Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:39

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Next
PostNapisane: środa, 23 września 2009, 15:06 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Wczoraj obejrzałem po raz drugi świetny film z 2007 roku "Next". Przyznam, że choć minęły dwa lata żadna inna pozycja kinowa - moim zdaniem - nawet się do niego nie zbliżyła. Cudeńko z Nicolasem Cage na motywach opowiadań Philipa K. Dicka jest zdecydowanie godne uwagi.

Opis:

http://next.filmweb.pl/f221722/Next,2007/opisy

Zapraszam:

ftp://luckydreamspace.nostrajewellery.org/Filmy/Next/

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Next
PostNapisane: czwartek, 12 listopada 2009, 20:32 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Ja wiem, że de gouts et de couleurs on ne discute pas, ale nie podobał mi się może dlatego, że starał się z ciekawego (choć nie tak znów oryginalnego) konceptu zrobić film sensacyjny.

A pod jakim względem uważasz, że jest niedościgniony? Gra Cage'a, czy po prostu jesteś fanem pierwowzoru i dlatego film też jest fajny?

Jedno, czego nie można temu filmowi odmówić, to poruszanie odwiecznego lęku clairevoyantes przed utratą kontroli nad własnym życiem. Chociaż pod tym względem zdecydowanie wolę tyleż zwariowany, co niepokojący film "Donnie Darco". Zresztą polecam, skoro "Next" Ci się podobał.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Next
PostNapisane: sobota, 14 listopada 2009, 14:07 
Offline
Stormborn
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 21 stycznia 2009, 23:39
Posty: 1844
Lokalizacja: Toronto, ON, Canada
Nie uważam, że film jest niedościgniony, tylko że w ciągu ostatnich dwóch lat nic lepszego nie powstało. Dlaczego oceniam go tak wysoko? Po pierwsze dla tego, że jestem miłośnikiem twórczości Philipa K. Dick'a. Przeczytałem wszystko co napisał. Facet bardzo wyprzedził swoją epokę, pisał w latach 60-tych abstrakcyjne opowiadania odnoszące się do alternatywnych rzeczywistości, iluzji w które wierzymy itp., których nikt w jego czasach nie rozumiał. Dopiero w latach 90-tych pojawili się czytelnicy, którzy jak gdyby zaskoczyli o co w tym chodzi ( byłem jednym z nich ) i jego książki stały się bardzo cenionymi pozycjami. Dodatkowo schozofrenia paradoidalna, na którą cierpiał autor jest w książkach widoczna i dodaje im trudnego do sprecyzowania złowieszczego uroku.
Film "Next' jest jedynie wariacją na temat jednej z jego krótkich form literackich ( nie pamiętam jej tytułu ), w którym ludzkość doszła do momentu skoku ewolucyjnego i powstaje cała masa różnego rodzaju mutacji. Pewnego dnia przychodzi na swiat człowiek, który widzi 15 minut swojej przyszłości we wszystkich wariantach zależnych od sposobu postępowania. Okazuje się, że właściwość ta nie pozwala na jego unicestwienie w imię utrzymania gatunku. Ludzkość najbardziej smuci fakt, że - oprócz zdolności przewidywania przyszłości - mutacja ta jest całkowicie pozbawiona inteligencji. Zatem ludzkość zostanie wyparta przez istoty nie posiadające inteligencji.
Dodatkowo zagadnienia związane z czasoprzestrzenią i związkami przyczynowo - skutkowymi bardzo mnie pociągają. Rozważania na sytuacjami, w których osoba przenosi się w przeszłość i zabija swoją matkę przed własnym poczęciem. Co się wtedy stanie? Nie urodzi się i cały okres od jej śmierci zostanie zastąpiony alternatywnym wariantem rzeczywistość? A może sytuacja taka jest niemożliwa, bo zaburza liniowy związek przyczynowo logiczny, bo przecież jeśli się nie narodził, to nie mógł później przenieść się w czasie i zmienić przeszłości generując nową linię. A może sytuacja taka spowoduje wygenerowanie alternatywnej równorzędnej rzeczywistości, powstanie coś w rodzaju odnogi w czterowymiarowym modelu czasoprzestrzennym?
Przez cały ten film pojawiają się nawiązania do tego typu problemów i to jest to, za co cenię ten film.

The future has a thing. Every time that one sees it, it changes.
Because you have already seen it, and that changes everything.

Przyszłość ma pewną właściwość. Zmienia się za każdym razem kiedy na nią spoglądasz.
Bo już ją widziałeś. A to zmienia wszystko.

Sprawa bynajmniej nie jest tak trywialna, na jaką wygląda. Oczywiście rozumiem, że ktoś niezainteresowany tego typu zagadnieniami może ten wątek po prostu przegapić.

Cage'a lubię, ale nie aż tak bardzo, żeby sama jego obecność wyniosła film do rewelacyjnej pozycji :)

_________________
Wicca - Zwięźle o religii funkcjonującej pod nazwą Wicca Tradycyjne. Miniportal wprowadzający w świat magii i w pojęcia typu kowen, inicjacja, rytuał, czarostwo.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL