Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 04:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Przewodnik
PostNapisane: niedziela, 12 września 2010, 16:24 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): wtorek, 9 czerwca 2009, 01:07
Posty: 12
Witam

Jak mogę zacząć przygodę z druidyzmem?

Pozdrawiam
Adam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przewodnik
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 12:32 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 sierpnia 2009, 18:56
Posty: 811
Lokalizacja: Orzesze, Śląsk
W jakimś tam sensie właśnie ją zacząłeś ;)
A tak bardziej praktycznie to powinieneś poznać historię druidyzmu, dowiedzieć się, na ile to dziś możliwe, kim byli dawni druidzi i kim są teraz. A przede wszystkim zastanowić się nad tym co dzisiaj wiesz o świecie i przeanalizować to dokładnie. Obalić stereotypy i dogmaty a to co stoi za ich powstaniem dokładnie przemyśleć. Są one potrzebne czy może wystarczy trochę samemu pomyśleć? Do tego proponuję jakąś dobrą książkę (Path through the forest by Greywind albo coś w tym guście).
Następnie iść do lasu, usiąść w słonecznym miejscu pod pniem starego drzewa i po raz kolejny przemyśleć to czego się dowiedziałeś ;)

A tu całkiem miła (moim zdaniem) strona pani Restall-Orr o tym czym jest dzisiejszy druidyzm. http://www.whatisdruidry.org/index.html

_________________
"Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth can you?
Can you hear the Spirits of the Earth?
Can you hear them call, can you hear them sing?" Damh, the Bard


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Przewodnik
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 12:48 
A tu po polskiemu :)
http://druidyzm.pl/


Góra
  
 
 Tytuł: Re: Przewodnik
PostNapisane: poniedziałek, 13 września 2010, 22:09 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
A ja pozwolę sobie zacytować odpowiedni fragment o druidyzmie z wypowiedzi Chimka, który znalazł się w wątku o tym, co należy zrobić, aby móc szczerze stwierdzić, że przynależy się do danej ścieżki:

Chimaira napisał(a):
Z druidyzmem jest o tyle prosta sprawa, że trzeba po prostu siedzieć w kontekście celtyckim. ;) Naturalnie "nie ma jednego druidyzmu" i każdy druid powie Ci coś innego, jasna sprawa. Ale generalnie rzecz biorąc - "celtic eye" (określenie z niejakiego Greywinda) to podstawa. Umiłowanie Natury, Prawdy, Wiedzy. Druidyzm, przynajmniej wedle tego co ja daawno temu przechodziłem, to raczej taka filozofia niźli religia. Ale może być też tylko filozofią, albo tylko religią. Co kto lubi, sam ten ruch jest dość elastyczny. ;) Co jeszcze trzeba zrobić, żeby "zostać" druidem? Można się zaczepić w jakiejś zagranicznej organizacji - OBOD, being the first example (nie, to nie reklama). Jest BDO, ADF, (XYZ :P), masa co mniejszych i większych grupek podpinających się pod druidyzm.

Generalnie tak... Spróbuj znaleźć książki faceta, który nazywa się Graeme Talboys (Greywind). Mnie dawno temu, kiedy właśnie zadawałem takie pytania, zgwałcono brutalnie jego książkami (credits to Draki ;)) i uważam, że wyszło na dobre. ;)


Od siebie dodam, że naprawdę warto skupić się, przynajmniej na początku, na tym kontekście celtyckim. Przerobić mitologię, przerobić źródła historyczne, przerobić ruchy romantyczne, a potem zajrzeć do tego, jak współcześnie rozwija się tradycyjne koncepcje druidyzmu.

Mogę tylko wtórować Poszukiwaczowi i Chimkowi w polecanych lekturach. Uważam, że świetnie celtycki kontekst druidyzmu opisuje Emma Restall Orr w książce o pogańskiej etyce "Living with Honour: A Pagan Ethics", w rozdziałach poświęconych druidyzmowi i jego etycznym korzeniom w plemienności celtyckiej.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL