Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:33

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Tradycyjnie, ale inaczej ?
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2008, 20:18 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): czwartek, 13 września 2007, 14:05
Posty: 490
Lokalizacja: Poznań (powiedzmy ;))
Mam pytanie, które kieruję zwłaszcza do inicjowanych, którzy się tu znajdują.
Są tradycje, które pretendują do miana tradycyjnych. Wikipedia wymienia: Central Valley, Blue Star, Algard... w innych źródłach można znaleźć Georgian i Mohsian (to ostatnie to już mi osobiście nic kompletnie nie mówi).
Chciałam się dowiedzieć... co to za zamieszanie tymi wszystkimi tradycjami?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 11 grudnia 2008, 23:17 
Wszystkie wymienione przez ciebie tradycje powstaly w latach 60tych i sa w mniejszym lub wiekszym stopniu luzno oparte na wicca tradycyjnym (tradycyjnym w znaczeniu amerykanskim a nie brytyjskim czyli gardenerianskim lub aleksandryjskim raczej niz dziedzicznym). 'Luzno oparte' wydaje mi sie miec tutaj kluczowe znacznie. Albo ktos zostal inicjowany w tradycje gardenerianska, aleksandryjska lub obie i na podstawie tego czego sie nauczyl postanowil zalozyc swoja wlasna tradycje albo przeczytal ksiazki i ....postanowil zalozyc swoja wlasna tradycje. Wychodze z zalozenia ze gdyby ktos dobrze poznal tradycje i postanowil sie jej trzymac to chyba nie czul by potrzeby nadawania jej nowego imienia.

Tak na prawde amerykanska wicca malo kogo interesuje w Anglii i czesto uwazana jest za nasladownictwo i rozmycie tradycji brytyjskich. Sama bardzo malo na ten temat wiem wiec moze znajdzie sie ktos na forum kto moze cos wiecej na ten temat napisac.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Tradycyjnie, ale inaczej ?
PostNapisane: piątek, 12 grudnia 2008, 11:48 
Sheila napisał(a):
Mam pytanie, które kieruję zwłaszcza do inicjowanych, którzy się tu znajdują.
Są tradycje, które pretendują do miana tradycyjnych. Wikipedia wymienia: Central Valley, Blue Star, Algard... w innych źródłach można znaleźć Georgian i Mohsian (to ostatnie to już mi osobiście nic kompletnie nie mówi).
Chciałam się dowiedzieć... co to za zamieszanie tymi wszystkimi tradycjami?


Zapytaj na amberandjet. Można tam pogadać bezpośrednio z ludźmi z tych tradycji, np. bardzo aktywna Dana M. jest mohsianką.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 12 grudnia 2008, 17:38 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 11 września 2007, 21:13
Posty: 382
Lokalizacja: Warszawa
Witam,

Z tego co zaobserwowałem wynika, że cała ta mnogość tradycji wiccańskich to głównie amerykańska inwencja. W Wielkiej Brytanii trudno jest się natknąć na inne wiccańskie tradycje poza gardneriańską i aleksandriańską. Mnie to się osobiście nie udało. I szczerze mówiąc nawet o istnieniu podobnych tradycji nie słyszałem.
Generalnie, jak w większości przypadków, temat bardzo dobrze zaprezentowała Agni i zgadzam się z tym co napisała powyżej. Dodam tylko, że na przykład członkowie mojego covenu po raz pierwszy dowiedzieli się o istnieniu tych wszystkich tradycji, kiedy, co tu dużo ukrywać, pod moim wpływem zapisali się na amerykańską listę dyskusyjną Amber and Jet.

Pozdrawiam,
Accolon.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 23 grudnia 2008, 18:54 
Dla mnie byłoby to o tyle ważne, żeby móc rozróżnić wicca tradycyjne od grup wyrastających z czarostwa np. Feri, Reclaiming etc. Pewne grupy mają status tradycji, a nie mają wiccańskich korzeni.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 7 stycznia 2009, 23:52 
Znalazłem jeszcze Equinox tradition.


Góra
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL