Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:47

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przesilenie letnie na świecie
PostNapisane: poniedziałek, 9 czerwca 2008, 13:12 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 16 stycznia 2008, 14:33
Posty: 84
Lokalizacja: świętokrzyskie
http://pogoda.gazeta.pl/pogoda/5,78836,4249684.html?i=0


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 10 czerwca 2008, 11:20 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 16:35
Posty: 133
Lokalizacja: Kraków
niektóre zdjęcia naprawdę bardzo ciekawe.

_________________
Zapytaj zwierząt - pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą.
Zapytaj Ziemi - wyjaśni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 01:03 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
A ten kalendarz - koło roku znacie?
Warto obejrzeć wszystkie z zaprezentowanych.
http://svet.vsieti.sk/kalendar


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 11:54 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Te ceske kalendarze bardzo fajne - moze mi ktos tylko wyjasnic, ktory mamy obecnie rok "powrotu do natury"? :D

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 12:25 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Tego się nie doczytałem, chociaż nadal próbuję ;-)

Forma graficzna rysunków przypomina mi ryty z jakiejś wazy czy talerza, na podstawie których próbowano odtworzyć słowiański kalendarz. Przypomina tylko, bo są spore różnice i inny, kołowy układ.

Usiłuję znaleźć na podstawie jakich źródeł stworzono kalendarz ale słowacki, mimo że do polskiego podobny, stawia opór.

W jednej z zakładek są wymienione nazwy miesięcy w różnych językach słowiańskich. Nie wiem na ile są rzetelne, w nazwach polskich znalazłem drobne pomyłki (ale jednak).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 14:53 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Tutaj jest fajna stronka z nazwami dni i miesiecy w jezykach slowianskich (wspolczesnych): http://www.xpicto.republika.pl/slavonia ... siace.html

Jednak cos nie pasuje, bo nazwy miesiecy z tego Kola Roku nijak nie pokrywaja sie ani z czeskim, ani ze slowackim...

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 16:36 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Może te nazwy utworzono archaizując?
Wiem, że w wielu słowiańskich językach istniał trawen lokowany gdzieś koło marca czy kwietnia.
Swoją drogą nigdzie nie znalazłem potwierdzenia, że miesięcy musiało być 12. Wprawdzie mamy w naszym języku szczątki systemu dwunastkowego: tuzin, kopa (pięć tuzinów) ale w odniesieniu do podziału czasu spotykam się jedynie z pewnikiem - 12.

Inne koło czasu dla german:
http://www.geocities.com/asatru_oesterr ... ender.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 16:45 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Trawen to po ukrainsku maj.

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 17:01 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
O! Nie wiedziałem. Z łacińska mi brzmi u nas jeszcze tylko marzec.
A słyszałeś coś może o ilości miesięcy?
12 msc księżycowych dałoby 354 dni. Czyli musiano stosować albo uzupełnienie albo, co bardziej prawdopodobne, kalendarz mieszany słoneczno księżycowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 17:35 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Traweń to maj we wspolczesnym ukrainskim, wiec nie wiem jaki kiedys stosowano kalendarz. Na kalendarzach w ogole sie nie wyznaje, o takie sprawy atakuj Rawimira ;)

Ze stronki ktora podalem, wynika, ze w jezyku slowenskim jest podzial na mały traweń (kwiecien) oraz wielki traweń (maj).

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 21:16 
Hajdamaka napisał(a):
Te ceske kalendarze bardzo fajne - moze mi ktos tylko wyjasnic, ktory mamy obecnie rok "powrotu do natury"? :D


Jeśli przesilenie wypada 20 lipinia, jak zaznaczono na kółku pod tym adresem: http://svet.vsieti.sk/files/attachments ... dar000.pdf a ten dzień to śtoda to przsilenie mieliśmy w środę w zeszlym roku i w 2000 r. Oczywiście mozliwa jest każda data co 6 lat, przesilenie będzie w kolejną środę. Ja obstawiam 2000 r. :D jako rok zero, więc obecnie mamy rok 7. Równie dobrze mozemy mieć rok 2 ;)

Po ogledzinach dalszych kółek, mam pewność, że rok 0000 to 2000 a 0001 to 2001 )dobrze się przyjżyjcie, na jednym z nich jest zapisana data juliańska :) ) z tym wszakże zastrzeżeniem, że rok sie zaczyna na Yule czyli na Zimny Slnowrat (przesilenie ziomowe).

Zdaje się, że ta propozycja, to próba pożenienia cyklu księżycowego, który wyznacza długość miesięcy głównych z cyklem słonecznym. Stąd 13 miesięcy, ale 1 i 13 nie sa pełne. 1 miesiąc trwa od przesilenia ziomowego do nowiu a 13 od nowiu do przesilenia ziomewgo. Oba te miesiące mają nieregularna liczbę dni. W istocie reguła istnieje tylko jest widoczna w dłuzszych okresach.

Regułę tę wykorzystali Żydzi we wspólczesnym hebrajskim kalendarzu, który raz na 3 lub 2 lata ma rok o 13 miesiącach a pozostałe maja 12 miesięcy (sciślej rzecz biorąc z każdych 19 lat rok 3, 6, 8, 11, 14, 17 i 19 mają 13 miesiacy). Też ciekawy pomysł.

Wydaje mi się, że trudno mówić, czy kalendarz Słowian miał 12 czy 13 miesięcy. Stosowanie słowa "miesiączek" na określenie księżyca może sugerować, że pierwotny kalendarz był księżycowy.

Albo jeszcze inaczej. Rok był słoneczny a miesiące księżycowe, ale ponieważ nie było świątyń, w których kapłani dokonywali pomiarów i obliczeń aby ustalić daty wylewów Wisły i Prypeci więc pewnie się nie przejmowano dokladnymi zależnosciami. Pewnie okreslano jakoś okresy od nowiu do nowiu albo od pełni do pełni (stąd nazwy miesięcy) a święta solarne w tym jakiś umowny poczatek roku obchodzono kiedy słońce weszło w okreslona fazę a przyroda nabrzmiała nowa jakoscia. To czywiscie jest tylko moja sugestia :)

Za tą sugestią przemawiałoby na przyklad nazywanie tymi samymi nazwami (albo podobnymi) różnych miesięcy, w zależnosci od tego jak na danym terenie wygladął cykl przyrody. Stąd np. nasz sierpień jako miesiąc 8 a u Horwatów serpień to miesiąc 7. Tam jest cieplej i żniwa przychodza wcześniej.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 16 czerwca 2008, 21:22 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
rawimir napisał(a):
[.

Wydaje mi się, że trudno mówić, czy kalendarz Słowian miał 12 czy 13 miesięcy. Stosowanie słowa "miesiączek" na określenie księżyca może sugerować, że pierwotny kalendarz był księżycowy.
.


W niektorych jezykach slowianskich (np.rosyjskim i ukrainskim) "miesiac/misiac" to polski "księżyc".

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 18 czerwca 2008, 13:44 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Po polsku także można powiedzieć miesiąc lub miesiączek na księżyc. Byłaby to nazwa raczej w stylistyce archaizującej ale powszechnie znana.
Do tych cyklów czasowych dochodzi jeszcze kobieca miesiączka pojawiająca się mniej więcej co miesiąc księżycowy - 29,5 dnia, stąd pewnie nazwa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19 czerwca 2008, 11:44 
Poświst napisał(a):
Do tych cyklów czasowych dochodzi jeszcze kobieca miesiączka pojawiająca się mniej więcej co miesiąc księżycowy - 29,5 dnia, stąd pewnie nazwa.


A propos miesiączki i PMSów, to czy wiecie, że podobno mężczyźni przechodzą wahania hormonów w ciągu dnia analogiczne do kobiecych wahań poziomu hormonów w ciągu miesiąca? Czyli kobieta jest Księżycem, mężczyzna Słońcem.

W epoce stresu, mięsa faszerowanego hormonami i tabletek anytkoncepcyjnych dla kobiet ten związek ma mniejsze znaczenie, a panowie - wychodzi na to, że są bliżej natury.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 19 czerwca 2008, 15:24 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Hehe, to juz wiem skad u mnie te wahania nastroju :D Uwaga, zachodze!!! :D :D :D

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 21 czerwca 2008, 23:50 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Enenna napisał(a):
A propos miesiączki i PMSów, to czy wiecie, że podobno mężczyźni przechodzą wahania hormonów w ciągu dnia analogiczne do kobiecych wahań poziomu hormonów w ciągu miesiąca?


Powoli, powoli.

Warto doprecyzować o jakich hormonach mowa. Przede wszystkim - powszechnie wiadomo, że zarówno kobiety jak i mężczyźni przechodzą w ciągu dnia wahania poziomów hormonu we krwi. Chodzi o melatoninę, która produkowana jest przez organizm tylko wtedy, kiedy jest ciemno.

Ty zapewne mówisz o cyklu testosteronu, który wygląda tak, że poziom tego hormonu we krwi rano jest nieco wyższy niż po południu. (Dalszej lektury należy szukać w googlach pod hasłem "circadian testosterone"; circadian oznacza rytm okołodobowy).

A teraz kilka niespodzianek, bo z ciekawości poszłam na google i poczytałam parę wyciągów z badań.

Po pierwsze, ten cykl nie jest uniwersalny dla wszystkich mężczyzn - u osób starszych występują zaburzenia.

Po drugie, kobiety też produkują testosteron. W jajnikach. Tylko w mniejszej ilości. I też wpływa na ich organizm. I występuje u nich ten sam cykl dobowy - a także, dodatkowo, cykl miesięczny:
http://www.endocrine-abstracts.org/ea/0 ... 11p734.htm

Ogólnie rzecz biorąc jestem dość sceptyczna w stosunku do wyjaśniania ludzkiego zachowania i osobowości za pomocą hormonów, bo bardzo często pojawia się tu "wishful thinking" i pragnienie uzasadnienia swojego zdania (często szkodliwego stereotypu) za pomocą niezbijalnego argumentu - "bo tacy już się urodziliśmy!".

(Czy biologia wpływa na zachowanie? Oczywiście. Czy wiemy dokładnie jak? W większości jeszcze nie. Zwłaszcza jeśli nie zajmujemy się badaniami medycznymi. Więc unikajmy stawiania tez na wyrost, jeśli akurat pasują nam do innego klocka.)

pp,
_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 23 czerwca 2008, 15:47 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
Tu dla odmiany tekst o mandalach jako kształcie o specyficznym oddziaływaniu. We wstępie nawiązanie również do koła roku. http://www.art-terapia.pl/ofera02.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL