Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest wtorek, 16 kwietnia 2024, 08:20

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Kuchenne działania świąteczne :)
PostNapisane: poniedziałek, 12 stycznia 2009, 17:04 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 30 grudnia 2008, 02:06
Posty: 64
Lokalizacja: Bryf
Strasznie mi brakowało jakiegoś kącika, zeby się podpytać jakie jedzienie szykujecie na święta? Mi w tym roku pierwszy raz udało się kulinarnie naprawdę wyszaleć włąsnie w Samhain który odchodziliśmy razem z Asusem , Mojmirą , Dużym i Duszu ora kilkoma równie znamienitymi gośćmi. Ale ciekawa jestem jakie wy przygotowujecie potrawy. Jak to mam w zwyczaju na perwszy ogień ja coś wklepie.

Samhainowa zupa z Dyni ( przepis sprawdzony i naprawde samkuje super)

Środek ze średniej dyni
2 litry buljonu
6-8 ząbków czosnku
100 ml śmietany albo jogurtu naturalnego
2 żółtka
sól, pieprz, gałka muszkatułowa

To co powycinamy z naszej świątecznej dyni kroimy w drobną kostkę, wypestkowujemy i dusimy na niewielkim ogniu na maśle. Jak już nam się poddusi dodajemy przeciśnięty czosnek, i resztę przypraw i dolewamy więcej niż połowe naszykowanego buljonu. Gotujemy do momętu aż sie da zupę zmiksować na puszysty krem . Po zmiksowaniu dodajemy resztę buljonu , doprowadzamy do zagotowania. Wyłaczamy i szybko zaprawiamy żłótkami. Podajemy z kleksm śmietany na wieszchu i akurat u mnie to najchętniej dzieciarnia zjada z Groszkiem ptysiowy ale można z grzankami jak kto woli.

_________________
widzisz to czego inni nie widzą , słyszysz to czego inni nie słyszą ......./ gg 2086343


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 14 stycznia 2009, 15:43 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2008, 23:42
Posty: 291
Lokalizacja: Gdańsk
Hmmm... Spróbuję tej zupy. Tak się składa, że mam jeszcze w domu jedną dynię z mojego ogródeczka i tak sobie siedzi i czeka, aż ktoś ją użyje. U mnie na Samhain pojawiło się ciasto dyniowe made by Driada. Było absolutnie pyszne! :D Niby tak klasycznie, ale ja sama nigdy nie robiłam, więc co i jak to by Driada musiała powiedzieć...

Pozdrawiam,
Yuriko

_________________
"Many people hear voices when no-one is there. Some of them are called mad and are shut up in rooms where they stare at the walls all day. Others are called writers and they do pretty much the same thing" x.x ^^


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 15 stycznia 2009, 19:26 
Offline
Nadmilczek wprawiony

Dołączył(a): wtorek, 30 grudnia 2008, 02:06
Posty: 64
Lokalizacja: Bryf
a witaj polecam tą zupe ! wiesz z dyni tak swoją drogą pyszna jest nie tylko zupa ale i dżem i mus i cisto i placki to naprawde uniewrsalne warzywo :) a ty nie masz jakis pysznych patentów na świąteczne dania ??

_________________
widzisz to czego inni nie widzą , słyszysz to czego inni nie słyszą ......./ gg 2086343


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 15 stycznia 2009, 20:19 
Na Samhain zazwyczaj oprocz zupy dyniowej robimy papryki nadziewane ryzem z grzybami. Co parwda nie jest to bardzo tradycyjne danie ale kolorystycznie samhainowo - hallowe'enowo pasuje super. W tym celu kupuje pomaranczowe papryki zeby przypominaly dynie. Papryki trzeba wydrazyc w srodku ale nie przekrawac - tylko odkroic glowke ale tak zeby potem ciagle pasowala jako przykrywka. Nie moga byc za bardzo rozgotowane - we wrzatku powinny byc doslownie 1-3 minuty, nie wiecej. Ryz nalezy ugotowac z grzybami i przyprawami, po czym wlac do tego czarny barwnik do jedzenia i wymieszac z utartym serem. Nastepnie wlozyc to w papryki i do piekarnika tak zeby papryki zrobily sie miekkie a ser stopil. Pycha. Choc barwnik moze sie wydac malo naturalny nie jest to zbyt wysoka cena za pomaranczowo czarne danie na Hallowe'en. Smacznego.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 16 stycznia 2009, 00:56 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 8 lutego 2008, 23:42
Posty: 291
Lokalizacja: Gdańsk
Ja tam nie za bardzo (jeszcze). Za to, jak przeszukiwałam internet przed samhain w poszukiwaniu jakichś pomysłów, to znalazłam tzw. "paluchy czarownicy" - zwykłe parówki (palce "ucięte" w połowie), z migdałami pomalowanymi czerwonym barwnikiem w roli paznokci, ale to tak bardziej na typowe amerykańskie halloween, więc nie ma się czym chwalić ;)
Cóż, w tym roku czuję się zainspirowana, więc będę szukać i kombinować z potrawami. :twisted: Tak myślę...

Pozdrawiam,
Yuriko

_________________
"Many people hear voices when no-one is there. Some of them are called mad and are shut up in rooms where they stare at the walls all day. Others are called writers and they do pretty much the same thing" x.x ^^


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 maja 2009, 12:58 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 27 marca 2009, 02:02
Posty: 57
Lokalizacja: Warszawa
W kwestii uniwersalności warzyw, to bardzo lubię ciasto marchewkowe :) Przepis dostałam od koleżanki, wypróbowałam nie raz i mogę podać, jeśli jesteście zainteresowani :)

_________________
Jack-of-all-trades, master of none.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 maja 2009, 16:51 
Uwielbiam ciasto marchewkowe. Na szczescie w Anglii jest bardzo popularne i mozna dostac w kazdym sklepie i piekarni. Bo u mnie z pieczeniem ciast ciezka sprawa.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 4 maja 2009, 14:53 
W kwestii patentu Agni z papryką nadziewaną ryżem chciałabym zgłosić pewną propozycję: otóż istnieje ryż czarny, z którego na Samhain zrobiłam tajski pudding ryżowy. Kolor określiłabym jako grafitowy. Z tego samego ryżu robiłam też risotto z grzybami i czarnymi oliwkami. Myślę, że papryka nadziewana czarnym ryżem wejdzie do mojego repertuaru.

Bardzo lubię ciasto marchewkowe. Jak sama zrobię, to wychodzi dużo taniej, niż w sklepie lub kawiarni sieciowej, więc robię sama.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 4 maja 2009, 15:30 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Enenna napisał(a):
W kwestii patentu Agni z papryką nadziewaną ryżem chciałabym zgłosić pewną propozycję: otóż istnieje ryż czarny,


Można podobny efekt otrzymać również barwiąc ryż za pomocą atramentu z kałamarnicy wychodzą naprawdę czarne potrawy.

A ciasto marchewkowe to bym zjadł sobie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kuchenne działania świąteczne :)
PostNapisane: piątek, 29 października 2010, 18:25 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Czas odświeżyć "przepisowy" wątek :) Znalazłam takie coś Przyjęcie halloweenowe: Straszne przepisy

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Kuchenne działania świąteczne :)
PostNapisane: piątek, 29 października 2010, 21:08 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 28 grudnia 2009, 13:28
Posty: 401
Lokalizacja: z spod Gdańska
jego makaronowatość czuje się zaszczycona przepisem na : Spaghetti „oczy czarownicy“ ;]

cóż za ekumenizm w pięknej postaci :P

_________________
Picus (łac. dzięcioł)

Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL