Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:48

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: The Charter for Compassion
PostNapisane: środa, 26 maja 2010, 11:30 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Umieszczam link do the Charter for Compassion (Karty Współczucia), "niekonwencjonalnej konwencji" międzynarodowej, która zwraca się do kobiet i mężczyzn świata o wcielenie w życie (materialne, psychologiczne i duchowe) czystą wartość współczucia. Projekt uniwersalnej deklaracji, z którą naprawdę trudno się nie zgodzić, narodził się jako spełnienie życzenia Karen Armostrong, zwyciężczyni konkursu Ideas Worth Spreading TED 2009 (Technology, Enterainment, Design), która w nagrodę poprosiła o stworzenie prawnie, i duchowo wiążącej konwencji na rzecz współczucia i pokoju międzywyznaniowego.

Prawo międzynarodowe czerpie swoją moc prawną przede wszystkim z prawa zwyczajowego. Stąd deklaracje międzynarodowe (które do niczego, poza normą prawa zwyczajowego, nie zobowiązują - bo nie ma sankcji) mają jednak kolosalne znaczenie.

Treść po angielsku, warto obejrzeć filmik: The Charter for Compassion
Charter for Compassion napisał(a):
The principle of compassion lies at the heart of all religious, ethical and spiritual traditions, calling us always to treat all others as we wish to be treated ourselves. Compassion impels us to work tirelessly to alleviate the suffering of our fellow creatures, to dethrone ourselves from the centre of our world and put another there, and to honour the inviolable sanctity of every single human being, treating everybody, without exception, with absolute justice, equity and respect.

It is also necessary in both public and private life to refrain consistently and empathically from inflicting pain. To act or speak violently out of spite, chauvinism, or self-interest, to impoverish, exploit or deny basic rights to anybody, and to incite hatred by denigrating others—even our enemies—is a denial of our common humanity. We acknowledge that we have failed to live compassionately and that some have even increased the sum of human misery in the name of religion.

We therefore call upon all men and women ~ to restore compassion to the centre of morality and religion ~ to return to the ancient principle that any interpretation of scripture that breeds violence, hatred or disdain is illegitimate ~ to ensure that youth are given accurate and respectful information about other traditions, religions and cultures ~ to encourage a positive appreciation of cultural and religious diversity ~ to cultivate an informed empathy with the suffering of all human beings—even those regarded as enemies.

We urgently need to make compassion a clear, luminous and dynamic force in our polarized world. Rooted in a principled determination to transcend selfishness, compassion can break down political, dogmatic, ideological and religious boundaries. Born of our deep interdependence, compassion is essential to human relationships and to a fulfilled humanity. It is the path to enlightenment, and indispensible to the creation of a just economy and a peaceful global community.


Bardzo interesuje mnie też, co Wy, jako poganie sądzicie na ten temat. Linka otrzymałam od Dagdy, znanego także z tego forum poganina, który działa na rzecz obrony praw dzieci właśnie jako element pogańskiej praktyki. W Polsce, może z powodu tego neofickiego szoku "pourazowego" po katolicyzmie, często spotykam się z poganami wręcz otwarcie szydzącymi z idei współczucia. Czy nie stać nas na to, aby zgodzić się z Kartą Współczucia?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: The Charter for Compassion
PostNapisane: środa, 26 maja 2010, 14:15 
Osobiscie swoja sciezke odbieram jako sciezke ktora nigdy nie zapomniala o wspolczuciu i empatii. Wiem ze prawo 'an it harm none, do what ye will' mozna roznie rozumiec ale dla mnie nie krzywdzenie laczy sie silnie ze wspolczuciem, a nie tylko samoochrona.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: The Charter for Compassion
PostNapisane: środa, 26 maja 2010, 22:05 
Offline
Murderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 17 września 2007, 21:30
Posty: 124
Lokalizacja: Warszawa
Agni, to ciekawe - mogłabyś rozwinąć temat? Nie spotkałam się jeszcze z taką interpretacją.

_________________
- Gdyby twój dom się palił, co byś z niego wyniosła?
- Ogień.

Jean Cocteau


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: The Charter for Compassion
PostNapisane: czwartek, 27 maja 2010, 00:00 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): niedziela, 4 kwietnia 2010, 22:47
Posty: 19
Lokalizacja: Anglia
Dla mnie nie krzywdzenie jest wręcz pochodną współczucia. Jeśli mam zdolność zdrowej oceny tego, co mogłoby być krzywdą dla drugiego człowieka, mam jednocześnie zdolność do współ-czucia, odczuwania czy próby wyobrażenia sobie bólu (fizycznego, psychicznego czy duchowego), który mogłaby odczuć druga osoba. Ale czy współczucie to jedynie bierna postawa umysłu / ducha, polegająca na osobliwym stanie ducha, deklaracjach czy myślach, czy może coś więcej? Dla mnie oczywiście funkcją współczucia jest przekuwanie myśli w działania. A więc jeśli widzę, że ktoś nie ma co jeść, dzielę się z nim tym, co mam. Jeśli ktoś mnie prosi o pomoc, pomagam na tyle, na ile umiem i mogę. Za myślą musi iść czyn, inaczej to nie ma sensu.
Przyjąłem z radością tę inicjatywę nie dlatego, że jest to inicjatywa wzywająca do zwiększenia wrażliwości ogólnoludzkiej, ale dlatego, że zdaje się pochodzić od zwykłych, "szarych" ludzi, nie od politycznych elit. A moim zdaniem tylko działania oddolne w takich i tego rodzaju sprawach mają szansę na powodzenie.
P.S.
Wiccaninem nie jestem, ale na tyle, na ile udało mi się do tej pory poznać tę religię mogę przypuścić, że w kontekście podejmowanych działań (magicznych czy prozaicznych) czasem fakt (nie)krzywdzenia jest bardzo trudny do obiektywnego ustalenia. Pozornie działania nie krzywdzące po wnikliwej analizie mogą się okazać krzywdzącymi.
Inicjowani - jeśli gadam bzdury, poprawcie :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL