Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest niedziela, 28 kwietnia 2024, 17:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Podział magii w książkach
PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2011, 22:44 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 30 stycznia 2009, 20:11
Posty: 148
Lokalizacja: R'lyeh
Mój pierwszy poważny tekst na tym forum, proszę o pogańską cierpliwość dla neofity piśmiennego.

Do rzeczy.

Jak powszechnie wiadomo, a w każdym razie wiadomo wśród ludzi wykształconych, istnieje coś takiego jak książki. Niektórzy wiedzą w dodatku, że owe przedmioty służą do czytania, prócz bardziej oczywistych rzeczy, jak na przykład podkładka pod laptop czy poręczna broń obuchowa. Jeśli ktokolwiek zechce przeczytać taką książkę, i w mózgu ognistymi literami nie zostanie mu wpisany rytuał przywołania Mrocznych Przedwiecznych, lub chociaż opony mózgowe nie zostaną przepalone i trochę treści zostało w neuronach... Dobra, miało być na poważnie.

Jeszcze raz.

Magia jest wspomniana w wielu książkach. Czasami wychodzi nawet na pierwszy plan, zwykle w literaturze fantasy. Tutaj uściślę – mówiąc „książki” mam na myśli również podręczniki do gier fabularnych, gry komputerowe, filmy i różne inne media, ale dla ułatwienia w dalszej części będę mówił tylko o najstarszym z owych mediów – czyli książkach właśnie. Tak więc, magia, oraz inne objawy myślenia magicznego – czy to psionika, czy Moc, czy Arete – poprzez media dotarła do większej części ludzi niż typowe grimuary i mentorzy. We wszystkich niemal przekaz jest, delikatnie mówiąc, mylny, by nie rzec – niewłaściwy. Tu podzielę znane mi książki na trzy grupy, według ukazania w nich mocy ponadzmysłowych, podam przykłady i trochę rozszerzę temat.

Pierwszy typ to „Magia i miecz” - Przykładem mogą być książki Salvatore'a, Władca Pierścieni, Eragon i znakomita większość literatury fantasy, od Conana po Dukaja. Magia jest w nich wszechobecna, lub bardzo częsta. Fajerbole i kiurlajty latają w powietrzu, bohaterowie mają ogniste miecze i magiczne rumaki, co drugi potomek szlachetnego rodu i trzeci „zwykły” mieszkaniec świata noszą na sobie piętno klątwy lub jakieś błogosławieństwo, a na każdym wiejskim jarmarku można kupić zwoje Kwasowej Strzały Melfa i miecze +1. O takich zabawkach jak „Krótki łuk Orłów +3: Obrońca Driad” nawet nie wspomnę. W lżejszej wersji – Władca Pierścieni na przykład – czary może nie są spektakularne (Gandalf nie rzucał jakoś czarów), ale tak czy inaczej świat przedstawiony jest magią przepojony – Silmarile, Żądełko, Glamdring, Anduril – to wszystko dzieła magii. Elfy również z niej korzystały, nawet krasnoludy tworzyły magiczne przedmioty.
Magia jest w takich książkach bardzo łatwa w zrozumieniu – jest widoczną siłą fizyczną, której raczej nie można zaprzeczyć. Niestety, jest to obraz fałszywy – podejrzewam, że nawet najwięksi magowie i szamani współczesnego świata nie zapaliliby czarami świeczki, o fajerbolu nie wspomnę (ktoś przyjmie wyzwanie?). Jednak taka właśnie magia, jako najbardziej spektakularna, jest najczęściej wykorzystywana, jako plastyczny materiał do użycia wyobraźni lub efektów specjalnych.

Drugim typem magii jest „Masoneria/Iluminaci”. Magowie w owych książkach są zamkniętą grupą, dla której magia jest pretekstem, lub narzędziem, do sprawowania władzy, politycznej, religijnej, lub każdej innej. Wspomnijmy „Wiedźmina” - czarów i magów (chociaż raczej powinno się rzec – czarodziejek) było tam sporo. Ale tamtejsi magowie zamiast czarować wolą politykować. Thanedd, Montecalvo, Zjazd Cintryjski... Rada i Kapituła były nie tyle narzędziem kontroli magii, co jej użytkowania w celach niekoniecznie wzniosłych, pojedynczy magowie i inne zgromadzenia nie były lepsze.
Magia w takich książkach jest sprawą drugorzędną – ważniejsze jest pozycjonowanie jej użytkowników. Umiejętność kontroli rzeczywistości przekłada się na władzę. Trudno określić czy takie przedstawienie ma jakieś odbicie w rzeczywistości – i nie mówię tu o teoriach spiskowych, według których masoni/iluminaci/technokracja władają nami, korzystając między innymi z magii. Teoretycznie jednak – bez względu na poziom magii w świecie, takie organizacje mogą istnieć – tak samo jak inne, korzystające zamiast tego z religii czy pozycji uczestników.

Trzecim typem jest magia „subtelna”, występująca między innymi w „Diunie” i „Mgłach Avalonu”. Bene Gesserit nie miotały Mocą na prawo i lewo, Morgana nie przywoływała demonów. Najbardziej widocznymi umiejętnościami ich były, odpowiednio, Głos i Twarz Bogini – o obie te zdolności można z powodzeniem zastąpić treningiem psychologicznym. Magia jest tam słaba, subtelna, delikatna... realistyczna. Nie można jednoznacznie udowodnić, czy to czar czy jakaś sztuczka psychologiczna, czy to w książce czy to u „nas”



Jeśli ktoś widzi to inaczej – proszę to pokazać. Z pewnością ktoś z Was doda jakąś nową grupę – i mam nadzieję że tak będzie. Z chęcią podyskutuję na temat podziału i sensu tegoż.

_________________
Jezus potrzebował 3 dni na respawn. Ja tylko 3 lat...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Podział magii w książkach
PostNapisane: środa, 7 września 2011, 09:08 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 6 września 2011, 17:36
Posty: 59
Cytuj:
Drugim typem magii jest „Masoneria/Iluminaci”. Magowie w owych książkach są zamkniętą grupą, dla której magia jest pretekstem, lub narzędziem, do sprawowania władzy, politycznej, religijnej, lub każdej innej.



Iluminaci czy też masoneria niestety jest głównie filozoficznym nurtem korzystając głównie z praktyk dawnych Asasynów. Oni przy magii nawet nie stoją, przynajmniej tej prawdziwej - większość praktyk jest wymieszana z new agem. R.C. kiedyś było konkretne w alchemii, ale dziś szkoda gadać. Te zakony mają inne założenia, czasem ciekawe filozofie, którą Operator może się posłużyć (w ramach jakiś tam uzupełnień), ale magii tam nie znajdziesz poza marnymi próbami i oszukiwania siebie. Może jakiś się znajdzie ułamek, który indywidualnie się uczy czegoś skutecznego. Ich "siłę" tworzy dobry system na podstawie Hassana bin Sabbaha tylko dopasowanych do naszych realiów i na większą skalę.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Podział magii w książkach
PostNapisane: czwartek, 8 września 2011, 00:41 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 12 lipca 2010, 02:06
Posty: 198
Lokalizacja: W-wa
Pnouthis napisał(a):
masoneria niestety jest głównie filozoficznym nurtem korzystając głównie z praktyk dawnych Asasynów.


No to pojechałeś... :lol:

_________________
Deyr fé,
deyja frændr,
deyr sjálfr et sama;
ek veit einn,
at aldri deyr:
dómr of dauðan hvern.

Hávamál


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Podział magii w książkach
PostNapisane: czwartek, 8 września 2011, 08:39 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 6 września 2011, 21:33
Posty: 44
Pnouthis napisał(a):
Cytuj:
Oni przy magii nawet nie stoją, przynajmniej tej prawdziwej - większość praktyk jest wymieszana z new agem.


A jak się odróżnia prawdziwą magię od nieprawdziwej?

Co ma piernik do wiatraka? Mąkę! A co ma mason do new age?


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Podział magii w książkach
PostNapisane: wtorek, 29 listopada 2011, 00:21 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2010, 15:14
Posty: 170
Lokalizacja: Warszawa
(dawno mnie tu nie było a tu takie ciekawe tematy)

jak mawiał Mistrz Therion "jest system i system" czy jakoś tak- jest masoneria i masoneria
od P2, które najprawdopodobniej zajmowało się głównie infiltrowaniem włoskiego rządu, poprzez rozmaite nurty mniej i bardziej okultystyczne po Naukowy Iluminizm Crowleya

przy okazji takich dyskusji imo zawsze warto zadać sobie pytanie o to czym jest magia (magija) i od odpowiedzi na to pytanie wyjść do mówienia o tym czy jakiś nurt jest magiczny czy nie

_________________
Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Podział magii w książkach
PostNapisane: czwartek, 1 grudnia 2011, 10:10 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
W podobnym temacie było tutaj:
viewtopic.php?f=41&t=1679&hilit=czarostwo&start=30


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL