Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:09

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Zmarnowane jedzenie
PostNapisane: środa, 8 maja 2013, 11:45 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
W sumie mało się o tym mówi ale marnowanie jedzenia jest chyba jednym z większych problemów ekologicznych - w Polsce (i w całym kręgu cywilizacji zachodniej) marnujemy około 30-40 procent jedzenia co daje nam olbrzymie ilości. Oznacza to że niepotrzebnie produkujemy odpady i samą żywność dla jakichś 13-14 mln Polaków (bo to się wywala do kubła razem z opakowaniami itd). Jednocześnie bardzo mało mówi się o ekologicznych aspektach tego zjawiska które jak dla mnie są bardzo poważne...

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmarnowane jedzenie
PostNapisane: czwartek, 9 maja 2013, 22:59 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Pożywienie jest zbyt tanie. Może to brzmieć szokująco dla wielu osób, które twierdzą, że wydają za dużo na jedzenie, ale gdyby tak nie było, nie marnowałoby się tyle jedzenia. Kiedyś to każdą okruszynę chleba szanowano, teraz się wywala nieraz jogurt jeden dzień po przekroczeniu terminu ważności.
Ktoś kiedyś powiedział, że najbardziej ekologiczni są bezdomni i chyba wiele w tym prawdy.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zmarnowane jedzenie
PostNapisane: poniedziałek, 13 maja 2013, 18:13 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
Ceny jedzenia to chyba nie wszystko - niewielu z nas ma na tyle pieniedzy aby pozwolić sobie na wywalenie 1/3 kupionego jedzenia do śmieci a jednak statystycznie to robimy. To troche tak jak z paleniem - często na fajki najbiedniejsi wydają po 300 zł miesięcznie...

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmarnowane jedzenie
PostNapisane: poniedziałek, 13 maja 2013, 20:06 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Viking napisał(a):
Ceny jedzenia to chyba nie wszystko - niewielu z nas ma na tyle pieniedzy aby pozwolić sobie na wywalenie 1/3 kupionego jedzenia do śmieci a jednak statystycznie to robimy. To troche tak jak z paleniem - często na fajki najbiedniejsi wydają po 300 zł miesięcznie...


A nie jest tak, że tę statystykę mocno podbijają lokale gastronomiczne, fast foody w rodzaju McDonald'sa itp.? To chyba one głównie marnują jedzenie.
Chociaż oczywiście gospodarstwa domowe też bywają różne. Ja mam kolegę, którego matka najpierw nakupuje pełno rzeczy, a potem jak przekraczają datę wazności, to wszystko ląduje w klozecie. On sam jest załamany takim podejściem, ale twierdzi, że matka jest niereformowalna (a potem się sama łapie za głowę, ile to ona pieniędzy wydaje na jedzenie). Takich ludzi nigdy nie zrozumiem...

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zmarnowane jedzenie
PostNapisane: poniedziałek, 20 maja 2013, 20:14 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Żmisław Trygławic napisał(a):
A nie jest tak, że tę statystykę mocno podbijają lokale gastronomiczne, fast foody w rodzaju McDonald'sa itp.? To chyba one głównie marnują jedzenie.

Doloz Tesco i podobne - jezeli cos wyglada nieladnie bo za dlugo lezalo na polce to laduje w smietniku. A ze sa klopoty z rozdaniem tej zywnosci komukolwiek bo np od rozdawanej zywnosci ktos musi zaplacic podatek a wyrzucana poprostu wpisuje sie w rubryke strat - pod warunkiem ze zostanie zniszczona w obecnosci urzednika podatkowego...
W innych dziedzinach gospodarki jest dokladnie tak samo albo i jeszcze gorzej...

Żmisław Trygławic napisał(a):
Chociaż oczywiście gospodarstwa domowe też bywają różne. Ja mam kolegę, którego matka najpierw nakupuje pełno rzeczy, a potem jak przekraczają datę wazności, to wszystko ląduje w klozecie. On sam jest załamany takim podejściem, ale twierdzi, że matka jest niereformowalna (a potem się sama łapie za głowę, ile to ona pieniędzy wydaje na jedzenie). Takich ludzi nigdy nie zrozumiem...

Poprostu - myslenie meczy, wyobraznia jest wrogiem zdecydowanego dzialania, jestem wolny bo za mnie mysli automat ktory mam w glowie...
Mam/mialam to samo z tatusiem zanim sie wyprowadzil. Tacy ludzie zauwazaja zmiany tylko jak zmiana przyjdzie i walnie piescia w nos [czytaj - dziecko sie wyprowadzi, sami sie przeprowadza, pieniedzy w portfelu nie ma itp itd]. Z mojego punktu widzenia jest to rodzaj awari mozgu i trzeba przyjac ze ten typ tak ma.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmarnowane jedzenie
PostNapisane: sobota, 1 czerwca 2013, 23:54 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): wtorek, 18 maja 2010, 22:29
Posty: 304
Jedzenie z knajp też można by wykorzystać - w Katowicach codziennie "Złoty Osioł" rozdaje bezdomnym i innym chętnym to co im zostaje i mieli by wywalić...

_________________
A Moment in Valhalla...

"Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zmarnowane jedzenie
PostNapisane: poniedziałek, 3 czerwca 2013, 15:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 grudnia 2010, 22:32
Posty: 132
Lokalizacja: Mazowsze
Większość knajp sobie na to nie pozwoli, bo niektórzy ludzie przestaliby u nich jeść, tylko przychodzili podając się za bezdomnych.

_________________
⚫☽⚪☾
____


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zmarnowane jedzenie
PostNapisane: środa, 2 października 2013, 13:16 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Dobra wiadomość na tym polu: Od pierwszego października 2013 r. sklepy, hurtownie, restauracje czy supermarkety mogą oddawać żywność organizacjom mającym status organizacji pożytku publicznego bez płacenia podatku VAT. Polskie prawo stało się bardziej przyjazne dobroczynności :)
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/918243.html

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zmarnowane jedzenie
PostNapisane: niedziela, 6 października 2013, 10:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
No, chociaż tyle, bo już wystarczy nam paradoksów takich jak "pan od chleba" :roll:

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL