Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 20:11 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 7 stycznia 2009, 20:22
Posty: 161
Nie kupujcie jaj klasy 3, takich których numer znajdujący się na skorupce zaczyna się od cyfry 'trzy'. Niestety takich jest najwięcej i są najtańsze. Poniżej co się kryje za numeracją.

źródło: http://tinyurl.com/y8mccsk

0 – chów ekologiczny. Kura nośna hodowana w tradycyjny sposób z wolnym wybiegiem na świeżym powietrzu w polu. Kury karmione są świeżą karmą, dodatkowo zjadają owady i rośliny. Takie jajka "od chłopa" mają najwyższą wartość odżywczą, a kury trzymane są wręcz w luksusie.

1 – chów wolno wybiegowy . Kura nośna hodowana w warunkach częściowo otwartych – z reguły zamyka się kury na noc. Chów wolno wybiegowy również jest korzystny dla zdrowia kur i jakości ich życia.

2 – chów ściółkowy. Kura nośna spędza całe życie w zamkniętym pomieszczeniu, hali, ale może swobodnie poruszać się. Mówimy tu o wielkich halach, wyłożonych słomą, gdzie kury swobodnie przemieszczają się po pomieszczeniu. Jajka z dwójką znoszą kury mające własną grzędę i ściółkę. Na spacer nie mogą jednak liczyć. Nie jest im może tak wygodnie jak na wolnym powietrzy, ale mają ruch. Przede wszystkim mają nogi i dzioby....

3 – chów klatkowy. Kura spędza całe życie zamknięta w klatce, bez możliwości obrócenia się, z reguły obcina się zwierzętom nóżki i dziób – celem jest maksymalizacja wydajności i zysku bez jakiejkolwiek troski o dobro zwierząt.

Jajka z trójką oznaczają, że kury, które je zniosły hodowane są w niewielkich klatkach po kilka sztuk. Panuje tam ogromny ścisk. Kury praktycznie nie mogą się ruszać. Dodatkowo otępiane są przez sztuczne światło. Przez warunki w jakich są hodowane żyją krótko. Karmione są często za pomocą sond, bo obcięte dzioby uniemożliwiają im normalne przyjmowanie pokarmu.


Ostatnio edytowano piątek, 2 kwietnia 2010, 17:16 przez ppp, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: czwartek, 1 kwietnia 2010, 20:25 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 14:05
Posty: 490
Lokalizacja: Poznań (powiedzmy ;))
A jeśli kogoś z was nie porusza los kur, to warto dodać, że jaja z niższym niż 3 numerem są po prostu zdrowsze.
Wszelkie hormony i inne oznaki stanu zdrowia i psychiki kury przenoszą się do składanych jaj. Zestresowana kura - zestresowane jajo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2010, 18:39 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Apel popieram. A teraz:
Cytuj:
Zestresowana kura - zestresowane jajo.
- jak to sie ma do jaja jako pozywienia?

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2010, 21:09 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Zestresowane pożywienie. Odbija się nerwową czkawką :D

Przy chowie ściółkowym (2) także zdarza się przycinanie górnej części dzioba. Kury w zagęszczeniu się denerwują i atakują. Normalnymi dziobami potrafią rozszarpać inną kurę na strzępy. Dlatego m.in. stosuje się sztuczne oświetlenie. Włączenie czerwonego je uspakaja - dla nich to ciemność. Idą spać i można pousuwać flaki ze ścian.

Ja zalecam jedynie 0 i 1.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: piątek, 2 kwietnia 2010, 22:04 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 7 stycznia 2009, 20:22
Posty: 161
Z tym, że jajka klasy 0 nie należą do najtańszych, 10szt./10zł, klasa 2 ok. 5zł/10szt. Na szczęście białko i szczególnie składniki zawarte w żółtku można zastąpić innymi produktami.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: sobota, 3 kwietnia 2010, 00:10 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Chciałam jeszcze kilka dni poczekać z dekonspiracją, ale niech tam... założyłam blog :P http://ekoprzewodnik.pl/ i gdy PPP wrzucił tu o numeracji jajek, ja właśnie pisałam notkę na ten temat :)
Dziś jeszcze przez godzinę szperałam w necie, o obciętych nóżkach nie znalazłam nic w wiarygodnych źródłach. Dzioby się przycina, także w chowie ściółkowym - jest to związane z tym, że ptaki trzymane w zbytnim przegęszczeniu są wobec siebie agresywne. Karmienie sondą (rurą) dotyczyć może gęsi i kaczek hodowanych na stłuszczone wątroby, nie kur. Poza tymi uwagami, zgadzam się z PPP :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: sobota, 3 kwietnia 2010, 01:26 
My od dawna kupujemy tylko jaja klasy 0. :) Swoją drogą, podobno teraz jakaś afera ma być właśnie z chowem klatkowym (dot. wymiaru klatek) - inne kraje, ze względu na obostrzenia UE pozbywały się klatek, a polscy rolnicy kupowali je za grosze. Teraz dyszy nad nimi Unia, bo okazało się że nie zawsze "jakoś to będzie". ;] Pewnie Amvaradel zna szczegóły, ja tylko gdzieś notkę o tym znalazłem...

A nie wiecie może, przy okazji zapytam, jak można i czy będzie można kupić w normalnym sklepie (nie zaś u znajomego ze wsi) mięso z normalnego chowu? Polska wołowina co prawda niby jest w miarę rozsądnym wyborem (bo mamy krowy mleczne, które potem i tak idą na rzeź), ale co z np. drobiem?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: sobota, 3 kwietnia 2010, 16:08 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Cytuj:
Swoją drogą, podobno teraz jakaś afera ma być właśnie z chowem klatkowym (dot. wymiaru klatek) - inne kraje, ze względu na obostrzenia UE pozbywały się klatek, a polscy rolnicy kupowali je za grosze. Teraz dyszy nad nimi Unia, bo okazało się że nie zawsze "jakoś to będzie". ;] Pewnie Amvaradel zna szczegóły, ja tylko gdzieś notkę o tym znalazłem...

Obecne minimum to:
* na nioskę powinna przypadać powierzchnia podłogi w klatce wynosząca 550 cmkw
* dostęp bez ograniczeń do karmidła o długości 10 cm na nioskę
* poidło podłużne o długości 10 cm na kurę lub dostęp do 2 poideł kropelkowych lub kubeczkowych
* wyposażenie każdej klatki w urządzenia do ścierania pazurów
* wysokość klatki w najwyższym jej punkcie powinna wynosić 40 cm, w najniższym 35 cm
* nachylenie podłogi w klatce w stosunku do poziomu nie mniej niż 8-14 proc.
Po 1 stycznia 2012 r niedozwolone będzie stosowanie klatek bateryjnych obecnego typu, lecz tylko utrzymanie kur w klatkach udoskonalonych, które będą zapewniały ptakom następujące standardy:
* co najmniej 750 cmkw powierzchni przypadającej na 1 kurę
* gniazdo do znoszenia jaj
* grzędy (15 cm na kurę)
* ściółkę lub piasek umożliwiającą grzebanie
* 12 cm brzegu karmidła
* dostęp do dwóch poideł
To nadal jest powierzchnia b.mała (np. 25 * 30 cm na ptaka), ale i tak prawie 2 x większa od obecnych norm. Przepis o tym UE zatwierdziła w 1999, w Polsce zaczął obowiązywać w 2002, czyli od 8 lat wiadomo, że te przepisy wejdą w życie.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: niedziela, 4 kwietnia 2010, 23:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 22 października 2009, 10:17
Posty: 164
Lokalizacja: Stara Kopernia (Lubuskie)
Ja mam szczescie bo kupuje jaja od soltysa bez zadnych pieczatek ale kury widze biegajace swobodnie po poworku i grzebiace pazurami w ziemii w poszukiwaniu robakow.
Cena za jajko 45 gr, wiec nawet mi sie nie oplaca gdzie indziej kupowac.

Mam nadzieje, ze nie zabrania soltysom sprzedawania jajek w najblizszym czasie...........choc w naszym kraju wszystko jest mozliwe i nagle stwierdza ze taka kura jedzaca robaki jest nie higieniczna.

_________________
Animus Facit Nobilem


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: poniedziałek, 26 grudnia 2011, 23:13 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 10 czerwca 2008, 17:26
Posty: 49
Lokalizacja: Toruń
http://mseb.blox.pl/2010/01/Oznaczenia- ... -oboz.html


nooo ...chow kladkowy...nie ma na to slow.

_________________
[Goethe o sobie - Jestem:]
- "poganinem"
- "starym poganinem"
- "w znacznej mierze poganinem"
- "stanowczo nie chrześcijaninem"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: poniedziałek, 26 grudnia 2011, 23:20 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
Od nowego roku nie będzie już w sprzedaży jajek "3". Chów klatkowy jest wg nowej ustawy zabroniony. A reszta jajek z tego chowu (nie sprzedana do końca tego roku) pójdzie do przemysłu, także powstanie z tego jeszcze trochę past i innych potraw, ale to już ostatnia taka partia.

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: wtorek, 27 grudnia 2011, 01:04 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Miłka napisał(a):
Od nowego roku nie będzie już w sprzedaży jajek "3". Chów klatkowy jest wg nowej ustawy zabroniony. A reszta jajek z tego chowu (nie sprzedana do końca tego roku) pójdzie do przemysłu, także powstanie z tego jeszcze trochę past i innych potraw, ale to już ostatnia taka partia.

Nie jest to dokładna informacja. Chów klatkowy nie jest zakazany, a jedynie zmieniono nieco warunki, jakie muszą spełniać klatki: mają być nieco większe i wyposażone w grzędę.
http://wiadomosci.ekologia.pl/srodowisko/Koniec-chowu-klatkowego-Ministerstwo-Rolnictwo-i-Rozwoju-Wsi-dementuje-plotki,16068.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: wtorek, 27 grudnia 2011, 01:13 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 17 kwietnia 2011, 22:34
Posty: 168
a to dzięki za sprostowanie.
Ale o ile wiem "3" mają być już zakazane w sprzedaży detalicznej?

_________________
Ziemia moim ciałem,
woda moją krwią.
Powietrze - oddechem,
ogień siłą mą!
:D


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: wtorek, 27 grudnia 2011, 10:14 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Od 1.01.2012 producenci będą mogli sprzedać zapasy jajek pochodzących od kur z tradycyjnego chowu klatkowego wyłącznie odbiorcom przemysłowym. Jeżeli warunki hodowli kur niosek będą dostosowane do nowych przepisów, tzn. producent wprowadzi stosowanie tzw. ulepszonych klatek, będzie mógł sprzedawać jajka jak do tej pory. Czyli 3 będą, ale z nowych, powiększonych klatek.
To tyle w teorii. W praktyce chyba będą problemy, bo wiele ferm nie ma jeszcze nowych klatek, po drugie nie wiem jak będzie kontrolowany handel jajkami z takich ferm.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: niedziela, 15 stycznia 2012, 14:46 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Zebrałam trochę info, obecnie sytuacja wygląda następująco
Co z klatkową hodowlą kur niosek?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Numeracja jajek [ważne]
PostNapisane: niedziela, 15 stycznia 2012, 15:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
Dzięki, Ala :)

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL