Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:50

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Święta a wolne w pracy
PostNapisane: czwartek, 3 marca 2011, 15:17 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): sobota, 29 stycznia 2011, 19:06
Posty: 52
Witam, mam pytanie jak wygląda sytuacja w Polsce gdy osoba pracująca innego wyznania niż katolicyzm ma święto? Ma w tym okresie wolne od pracy czy nie :?:

_________________
Zapraszam na mojego bloga :)
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Święta a wolne w pracy
PostNapisane: czwartek, 3 marca 2011, 16:47 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
W Polsce nie ma czegoś takiego jak święto tylko (!) religijne będące dniem wolnym od pracy. Jest dniem wolnym od pracy, o ile stało się świętem państwowym. Oczywiście, ze względu na siłę katolicyzmu i jego wielowiekowe związki z władzą naszego państwa, wiele świąt kościelnych stało się państwowymi. Te są dniami wolnymi dla osób wszystkich wyznań. Poza tym komunistyczny 1 maja, pogański sylwester itp.
Można dodać, że wiele pogańskich świąt stało się kościelnymi więc ich obchodzenie, po swojemu, po pogańsku, ma miejsce i między nami. Właściwie prawie wszystkie święta kościelne adoptowały się w całości (zielone świątki, różnego rodzaju uroczyste majówki) lub tylko terminem (Boże Narodzenie, Wielkanoc) do obchodów pogańskich.

O dobrej praktyce dania wolnego dnia osobie innego wyznania w jej święto słyszałem tylko raz. Chodziło o satanistę, nie pamiętam terminu.
Wydaje mi się, że nie ma co liczyć na wolne poza świętami państwowymi lub uznanymi (zatwierdzonymi) przez państwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Święta a wolne w pracy
PostNapisane: czwartek, 3 marca 2011, 18:06 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Ja o dobrej praktyce słyszałam raz, w przypadku aptekarza, który w zamian za dobrowolne pełnienie dyżurów w święta katolickie (Boże Narodzenie - wtedy każdy, nawet lekarz i aptekarz chcą mieć wolne) zawsze dostaje urlop na wskazane przez święto pogańskie. Ja mam taki sam układ z pracodawcą, ale pracuję w Niemczech, gdzie nikt się specjalnie nie zdziwił, że jestem poganką.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Święta a wolne w pracy
PostNapisane: piątek, 4 marca 2011, 16:27 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
piastunka napisał(a):
Witam, mam pytanie jak wygląda sytuacja w Polsce gdy osoba pracująca innego wyznania niż katolicyzm ma święto? Ma w tym okresie wolne od pracy czy nie :?:


Odpowiadając konkretnie na twoje pytanie - osoba innego wyznania pragnąca uzyskać dzień wolny w okresie swojego święta religijnego zgłasza ten fakt pracodawcy minimum 7 dni wcześniej. Ten w zamian za odpracowanie tego dnia w innym terminie (nadgodziny, lub pomniejszenie dni urlopowych) formalnie nie ma prawa odmówić przyznania takiego dnia wolnego.

Więcej znajdziesz np. tutaj:
http://new-arch.rp.pl/artykul/221705_Swieta_dla_innych_wyznan.html
http://www.twoja-firma.pl/wiadomosc/16799592,pracownicy-innych-wyznan-urlopy-i-zwolnienia-z-pracy.html
http://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/101662,czy_dac_wolne_osobie_innego_wyznania.html
http://kadry.infor.pl/poprzednie_tematy_dnia/teksty/475977,dni_wolne_w_swieta_dla_pracownikow_innych_wyznan.html
http://www.biznes-firma.pl/Udzielanie_zwolnien_od_pracy_dla_pracownikow_innych_wyznan,14757.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Święta a wolne w pracy
PostNapisane: środa, 9 marca 2011, 20:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Przejrzałem dokładnie podlinkowane zapisy i moim zdaniem wynika z nich, że danie wolnego dnia nie jest takie bezwzględne i oczywiste. Zależy od możliwości pracodawcy i, w praktyce, od dobrej woli. Pracodawca ma prawo formalnie odmówić dnia wolnego, o ile istnieje uzasadnienie. Kolejno:
- w 'gazecie prawnej' znajduje się stwierdzenie o istnieniu gwarancji zapewniających uczestnictwo w obrzędach swej religii lecz dalej są tylko określenia mobilne: <dodatkowo może on ubiegać się o czas wolny z tytułu świąt wynikających z przynależności>
<Zwolnienie to może być udzielone pracownikowi pod określonymi warunkami>.
Czyli nic nie musi, wszystko może. Jest jeszcze jeden haczyk ale o nim na końcu
- w 'twoja-firma', prócz enigmatycznego powołania się na wolność wyznania i sumienia podkreślono, że pracodawca nie może zmieniać dni ustawowo wolnych od pracy (wynika to z Kodeksu Pracy, który w sprawach pracy jest aktem nadrzędnym w randze ustawy). Jest możliwość (znowu tylko możliwość) uzyskania zwolnienia z pracy w dzień będący świętem dla pracownika lecz pod warunkiem odpracowania lub zwolnienia na zasadzie urlopu bezpłatnego.
- podobnie w 'archiwum Rzeczpospolitej'. Tu kategoryczniej brzmi jedynie fragment rozporządzenia Min.S.W. <W rozporządzeniu tym przyjęto, że pracownik powinien zgłosić pracodawcy co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia, że chce skorzystać z dnia wolnego w celu uczestniczenia w świętach swojej religii. Pracodawca ma obowiązek zawiadomić go o warunkach odpracowania tego dnia 3 dni przed tą datą> jednak i tu jest haczyk, o którym na końcu.
- w 'Kadrach' wypisano dni wolne na żądanie (bez wynagrodzenia) dla Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Polsce. Zamiana z odpracowaniem jest obwarowana pomieszczeniem zwolnienia i odpracowania w jednym okresie rozliczeniowym.
Do tego 'Kadry' inaczej niż 'Gazeta Prawna' ustosunkowują się do odrabiania dnia wolnego w niedzielę. 'Kadry' chcą zapłaty jak za niedzielę, GP jak za dzień, którego dotyczy zwolnienie z odpracowaniem. Jeśli jest tak, jak piszą 'Kadry', to pracodawca może odmówić zamiany dnia wolnego na odróbkę w święto państwowe ponieważ wiąże się to z dodatkowymi kosztami wynagrodzenia. W istocie więc nie jest odróbką.
- W 'Biznes-Firma' podobnie.

Przepisy, które w pierwszym rzędzie obowiązują pracodawcę to Kodeks Pracy (będący ustawą). Ten mówi wyraźnie, które dni są wolne. Zapis konstytucyjny (o wolności wyznania) jest nadrzędny lecz niesie jedynie ideę, którą ma wypełnić treścią prawo szczegółowe, czyli wzmiankowany Kodeks. Z kolei rozporządzenia ministra nie zmieniają treści ustawy a jedynie pokazują możliwości techniczne i zasady realizacji jej zapisów.

A ów haczyk? Otóż wiele instytucji nie pracuje w dni wolne. W ogóle. Regulamin pracy zakładu nie przewiduje pracy w dni wolne więc po prostu nie ma jak odrobić dnia wolnego. A dzień wolny nieodrabiany, bez wynagrodzenia, jest traktowany jak bezpłatny urlop i pracodawca go udziela tylko wtedy gdy nie koliduje on z zadaniami zakładu. Dodam, że zgodnie z Kodeksem Pracy również urlop wypoczynkowy nie musi zostać udzielony w terminie wybranym przez pracownika. Zazwyczaj tak jest ale pracodawca ma obowiązek udzielić go w wymiarze przewidzianym prawem (zarówno liczba dni jak i podział - długość urlopu bez przerw), termin zaś, to możliwości zakładu a nie obowiązek. Więcej, jeśli pracownik nie zgłosi chęci wzięcia urlopu, pracodawca musi go mu udzielić do końca roku, najpóźniej w pierwszym kwartale roku kolejnego. Zgodnie z Kodeksem Pracy pracodawca może, a w większych zakładach musi, zatwierdzić regulamin pracy i plan urlopów.

Moim zdaniem jest tak, że na bank mamy wolne w święta państwowe i kościelne (czyt. katolickie) o statusie państwowym (poza zakładami o ruchu ciągłym lub innym regulaminie pracy - choćby wykładowcy wyższych uczelni). Wolne w innym terminie zależy od pracodawcy opierającego się przy podejmowaniu decyzji na:
- Kodeksie Pracy
- możliwościach odrobienia dnia wolnego
- potrzebach zakładu
- regulaminie pracy
- planie urlopów.

Z przejrzanych zapisów wnioskuję, że pracodawca może odmówić udzielenia urlopu lub dania dnia wolnego w sytuacji:
- braku możliwości odrobienia dnia wolnego
- potrzeb zakładu wykluczających możliwość brania urlopów bezpłatnych
- w przypadku istnienia planu urlopowego przy braku zgłoszenia przez pracownika dni, które chciałby mieć wolne (również brak możliwości wzięcia urlopu ze względu na potrzeby zakładu w przypadku gdy inni wcześniej zgłosili dany dzień jako wolny i pozostała załoga nie może już zostać uszczuplona)
- w przypadku istnienia regulaminu pracy wykluczającego możliwość wzięcia dnia wolnego w dany dzień (np. praca w ruchu ciągłym, zmianowa, dyżurowa, w negocjowanym czasie pracy, w pracy na zasadzie pensum itp.). Przez regulamin pracy rozumiem zarówno regulamin zakładowy jak i regulamin stanowiska, o ile istnieje. Podejmując pracę dostajemy owe regulaminy, powinniśmy je przejrzeć i podpisać jeśli akceptujemy oferowaną pracę (z dobrodziejstwem inwentarza w postaci tych regulaminów).

Teoretycznie pracodawca nie mógłby odmówić nam dnia wolnego o ile:
- istnieje możliwość odrobienia dni wolnych lub istnieje możliwość brania urlopów bezpłatnych (nie wiadomo jedynie jak mają być płatne odróbki - podlinkowane portale w różny sposób regulują tę kwestię)
- zgłosiliśmy potrzebę w chwili gdy plan urlopów dopiero powstawał i interesujące nas dni nie były już zajęte
- zgłosiliśmy potrzebę dni wolnych lub odróbki powołując się na zapisy Konstytucji o wolności wyznania; Wtedy będziemy mieć pierwszeństwo przed osobami biorącymi wolne w oparciu o przepisy niższej rangi.

Myślę, że po prostu trzeba wcześniej zgłosić interesujące nas dni i wziąć w nie urlop lub, jeśli jest taka możliwość, zaproponować zamianę (odrobienie wolnego).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 0 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL