Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: wtorek, 14 sierpnia 2012, 23:23 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 9 maja 2012, 21:02
Posty: 58
Osobiście nie lubię określenia poganin. Jest ono dla mnie obraźliwe. Samo słowo oznacza: ''wieśniak'' i było określeniem złośliwie nadanym przez katolików ostatnim politeistom rzymskim mieszkających na wsi.

To tak czują się katolicy wyzywani od ''ciemnoty'', ''moherów'', ''katoli'' itp. w dodatku to określenie jest używane złośliwie przez katolików.:
http://info.wiara.pl/doc/825958.Na-drogach-jak-poganie
http://www.gadu-gadu.pl/kard-nycz-przyj ... edium=main
Kiedyś owym określeniem chrześcijanie określali wszystkich, teraz zaś już tylko takim jak my i nam podobnym.

Osobiście mam takie propozycje:
Asatru- Politeizm Germański. Asatryjczycy-politeiści germańscy.
Politeizmy hellenistyczne (jak wyżej)
Rodzimowierstwo- wciąż tak samo, bo moim zdaniem jest to nazwa neutralna. Albo- Politeizm Słowiański.
(analogicznie do innych religii politeistycznych, chyba ze mają własne ''rodzime'' nazwy.)

Przedstawiciele Czarostwa mogą o sobie mówic Dualiści lub Politeiści w zależności od ścieżki.

I w ten prosty sposób omijamy obelżywe moim zdaniem słowo (''poganin/pogaństwo'')

P.S. często błędnie tłumaczy się germańskie Heathen na termin ''poganin'' a tymczasem bardziej oznacza on jakby tu ując... powiedzmy ''Rodzimowiercę Anglosaskiego''.

_________________
Bo ceną wolności jest wiedza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 02:27 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2011, 15:42
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
W terminie "pogaństwo" chodzi właśnie o to, żeby był obrazoburczy. Poganie włączający ten termin do oficjalnego nazewnictwa szkoują katoli i przy okazji wytrącają im broń z ręki - nie można przecież obrazić nikogo nazywając go "poganinem", jeśli on sam mówi tak o sobie. To trochę tak, jak z tymi całymi satanistanistami laveyańskimi. Niby to połączenie humanizmu, nonkonformizmu, okultyzmu i nietzscheanizmu, ale połowołując się na Szatana budzą lek / szokują, co jest ich intencją (i zgodne jest z ideą wspomnianego wyżej nonkonformizmu).

Poza tym, "poganin" jest terminem nieprecyzyjnym, ale przez to właśnie szerokim i na dodatek szekoro rozumianym. Zawsze więcej będzie pogan niż rodzimówierców, więcej pogan niż politeistów i więcej pogan niż dualistów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 11:07 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 1 maja 2012, 23:49
Posty: 49
Ja osobiście nie uważam tego terminu za obraźliwy, jeśli już mówiąc o sobie używam go to mówię z dumą, ale nie przesadzoną. Zresztą z dumą mówię, że jestem : Kobietą, Matką, Istotą. Myślę, że to zależy od tonu; np.: jeśli ktoś powie : tyyy... kkooobbiiieeeetoo zmilcz ! (itp.) to wiadomo, że jest to obrażliwe. A jeśli ktoś powie : Jesteś piękną kobietą :) , to czuć różnicę, prawda ?
Poza tym oni (katolicy) są tak uczeni, że "poganin" to ktoś gorszy itd. Nie znając znaczenia po prostu boją się; boją się, że odkryliby iż to ich natura (pogańska) :twisted: . Wolą tkwić w "jaskini platońskiej" w niewiedzy niż obudzić się i BYĆ WOLNYM :D . Ich wybór. Moja rada na nich : obojętność wobec nich.
P.s. I ta słodka świadomość, że nic nie mogą mi zrobić...mmm... :lol: :twisted:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 11:48 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 9 maja 2012, 21:02
Posty: 58
Ataeghane napisał(a):
To trochę tak, jak z tymi całymi satanistanistami laveyańskimi. Niby to połączenie humanizmu, nonkonformizmu, okultyzmu i nietzscheanizmu, ale połowołując się na Szatana budzą lek / szokują, co jest ich intencją (i zgodne jest z ideą wspomnianego wyżej nonkonformizmu).

Tyle ze większości ludzi termin satanizm kojarzy się z czarnowłosymi i ubranymi na czarno panami w glanach jedzącymi koty i kradnącymi czaszki z cmentarzy. Z pewnością ten termin nie kojarzy się im z Lavejanizmem.
Cytuj:
Poza tym, "poganin" jest terminem nieprecyzyjnym, ale przez to właśnie szerokim i na dodatek szekoro rozumianym. Zawsze więcej będzie pogan niż rodzimówierców, więcej pogan niż politeistów i więcej pogan niż dualistów.

Idąc tym trybem myślenia poganie to także Hinduiści, Szintoiści i Buddyści. Bo też można ich podciągnac pod kategorię poganin.

_________________
Bo ceną wolności jest wiedza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: środa, 15 sierpnia 2012, 13:06 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Asphodelus napisał(a):
Tyle ze większości ludzi termin satanizm kojarzy się z czarnowłosymi i ubranymi na czarno panami w glanach jedzącymi koty i kradnącymi czaszki z cmentarzy. Z pewnością ten termin nie kojarzy się im z Lavejanizmem.

Myślę, że obecnie kojarzy się z Nargalem i zespołami metalowymi. A o Nergalu matka mojej znajomej, katoliczka, powiedziała "fajny facet" :D
Cytuj:
Idąc tym trybem myślenia poganie to także Hinduiści, Szintoiści i Buddyści. Bo też można ich podciągnac pod kategorię poganin.

Akurat hinduiści i szintoiści to jak najbardziej poganie. Czczą wielu bogów. Z buddystami jest różnie, są wersje uznające bogów, ale też i panteistyczne albo zupełnie ateistyczne.

W temacie wątku: uważam, że nie ma obecnie terminu, który mógłby zastąpić ogólny termin "pogaństwo". Czasem używam "neopogaństwo", aby nie było wątpliwości, że odnoszę się do współczesnych odrodzonych religii pogańskich, a nie tego, co niektórzy katolicy utożsamiają z pogaństwem.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: poniedziałek, 20 sierpnia 2012, 09:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
To tylko przypomnę podobny temat co by nie powielać raz już omawianych kwestii: "Neopogański czy pogański" viewtopic.php?f=3&t=2853 (a w planowanym na grudzień b.r. Gnieździe art poniekąd m.in. nawiązujący do niego)...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: poniedziałek, 3 września 2012, 16:04 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 29 grudnia 2010, 17:53
Posty: 85
Lokalizacja: Poznań | Konin
Cytuj:
Tyle ze większości ludzi termin satanizm kojarzy się z czarnowłosymi i ubranymi na czarno panami w glanach jedzącymi koty i kradnącymi czaszki z cmentarzy. Z pewnością ten termin nie kojarzy się im z Lavejanizmem.


Może już nie mam długich włosów, ale jak widać można jeść koty i nie być satanistą. :twisted:

Cytuj:
Idąc tym trybem myślenia poganie to także Hinduiści, Szintoiści i Buddyści. Bo też można ich podciągnąć pod kategorię poganin.


Jak najbardziej co do Hinduistów politeistów i Szintoistów, co do Buddystów to już niekoniecznie. Nie pasuje mi określenie pogański do religii, która miała założyciela jak Budda, analogicznie do Jezusa. W dodatku buddyzm nie koniecznie musi być teistyczny, większość Japończyków to równocześnie Buddyści jak i Szintoiści.

_________________
Obrazek
www.pantheion.pl
Portal wolnej myśli pogańskiej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: poniedziałek, 3 września 2012, 21:46 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
Myśle że z czasem dojdziemy do tego aby określać się nazwami religii. Samo określenie politeizm jest dobre dla politeistów właśnie :wink: ale i do "poganina" nic nie mam :wink: Choć kiedyś gadałem z pewnym mnichem w pociągu i dopiero po 20 min rozmowy zrozumiał na czym polega moja religia - stało się tak gdy użyłem słowa politeista bo "poganin" nic mu nie mówił. Swoją drogą gdy dowiedział się że jestem "politeistą" a nie zwyczajnie poganinem :wink: po dalszej rozmowie zauważyłem że chyba uznał że to lepiej...zupełnie nie wiem dlaczego.

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: wtorek, 4 września 2012, 17:39 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2010, 15:14
Posty: 170
Lokalizacja: Warszawa
Z buddyzmem jest trochę jeszcze inaczej bo to religia w ogóle nie uznająca istnienia boga w ogóle, w takim sensie jak "religie księgi" czy hinduizm- nie ma osobowe ani nieosobowej istoty najwyższej, stwórcy, absolutu nawet.
istnieje za w buddyzmie to całe mnóstwo rozmaitych bytów duchowych, oświeconych i nie, z których bardzo wiele to bóstwa i duchy pochodzące z praktyk religijnych/szamańskich/duchowych krajów w których buddyzm się rozpowszechniał

_________________
Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: środa, 5 września 2012, 12:14 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 9 maja 2012, 21:02
Posty: 58
W buddyzmie nie ma Absolutu jako boga-stworzyciela ale są bogowie nazywanie są devas albo aśura.

_________________
Bo ceną wolności jest wiedza.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Termin ''pogaństwo''. Czy da się go zastąpić lepszym?
PostNapisane: środa, 5 września 2012, 18:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2010, 15:14
Posty: 170
Lokalizacja: Warszawa
I te właśnie bóstwa miałem na myśli między innymi pisać o rozmaitych "bytach duchowych".
Przy czym są to tak samo dualistyczne, samsaryczne i summa summarum cierpiące, czujące istoty jak ludzie. Właściwie z buddyjskiego punktu widzenia każdy bóg był/będzie człowiekiem w swoich kolejnych inkarnacjach a człowiek bogiem, co więcej odrodzenie jako człowiek jest dla buddystów o wiele cenniejsze niż jako bóg

_________________
Nic nie jest prawdą wszystko jest dozwolone


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL