Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 08:14

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Dla rezygnujących z lekcji religii RK będzie etyka... RK
PostNapisane: czwartek, 15 października 2009, 17:00 
Fenrir napisał(a):
Wniosek nasuwa się sam. Władze RP tolerują przymusową indoktrynację religijną , organizowaną wbrew przepisom obowiązującego w RP prawa przez szkoły państwowe.
hmm. ciekawe czy inne państwa europejskie również postępują podobnie. Z tego co wiem to we Francji czy w Niemczech taka sytuacja była by nie do pomyślenia.
Myślę że warto poruszać otwarcie tę kwestię.

Tak, warto poruszać otwarcie.
A taka sytuacja jest możliwa do pomyslenia wszędzie tam, gdzie obywatele nie zabiegaja o swoje prawa. A juz satrozytni mówili, ze nieznajomość prawa szkodzi i ta zasada obowiazuje we wszystkich krajach. A że szkoły postępuja jak postępują, no cóż. Robią jak im organizacyjnie wygodniej. To dość racjonalne działanie. Przecież i tak wiadomo, że większość uczniów pochodzi z rodzin katolickich. Wieć wniosek jest taki, zę to rodzice poganie, powinni uświadomić dyrekcji, ze postępuje niezgodnei z prawem. Zresztą nie tylko w tej sprawie. Kiedyś miałem problem z lekacjami wf, na których moja córka sobie nie radziła tak jak by nauczyciel oczekiwał. Okaząło się, zę nie tylko nauczyciel nie znał przepisów ale i dyrektor. O postępowaniu administracyjnym, w ogóle nie słyszał. Sprawę ząłatwiłem jednym pismem i jedna rozmową. Ale pokazuje to jaki jest stan świadomości prawnej nas wszystkich.


Góra
  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: poniedziałek, 7 grudnia 2009, 12:22 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/kolejny_protest_w_sprawie_religii_w_swieckich_szkolach_109749.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Dla rezygnujących z lekcji religii RK będzie etyka... RK
PostNapisane: wtorek, 13 kwietnia 2010, 09:51 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 30 marca 2010, 11:48
Posty: 72
Lokalizacja: Midgaard
Temat lekko podupadł, więc pora wnieść coś świeżego. Mianowicie wiadomości niejako z pierwszej ręki.

Etyka przyjmie się tam, gdzie będzie odpowiednio duża grupa uczniów. Inaczej najmowanie nauczyciela etyki (no już nawet jeśli to ten nieszczęsny ksiądz RK będzie) stanie się sprawą najnormalniej w świecie nieopłacalną i tyle. Ponadto większość "młodych gniewnych" zostanie szybko utęperowana przez wierzących rodziców. Etyka niezbyt rozwiązuje ten problem. Chociaż oczywiście nie jest to regułą, ale moi rodzice nieźle się wściekli jak powiedziałem, że mam już dość udawania i, że jestem poganinem.

_________________
The time is coming...
It will be done soon...


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dla rezygnujących z lekcji religii RK będzie etyka... RK
PostNapisane: wtorek, 13 kwietnia 2010, 12:26 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 15 listopada 2009, 18:52
Posty: 667
Lokalizacja: prosto z drzewa
Właśnie dlatego jestem zdania, że w szkole powinna być tylko etyka, natomiast religia - tam, gdzie jej miejsce, czyli w miejscach kultu i ludzkich umysłach. Dzięki temu nie rzucałoby się w oczy, że któreś dziecko jest innego wyznania, zbędne byłyby wszelkie tłumaczenia. Poza tym młodzieży też by się przydała taka lekcja skłaniająca do samodzielnego myślenia, bo jednak w większości wzorce "dobra" i "zła" są narzucane (choćby na ww. religii).
Ups, niechcący nawiązałam do tematu religii w szkołach, choć od tego jest inny wątek... ale to nie miało być zapoczątkowanie off topu (słowo!) :mrgreen:

_________________
Istnieje tylko Zło i Większe Zło, a za nimi oboma, w cieniu, stoi Bardzo Wielkie Zło. I widzisz, niekiedy bywa tak, że Bardzo Wielkie Zło chwyci cię za gardło i powie: "Wybieraj, bratku, albo ja, albo tamto, trochę mniejsze".


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dla rezygnujących z lekcji religii RK będzie etyka... RK
PostNapisane: piątek, 17 września 2010, 22:04 
Offline
Nadmilczek

Dołączył(a): środa, 15 września 2010, 16:01
Posty: 11
Ja również jestem zdania, że religia (jakakolwiek) powinna ze szkół zniknąć. Nawet, jeśli jest etyka do wyboru, sztucznie tworzy to obraz społeczeństwa podzielonego na "katolików" i "tych innych", przy czym taki podział w państwie, w którym Kościół Katolicki ma (nie oszukujmy się) spore wpływy, od razu stawia "tych innych" na pozycji "tych odszczepieńców", budzi negatywne skojarzenia.

Ale JEŚLI już ta religia MUSI być w szkołach (w sensie - jeśli ogólna większość społeczeństwa nie dorosła do religijnego pluralizmu), to etyka również być musi, i musi być na nią zwracana szczególna uwaga. Dlaczego? Gdyż, jako alternatywa dla religii (katolickiej) w szkołach, musi rzeczywiście tą alternatywą być, a nie jedynie "religią w przebraniu".

Natomiast niekoniecznie uważam, by katecheta ZAWSZE była złym nauczycielem nie-religijnym (np. nauczycielem etyki). Tak, jak w przypadku każdego człowieka, decyduje tu osobowość i umiejętność oddzielenia tematyki zajęć od swoich własnych poglądów.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Dla rezygnujących z lekcji religii RK będzie etyka... RK
PostNapisane: poniedziałek, 20 września 2010, 09:39 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 4 października 2007, 10:30
Posty: 636
Lokalizacja: Wilkowo
Przy okazji: http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/451822,nie_bedzie_odwolania_od_orzeczenia_trybunalu_ws_nauczania_etyki.html: "Nie będzie odwołania od orzeczenia Trybunału ws. nauczania etyki"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 96 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL