Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 11:43

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Panama o krok od zdelegalizowania Halloween/Samhain
PostNapisane: wtorek, 26 kwietnia 2011, 18:34 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Hej,

przeczytajcie koniecznie apel PFI Panama z prośbą o pomoc w międzynarodowej akcji udaremnienia uchwalenia ustawy delegalizującej obchody Halloween/Samhain w Panamie. Co o tym sądzicie, o czym wydanie tak rażąco nietolerancyjnego aktu prawnego świadczy? Warto zwrócić uwagę, jak sam Koordynator Krajowy PFI Panama pisze, że wpływy kultury amerykańskiej nie są tylko komercyjne, ale całkiem realne. Nie mówiąc już o tym, że taki zakaz jawnie uderza w prawo współczesnych pogan, i w ogóle ludzi, do wybrania kultury i religii według własnego sumienia. Nie zwiastuje to niczego dobrego!

Czytaj tu: Projekt zdelegalizowania Halloween/Samhain w Panamie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Panama o krok od zdelegalizowania Halloween/Samhain
PostNapisane: wtorek, 26 kwietnia 2011, 19:08 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Przeczytałem i sam nie wiem co o tym wszystkim myśleć.
1. Z tego co wiem w Rosji też obchody Hallowe'en nie są legalne, pod jakimś ta pretekstem, że święto śmierci jest niezgodne z etyką państwową (tak zasłyszałem, więcej nie jestem w stanie tego w pełni potwierdzić). Nie wiem czy PFI drążyło tę sprawę i czy były jakieś wnioski, efekty czy poruszany temat? Chętnie czegoś się dowiem na ten temat.
2. Mowa jest o publicznych placówkach. U nas też nie wiem czy publiczne obchody Hallowe'en spotkałyby się z aprobatą społeczną (a tym bardziej polityczną) - Hallowe'en w szkołach? Hallowe'en na ulicach?
3. Postrzegane jest to jako amerykanizacja. Oczywiście Panama różnie na tę kwestie patrzy (była tam wzmianka o Święcie Dziękczynienia jako czegoś wspólnego). W każdym razie mi też nie odpowiada komercyjny charakter tego święta. Wolę to w wersji rodzimowierczo-słowiańskiej, a nie wśród jack-o-lanternów, przebieranek za czarownice ( :lol: ) i wymuszania poczęstunku. Tak więc nie mam zdania w kwestii Panamy. Nie wiem co inni na to?

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Panama o krok od zdelegalizowania Halloween/Samhain
PostNapisane: wtorek, 26 kwietnia 2011, 21:12 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Siliniez napisał(a):
2. Mowa jest o publicznych placówkach. U nas też nie wiem czy publiczne obchody Hallowe'en spotkałyby się z aprobatą społeczną (a tym bardziej polityczną) - Hallowe'en w szkołach? Hallowe'en na ulicach?


U nas w szkołach imprezy halloween'owe wcale nie są już takie rzadkie. Czasem budzi to kontrowersje, ale nikt nie może zaprzeczyć, że dzieciaki się przy tym świetnie bawią. Osobiście u mnie wyrażanie dezaprobaty "bo jest komercyjne" budzi śmiech. Jeśli ktoś nie chce uczestniczyć - niech nie uczestniczy, nie chce kupować - niech nie kupuje. Człowiek powinien być świadomy tego, co robi i tego, co kupuje, a nie usprawiedliwiać banowania święta, ponieważ nie podoba mu się, że ktoś na nim zarabia. Bzdura. To samo myślenie przyświecało pomysłom zakazu handlu w niedzielę.

A poza tym chodzi tu o coś znacznie poważniejszego. O wolność wyboru kultury i religii. Rozumiem, że Ty wolisz rodzimowierczo obchodzić Dziady, ale w Twojej wypowiedzi pobrzmiewa pogarda dla perspektywy celtyckiej, która to samo święto z zasady obchodzi na wesoło (dla odpędzenia duchów, przekroczenia tabu, podobnie jak rzymskie saturnalia). Może zamiast krytykować warto poczytać o źródłach? Wbrew pozorom Halloween jest bardzo duchowym przeżyciem plemiennym, pozwalającym poskromić ludzki lęk przed śmiercią.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Panama o krok od zdelegalizowania Halloween/Samhain
PostNapisane: wtorek, 26 kwietnia 2011, 21:27 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Cóż komercyjny charakter świąt z reguły utrzymuje je przy życiu, można by nawet rzec, potęguje ich działanie. Piszesz, że jak ktoś nie chce brać udziału - to nie bierze. A ja ostatnio w pracy się spotkałem z problemami, kiedy nie chciałem dać pieniędzy na zbiórkę na kwiaty w Dzień Kobiet. Podobnie nie obchodzę świąt chrześcijańskich, a nawet moi znajomi w trakcie spotkania mówią do mnie "Wiem, że tego nie obchodzisz, ale mimo tego Ci życzę [...]". Podobnie jak moja była dziewczyna wysyła mi życzenia walentynkowe wiedząc jakie ja mam do tego nastawienie.... Więc w praktyce to wygląda inaczej.

Co zaś do sytuacji w Panamie, nie jestem w stanie powiedzieć, że to źle, albo, że to dobrze. Nie byłem tam, nie wiem jak Ci ludzie żyją, jak odbierają Hallowe'en.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Panama o krok od zdelegalizowania Halloween/Samhain
PostNapisane: wtorek, 26 kwietnia 2011, 22:42 
Offline
Arcyrozmowny

Dołączył(a): niedziela, 14 listopada 2010, 20:35
Posty: 489
Mam bardzo mieszane uczucia dotyczace tego tematu - po prostu czuje ze informacja na ten temat jest niepelna i malo precyzyjna.

_________________
Nie /piiiiiiiiiiiiii/ wiedzmy bo gryzie!


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Panama o krok od zdelegalizowania Halloween/Samhain
PostNapisane: środa, 27 kwietnia 2011, 07:51 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Też chętnie bym doczytała... Jakieś artykuły prasowe może. I mam pytanie: co niby będzie grozić za wystawienie sobie lampiona w oknie czy przebranie się za zombie?

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Panama o krok od zdelegalizowania Halloween/Samhain
PostNapisane: środa, 27 kwietnia 2011, 08:40 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 10 lutego 2011, 15:47
Posty: 268
Amvaradel napisał(a):
Też chętnie bym doczytała... Jakieś artykuły prasowe może. I mam pytanie: co niby będzie grozić za wystawienie sobie lampiona w oknie czy przebranie się za zombie?

Mandat za sianie paniki w miejscach publicznych :P
Neri napisał(a):
Mam bardzo mieszane uczucia dotyczace tego tematu - po prostu czuje ze informacja na ten temat jest niepelna i malo precyzyjna.

Po prostu mamy za mało informacji. Jak napisałem poprzednio - nie znamy dobrze charakteru ani mieszkańców Panamy, ani tamtejszych pogan.

_________________
https://siliperius.blogspot.com/

https://www.facebook.com/SlavPaganism


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Panama o krok od zdelegalizowania Halloween/Samhain
PostNapisane: czwartek, 28 kwietnia 2011, 18:06 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
Problem polega na tym, że posiadamy artykuły i opracowania po hiszpańsku, które teraz na gwałt są tłumaczone na angielski, a ja tłumaczę je na polski. Zaglądajcie do wątku na międzynarodowym forum, który wskazałam.

Sama zajmuję się prawem międzynarodowym i wyjątkowo sceptycznie podchodzę do wszelkich histerii wywołanych niezrozumieniem treści aktu prawnego (jak chociażby histeria związana z ową straszną dyrektywą unijną rzekomo delegalizującą zioła...). Z informacji przekazanych mi przez zespół prawniczy jednak wnioskuję, że nie mamy tu do czynienia z deklaracją polityczną czy sianiem dezinformacji, ale konkretnym projektem ustawy znajdującym się w przedostatniej fazie legislacji. To zmienia postać rzeczy. Tekst projektu ustawy, a przynajmniej jej ustępów, jest tłumaczony obecnie na angielski/

Co konkretnie może grozić za niestosowanie się do zakazu nie jest określane na poziomie ustawy. W projekcie ustawy natomiast znajduje się zapis, że inne akty prawne mają to sprecyzować (powszechnie stosowana w ustawach klauzula). Sankcje w prawie cywilnym określają zwykle osobne kodeksy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL