Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 13:45

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: World Pagan Pride Day
PostNapisane: wtorek, 28 września 2010, 09:04 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Z konta PFI PL na FB:
Cytuj:
World Pagan Pride Day zmieniło datę z 31 października na 1 maja. Widocznie nie tylko my sugerowaliśmy, że założenie pentagramu w Halloween nic poganom nie da :-)

Na FB trwa ciekawa dyskusja o tym, jak obchodzić World Pagan Pride Day: czy obchodzić wspólnie z poganami na całym świecie, czy niezależnie ustanowić Polish Pagan Pride Day. Czy w pracy czy na jakimś wspólnym happeningu. Przy okazji wymiana doświadczeń nt. własnych coming-outów :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: wtorek, 28 września 2010, 11:48 
Tak, tak, jak sugerowałem poprzednio ... Uważam osobiście, że nie ma sensu organizować Dnia Poganina (bez względu na to czy ma to być święto o charakterze międzynarodowym czy też krajowym) w jakiekolwiek święto pogańskie. Z prostej przyczyny. Kiedy spojrzymy na naszych braci i siostry w wierze z USA, to organizowane są tam takie uroczystości np. NYC Pagan Pride Day. Najczęściej przybierają one postać masowych imprez z muzyką, popijawą i zabawą.
Znając życie u nas wraz ze zwiększającą się ilością neopogan świętowanie tego dnia, będzie zmierzało w takim samym kierunku - czyli po prostu impreza integracyjna. Czy jest sens robić coś takiego w święta typu Hallowe'en czy Beltaine? Dążymy do tego, żeby święta miały jak najbardziej tradycyjny charakter (jedzenie, symbolika kolorów, sposób obchodów) i jeśli urządzimy sobie wtedy czas na zabawę, to święto będzie miało zepsuty charakter - zamiast tradycji i uroczystego nastawienia, będziem mieli komercyjne eventy. Wydaje mi się, że nie ma to większego sensu.

Ponadto - zawsze kolejny dzień będący pretekstem do imprezy jest wskazany. :D

Proponuję zatem wybrać jakąś historyczną datę, która wiąże się z triumfem pogaństwa. Może to być np. 29 czerwca (rocznica wydarzeń z 983 r., opisanych przez Thietmara, kiedy to zbuntowani poganie podnieśli się przeciwko chrześcijańskim oprawcom, co symbolicznie może oznaczać niekończący się pojedynek, niepokonanych, zbuntowanych pogan przeciwko mającym wciąż władzę chrześcijanom). Oczywiście data ta jest dobra jak każda inna. Może macie jeszcze jakieś sugestie?

Przede wszystkim daleki jestem od komercjalizowania naszych dobrych, starych świąt.
Ale oczywiście moja opinia nie jest decydująca, i nikt nie musi się z nią zgadzać. :(


Góra
  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 12:52 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 23 sierpnia 2010, 14:59
Posty: 137
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Zgadzam się z Tobą Świętosławie. Święta świętami i wypada je należycie obchodzić, z nastawieniem na ich symbolikę i charakter, a imprezy typu Dzień Poganina są bardzo wskazane (choćby dla integracji) ale w innym czasie.
Również przyznaję Ci rację jeżeli chodzi o datę takiego dnia. Dobrze by było by ta data była związana z jakimś dawnym pogańskim wydarzeniem.
Oczywiście to jest moje zdanie i jestem bardzo ciekaw jakie zdanie mają inni na ten temat :wink:


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 13:49 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
w dawnych wiekach jakoś udawało się przodkom łączyć należyte obchodzenie świąt i " masowe imprezy z muzyką, popijawą i zabawą", zwłaszcza dotyczy to świąt ”Beltaine i Lughnasadh. w dzisiejszych czasach jednak jestem skłonny zgodzić się z wami, że lepiej będzie to oddzielić. co do daty związanej z jakimś wydarzeniem to musi być coś istotnego dla wszystkich i ponadregionalnego. wszyscy europejczycy są kulturowo " trochę rzymianami " :wink: , szukałbym takiego wydarzenia właśnie w pogańskim Rzymie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: czwartek, 30 września 2010, 00:33 
fergus napisał(a):
w dawnych wiekach jakoś udawało się przodkom łączyć należyte obchodzenie świąt i " masowe imprezy z muzyką, popijawą i zabawą", zwłaszcza dotyczy to świąt ”Beltaine i Lughnasadh. w dzisiejszych czasach jednak jestem skłonny zgodzić się z wami, że lepiej będzie to oddzielić. co do daty związanej z jakimś wydarzeniem to musi być coś istotnego dla wszystkich i ponadregionalnego. wszyscy europejczycy są kulturowo " trochę rzymianami " :wink: , szukałbym takiego wydarzenia właśnie w pogańskim Rzymie.


Jakoś dziwnym sposobem też na początku przyszedł mi na myśl Rzym,tylko zastanawiałem się jaka data mogłaby być dobra na tę uroczystość? Rzym niestety jako pierwszy rozpadł się po wprowadzeniu chrześcijaństwa i w sumie fakty historyczne prędzej pokierują nas w kierunku upadku pogaństwa niż triumfu. Może data kiedy Julian Apostata nakazał złożyć ofiary wszystkim bogom państwowym? (Od razu powiem, że nie pamiętam czy był to jakiś konkretny dzień :roll: ) Tylko czy to nie będzie nazbyt kontrowersyjne?


Góra
  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: czwartek, 30 września 2010, 13:47 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
ja też myślałem o cesarzu Julianie, szkoda że mu nie wyszło. rocznica odnowienia kultu państwowego to raczej kontrowersyjne nie będzie, gorzej jakby kto chciał wybrać rocznicę użycia na arenie w charakterze głównej atrakcji jakiejś większej grupy chrześcijan...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: czwartek, 30 września 2010, 15:08 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
fergus napisał(a):
ja też myślałem o cesarzu Julianie, szkoda że mu nie wyszło. rocznica odnowienia kultu państwowego to raczej kontrowersyjne nie będzie,


Żartujecie? Słowo "państwo" nie powinno w ogóle się w tym kontekście pojawiać, bo zamiast promocji pogaństwa poświęcimy ten dzień na masowe tłumaczenie, że wcale nie chodzi nam o narzucanie państwu nowej religii...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: piątek, 1 października 2010, 00:07 
fergus napisał(a):
ja też myślałem o cesarzu Julianie, szkoda że mu nie wyszło. rocznica odnowienia kultu państwowego to raczej kontrowersyjne nie będzie, gorzej jakby kto chciał wybrać rocznicę użycia na arenie w charakterze głównej atrakcji jakiejś większej grupy chrześcijan...


Cóż, każdy świętuje na swój sposób :twisted:


Tin, Julian Apostata próbował nie dać dawnej religii umrzeć, jest to jakiś pretekst do świętowania dla neopogan. Kwestia państwowości nie gra tu większej roli, w końcu daleko nam pod każdym względem do Rzymu. Ale może jakieś wydarzenie związane z rebelią dawnych pogan byłoby lepsze. Niestety o naszym powstaniu pogańskim pod przewodnictwem Masława mało co wiadomo. To musiałoby być coś na miarę tych wydarzeń z 983. Coś przynajmniej podobnego.


Góra
  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: piątek, 1 października 2010, 14:07 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
a jakby nie szukać wydarzeń w odległej przeszłości? można by wyszukać kiedy po raz pierwszy jakieś państwo uznało oficjalnie którąś z odrodzonych lub nowych religii pogańskich, jako równoprawne wyznanie . pamięć poprzedników szanować trzeba, ale teraz wszystko co ma być dalej, od nas zależy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: piątek, 1 października 2010, 23:32 
fergus napisał(a):
a jakby nie szukać wydarzeń w odległej przeszłości? można by wyszukać kiedy po raz pierwszy jakieś państwo uznało oficjalnie którąś z odrodzonych lub nowych religii pogańskich, jako równoprawne wyznanie . pamięć poprzedników szanować trzeba, ale teraz wszystko co ma być dalej, od nas zależy.

Może jak w 2011 roku w spisie powszechnym padnie porażająca ilość pogan wówczas będzie pretekst do nowej świeckiej tradycji :-)


Góra
  
 
 Tytuł: Re: World Pagan Pride Day
PostNapisane: środa, 2 lutego 2011, 13:35 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 29 grudnia 2010, 17:53
Posty: 85
Lokalizacja: Poznań | Konin
Szkoda, że nie znamy daty urodzenia Flawiusza Juliana aka Apostaty. To było by bardzo pozytywne, kojarzące się z narodzeniem/odrodzeniem. :)

_________________
Obrazek
www.pantheion.pl
Portal wolnej myśli pogańskiej.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL