Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 04:52

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Duchy Domowe
PostNapisane: wtorek, 14 lipca 2009, 15:11 
Witam

Co myślicie na temat domowych duszków w Asatru? Czy można utożsamiać je z brytyjskimi Brownie i Leprechaun czy raczej są to duchy miejsc, poprostu znajdujące się na terenie zamieszkałym przez człowieka i tylko z tego powodu wchodzące z nim w bliższy związek?


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 14 lipca 2009, 15:39 
Offline
Zwykły Uoś
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 września 2008, 15:01
Posty: 1691
Lokalizacja: W-wa
Raczej kojarzą mi się ze słowiańskimi duchami domowymi niż z Brownies czy już nie dajcie bogowie Leperchaunami.

A tak poza tym to na temat duchów staram się myśleć pozytywnie(tak na wszelki wypadek), chyba, że mi który za skórę zajdzie wyjątkowo ;)
Swoją drogą domowe duchy to piękne przejawy animizmu ludowego, który spotkać można do tej pory na wsiach. Z mojego punktu widzenia: serce roście :)

_________________
We risk sanity for moments of temporary enlightenment.

Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Duchy Domowe
PostNapisane: wtorek, 13 kwietnia 2010, 10:33 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 marca 2010, 11:48
Posty: 72
Lokalizacja: Midgaard
Cóż. Duszki domowe? Spokojnie i o tym się słyszało :wink: Rozmowa na temat tych poczciwych maluchów to trochę jak rozmowa na temat elfów, ale ją sobie zostawmy na kiedy indziej. Słyszałem, że dość długo ludzie na Północy zostawiali takim duszkom poczęstunek. Trochę mleka, jakieś łakocie. Miało to zjednać przychylność tych istotek. Osobiście nie mam jeszcze takiego pomocnika do odkarmienia, ale kiedyś zaproszę jegomościa na miód :D
Wracając do Twojego pytania Wikingu. Duszki domowe chyba nie pojawiły się na Północy pod wpływem angielskich wierzeń. Osobiście widziałbym te istotki jako bliższe innym duchom opiekuńczym w Asatru, jak np.: fylgie, kynsfylgie i reszta. Wszystkie związane są z czymś/kimś konkretnym i chyba tak samo z duszkami domowymi. No, ale jak ni będziesz o nie dbał to albo sobie pójdą, albo popsocą trochę :twisted:

_________________
The time is coming...
It will be done soon...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL