Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 15:21

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Zbiory
PostNapisane: wtorek, 13 kwietnia 2010, 14:42 
Poświst napisał(a):
Co do bagna. Nie słyszałem o powszechnym stosowaniu tej rośliny jako zaprawy. Owszem, wchodziła w skład napoju czarownic i truto nią mole. Spożycie przez ogół było, że tak powiem, pośrednie. Otóż na bagnach i torfowiskach rośnie borówka bagienna - łochynia. Podobna do jagód lecz nieco większa i o jaśniejszym miąszu (i na wyższych krzewinkach). Często po jej zjedzeniu występowały objawy upojenia podobnego do alkoholowego. Z chęci nawalenia się, mężczyźni brali się nawet do gotowania :!: robili zupę z łochyni. Sama roślina dorobiła się nazwy pobocznej - pijanica. W rzeczywistości upojenie było powodowane przez pyłki bagna zwyczajnego osiadające na owocach.


Nie mam Poswiscie, teraz pod reka jakiegos linka do bezposredniego opracowania tematu bagna, czy lulka w "sredniowiecznym" piwie - ale i wikipedia ( to akurat jest zawsze najszybciej na wyciagniecie reki :wink: ) wspomina o tym, a wiec bezpodstawne chyba nie jest
http://en.wikipedia.org/wiki/Rhododendr ... Other_uses
Cytuj:
Another factor behind switching from gruit to hops may have been concern about public health. With stimulating, psychotropic and ultimately poisonous plants such as henbane (Hyoscyamus niger) or even deadly nightshade (Atropa belladonna) being used routinely in brewing, local lords tended to want to edict a workable rule-of-thumb for the spicing of beer, preferably using a single, non-toxic herb which would be easier to monitor than a complex mix. Hops are easily cultivated in much of continental Europe and, their innocuousness being relatively clear, were ideally suited to the task


Zreszta i nasz slynny botanik Jan Krzysztof Kluk napisal w swoim Dykcyonarzu Roslinnym ze chytrzy zydkowie dodaja bagna do piwa by goscie w gospodzie szybciej sie upijali i zeby trzos im sie rozwiazywal :mrgreen:


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Zbiory
PostNapisane: wtorek, 13 kwietnia 2010, 17:35 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 września 2007, 22:29
Posty: 407
Lokalizacja: Gdynia
Jeśli chodzi o wysiewanie nasionek w doniczkach to wiele nasionek lubi dość dużą wilgotność, więc wysiewam je do doniczki, podlewam obficie i doniczkę okrywam folią. Trzeba uważać, bo jak mi konopia wybiła (techniczna oczywiście :P) to tak szybko wzeszła że przykleiła się do folii i oparzyła bidulka. a miała do pokonania półtorej centymetra :O

_________________
One string to rule them all
One string to find them
One string to bring them all
and in the music bind them


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory
PostNapisane: środa, 14 kwietnia 2010, 02:42 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Ulf napisał(a):
w "sredniowiecznym" piwie - ale i wikipedia ( to akurat jest zawsze najszybciej na wyciagniecie reki :wink: ) wspomina o tym, a wiec bezpodstawne chyba nie jest
Och, nie zarzucam bezpodstawności. Przeciwnie, korzystam z informacji - wcześniej jakoś przeoczyłem lub wręcz nie zetknąłem się takim smakowitym zastosowaniem bagna. Jakbyś znalazł link do literatury źródłowej byłbym wdzięczny.
W podlinkowanej wikipedii podoba mi się informacja, że w średniowieczu stosowano bagno do piwa ale wcześniej, w Skandynawii, do trucia moli. Baby w kieleckim stosują do tej pory :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Zbiory
PostNapisane: poniedziałek, 5 lipca 2010, 01:31 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): niedziela, 4 lipca 2010, 01:13
Posty: 24
Lokalizacja: Katowice
Troszkę odświeżę temat...
Jako miłujący piwo ponad wszystkie inne napitki, chętnie oddam dzban własnej roboty syconego miodu w zamian za dzban bagiennego piwa :) Niestety piwa nigdy jeszcze nie robiłem, za to win i miodów u mnie nie brak... choć przez ostatnie upały ubyło sporo bo i gardło szybciej schnie przez tę kurzawę i jakoś chętniej się z ludźmi spotyka, kiedy pogoda sprzyja.
Co do sadzenia zaś i zbieractwa (coby mi offtopa nie zarzucono), przymierzam się do wysiania melisy i mięty (spóźniłem się troszkę, bo na wiosnę się wysiewa, ale nie są one podobno zbyt kapryśne i jest duża szansa, że wzejdą). Zebrane ziółka zbieram wieczorami, po dużej dawce słońca. Mniej jest problemów z suszeniem a i aromat silniejszy.

Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Zbiory
PostNapisane: wtorek, 6 lipca 2010, 13:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
Melisa i mięta wzejdą na pewno ;) Koszę działkę od kwietnia i nie da się ich pozbyć na dłużej.. Miast rosnąć w wyznaczonych dla nich grządkach rosną wszędzie, po całym ogródku, placu i działce.. (Tylko szałwii brak..)

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 35 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL