Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 14:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Ekologiczne inicjatywy pogan
PostNapisane: wtorek, 16 czerwca 2009, 16:44 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Wątek wyodrębniony z tematu: Pogańskie cnoty http://forum.paganfederation.pl/viewtopic.php?p=12616#12616

3Jane napisała:
Cytuj:
Przynajmniej częściowo odbyło się to dzięki temu, że zaczęto wreszcie publikować na temat filozofii i etyki neopogaństwa; w 2008 wyszła "The other side of virtue" ("Druga strona cnoty") Brendana Myersa, jest też nieco od niej starsza (2005) "The Ethics of Paganism" ("Etyka pogaństwa") Emmy Restall Orr.

Dzięki za podanie tych autorów i tytułów. Właśnie jestem na etapie wyszukiwania wszystkiego, co łączy mi się z tematem: poganizm - sacrum - przyroda - ekologia, a widzę, że zwłaszcza w książce Emmy Restall Orr poświęcono temu sporo miejsca.
Jeśliby ktoś miał dostęp do takich materiałów, to się polecam :)

_________________
Obrazek


Ostatnio edytowano niedziela, 21 czerwca 2009, 12:09 przez Amvaradel, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2009, 14:09 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Amvaradel napisał(a):
Dzięki za podanie tych autorów i tytułów. Właśnie jestem na etapie wyszukiwania wszystkiego, co łączy mi się z tematem: poganizm - sacrum - przyroda - ekologia, a widzę, że zwłaszcza w książce Emmy Restall Orr poświęcono temu sporo miejsca.
Jeśliby ktoś miał dostęp do takich materiałów, to się polecam :)


Nie ma sprawy. Jeśli szukasz więcej, to na temat pogaństwa, sacrum i przyrody publikował zdaje się również John Michael Greer (też druid, warto zajrzeć na jego bloga: http://thearchdruidreport.blogspot.com/ ). No i oczywiście Starhawk (ostatnio wydała coś pt. "The Earth Path"), Reclaiming i cały nurt ekofeminizmu, ale pewnie to już masz opracowane :)

pp,
_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 18 czerwca 2009, 14:39 
u mnie Archdruid Report lezy w ulubionych od dosyc dawna a trafilem na niego z http://www.energybulletin.net ktore jakby nie patrzec do zrodel poganskich nie nalezy. pisze o roznych sprawach, niekoniecznie duchowych (np. kwestia przetrwania cywilizacji industrialnej) jednak jezyk ten - jak kazdy specjalistyczny - do najlatwiejszych nie nalezy i mi sprawia pewne trudnosci.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 21 czerwca 2009, 12:29 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Na Archdruid zajrzałam, spodobała mi się analiza dotycząca ekonomicznych uwarunkowań kryzysu ekologicznego, ale na razie nie dotarłam jeszcze do notek o druidyzmie. Na pewno będę tam zaglądać.

Cytuj:
No i oczywiście Starhawk (ostatnio wydała coś pt. "The Earth Path"), Reclaiming i cały nurt ekofeminizmu, ale pewnie to już masz opracowane :)

Dopiero zaczynam zagłębianie się w ten temat, więc żadnego zagadnienia nie traktuję jeszcze jako "opracowanego". Wynika to głównie z faktu, że dla mnie temat ekologii zaczął się od zagłębiania wiedzy typowo przyrodniczej i emocjonalnych związków z różnymi istotami, potem było zapoznawanie się z dużą ilością raportów naukowych na różne tematy, a powiązania ekologii z filozofią czy religią analizuję stosunkowo krótko.

Ja mogę polecić zapoznanie się z tym, co pisze Gus diZerga. Odkryłam go niedawno, dzięki temu że działa w Integral Institute założonym przez Kena Wilbera.

Cytuj:
Gus diZerega is a Third-Degree Gardnerian Elder. He spent six years studying with Brazilian shaman Antonio Costa e Silva, and with other teachers in Native American and Afro-Brazilian traditions. With a Ph.D. in Political Science/Theory from the University of California-Berkeley, he has spent the past sixteen years in the academic field, teaching on the faculties of several universities and colleges.


Otwarcie deklaruje się jako poganin. Prowadzi bloga
Stary blog: http://www.dizerega.com/
Nowy: http://blog.beliefnet.com/apagansblog/

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 9 września 2009, 21:47 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Organizatorzy konferencji Lashtal Press zgodzili się, bym mogła wrzucić swoją prezentację do sieci, a Lucky pomógł mi umieszczając ją na serwerze, zatem mogę ja wam zaprezentować: Ecomagick, czyli ekologia w praktyce magicznej

Plik jest duży, więc może się dłuższą chwilę ściągać przed otwarciem.

Tekstu nie ma tam zbyt wiele, rozwinięcie znajdzie się w publikacji.
.....................

Dzięki uprzejmości Velkana zapoznaję się właśnie z książką Starhawk "The Earth path". Bardzo mi to pasuje, dzięki Velkanie :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 15 września 2009, 20:23 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 22 sierpnia 2008, 18:47
Posty: 140
Lokalizacja: Krasnystaw/Gloucester
Amvaradel napisał(a):
Dzięki uprzejmości Velkana zapoznaję się właśnie z książką Starhawk "The Earth path". Bardzo mi to pasuje, dzięki Velkanie :)

Spoko, odwdzięczysz się piwem na następnym spotkaniu :wink:
Fajna prezentacja. Czekam na cały artykuł. Jak opublikujesz daj znac.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL