysżły kulty afrochrześcijańskie to tak napisalem. ale oczywiście masz racje, w kultach afrochrzęscijańskich przeważa przedrostek "afro-" :)

P.S.
A co tu robią baptyści?? :shock: bo nie kleje wątku?

_________________
Obrazek
-------------------
gg 4217782

Hakken napisał(a):
Mazowsze jest niestety gorzej zaopatrzone w miejsca kultowe, mam tylko jeden chram i to, Warszawkim zwyczajem, nowy :)


wegetarianin - słowo w języku indian ojibwa oznaczające "za głupi by polować"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 16:36 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Asus napisał(a):
P.S.
A co tu robią baptyści?? :shock: bo nie kleje wątku?


Pomieszało mi się. Chciałem napisać o gospel, który również jest praktyką afrochrześcijańską tylko stawiającą bardziej na "chrześcijańską".

Nie pytajcie czemu mi się baptyści z gospel skojarzyli bo sam nie wiem ;)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 18:09 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 26 lipca 2008, 18:41
Posty: 225
Lokalizacja: Warszawa
Chłopaki, umrzeć ze śmiechu można czytając wasze komentarze :lol:
A ta Indianka po prostu jest bardziej mistyczna i tyle ;)
BDW a co wy chcecie od Bonu? - nie cala religia bon to szamanizm, ale w niej jest calkiem sporo szamanizmu :)

_________________
"Ty nie jesteś kobietą, jesteś wiedźmą. A wiedźma to wiedźma - nie ma dobra, czy zła"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 11 września 2009, 19:03 
Mi sie wydaje ze kiedys czytalam cos na temat matek szamanek z inych plemion ktore maja podobne nauki tylko za nic nie pamietam co, kto i jak.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 12 września 2009, 15:41 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Jeśli chodzi o bon i szamanizm, to w wątku o światach i symbolach znalazłam jedynie takie swoje stwierdzenie: Zgodnie z tą tezą np. buddyzm tybetański należałoby uznać za szamanizm, bo powstał ze zintegrowania szamanizmu z buddzyzmem.
I to stwierdzenie podtrzymuję. Buddyzm tybetański zawiera elementy szamańskie, ale główny nacisk położony jest na nauki buddyjskie i jest to widoczne na pierwszy rzut oka.

Tymczasem w przekazie Twylah Nitsch nie znajduję jakichś wyraźnych odniesień do chrześcijaństwa. Specjalnie przejrzałam dostępne w sieci teksty i w żadnym nie pojawia się Jezus, Biblia czy coś w tym stylu.
Zresztą wystarczy zajrzeć na stronę edukacyjnego instytutu Klanu Wilka Wolf Clan Teaching Lodge by zobaczyć, że chrześcijaństwa jest tam nie więcej niż na naszym forum ;)
Istnieją też duże podobieństwa między tym, co mówi Babcia Twylah, a naukami innych północnoamerykańskich szamanów, np. o naukach Sun Beara z plemienia Chippewa można poczytać na
stronie Stowarzyszenia Żółwi

Cytat z „Prządki mądrości”:
Wiedzę, którą posiada Twylah, przekazał jej dziadek, Moses Shongo, ostatni z wielkich szamanów plemienia Seneka. Szamani sprawowali również funkcję filozofów i doradców potężnej niegdyś Ligi Irokezów. Umiejętności szamana nie sprowadzają się jedynie do znajomości zielarstwa; posiada on „moc uleczania” i w każdej sytuacji musi kierować się zasadą jedności i współpracy wszystkich form życia, miłować i cenić wszystko, co istnieje. Twylah wyjaśnia, że według przekonań wielkiego Rarihokivatsa: "Jeśli po prostu stwierdzasz: <Jestem częścią wszechświata>, to możesz w pewnym momencie wycofać się z niego i zająć własnymi sprawami. Natomiast jeśli wszechświat jest częścią ciebie – i to nie taka, którą można usunąć, ale taką, od której jesteś zależny – wówczas nie możesz się od niego odłączyć, nie możesz się wycofać.”

Nauki Twylah obejmują m.in. nawiązywanie kontaktu z drzewami, zwierzętami. Napisała o tym książki: Creature teachers : a guide to the spirit animals of the Native American tradition,
Creature totems, Language of the trees : a Seneca Indian earthwalk.

Na necie znalazłam taki cytat dziadka T.N.:

"Everything within the circle is sacred, all things outside of the circle is sacred, all is sacred." - Moses Shongo

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL