Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 09:15

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Samhain i Dziady - zbieżność dat?
PostNapisane: środa, 28 grudnia 2011, 22:55 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2011, 15:42
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
Daty Szczodrych Godów, Jarych Godów, Nocy Kupały i Święta Plonów wyznaczane są przez przesilenia i równonoce - to oczywiste. Ale Dziady? Raz obchodzone są w okolicach 2 maja, raz 31 października. Skąd to się wzięło?

Co więcej, celtyckie święto o podobnej wymowie - Samhain, choć w zupełnie różnej kulturze, także obchodzone jest 31 października. Czy to zwyczajna zbieżność? Ciężko mi w to uwierzyć.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Samhain i Dziady - zbieżność dat?
PostNapisane: czwartek, 29 grudnia 2011, 19:45 
Offline
Rozmowny

Dołączył(a): sobota, 15 sierpnia 2009, 21:44
Posty: 72
Lokalizacja: Łódź
może być i zbieżność. święta Beltaine i Samhain są dostrojone do cyklu ziemi, zmiana ciepłej/jasnej pory w zimną/ciemną i odwrotnie, ta sama strefa geograficzna, obserwowali to i słowianie i celtowie. z drugiej strony patrząc, im dłużej przestaję z rodzimowiercami tym więcej znajduję podobieństw w duchowości słowiańskiej i celtyckiej (przynajmniej w jej formie kontynentalnej). nie wiedziałem o dziadach w maju, jeśli tak jest to pokrywają się z Beltaine, mało kto pamięta, ale w tym święcie też oddaje się cześć przodkom, jak w Samhain.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Samhain i Dziady - zbieżność dat?
PostNapisane: piątek, 30 grudnia 2011, 02:54 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 25 listopada 2011, 15:42
Posty: 84
Lokalizacja: Łódź
Cytuj:
nie wiedziałem o dziadach w maju, jeśli tak jest to pokrywają się z Beltaine, mało kto pamięta, ale w tym święcie też oddaje się cześć przodkom, jak w Samhain.
Tego dowiedziałem się z Wiki, nie wiem, czy można zaufać tym informacjom :wink: .

Zaskakujące podobieństwa... choć masz rację, nie powiązałem tego z zmianą pór z ciepłej na zimną i odwrotnie. To jednak nie wyjaśnia dokładnych dat, takich jak 31 października. Jest to po prostu ludowa tradycja, czy było wyznaczane na podstawie... bo ja wiem? faz księżyca, na przykład? (Chociaż wtedy byłoby to święto ruchome.)


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Samhain i Dziady - zbieżność dat?
PostNapisane: piątek, 30 grudnia 2011, 13:07 
Offline
PFI
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 czerwca 2008, 02:07
Posty: 1825
Lokalizacja: Świnoujście
fergus napisał(a):
z drugiej strony patrząc, im dłużej przestaję z rodzimowiercami tym więcej znajduję podobieństw w duchowości słowiańskiej i celtyckiej (przynajmniej w jej formie kontynentalnej). nie wiedziałem o dziadach w maju, jeśli tak jest to pokrywają się z Beltaine, mało kto pamięta, ale w tym święcie też oddaje się cześć przodkom, jak w Samhain.


Mam podobne spostrzeżenia, co Fergus. Pewną podpowiedzią może być również fakt, że Samhain i Beltaine wypadają mniej więcej w połowie między równonocami a przesileniami; natomiast to, że obchodzi się je w wyznaczoną, konkretną, a nie ruchomą datę, myślę, że ma związek z bardziej społecznym charakterem tych świąt - czyli, jak wspomniał Fergus, oddawania czci szeroko rozumianym przodkom.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Samhain i Dziady - zbieżność dat?
PostNapisane: piątek, 30 grudnia 2011, 15:57 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 26 listopada 2009, 00:28
Posty: 172
Lokalizacja: Katowice
Ja się spotkałam gdzieś ze stwierdzeniem, że właśnie te święta były ruchome - wyznaczane przez cykl księżycowy - acz wypadające właśnie w okolicy tych dat, w których się obecnie świętuje.
Miało by to sens biorąc pod uwagę sposoby liczenia czasu przez dawne ludy, aczkolwiek nie pamiętam co to była za książka z tą informacją i czy można ją wobec tego uznać za wiarygodną.
Biorąc pod uwagę że czas był kiedyś hmmm... bardziej elastyczny ;-) (oczywiście w odniesieniu do tego jak go postrzegano) to wydaje mi się,
że lekkie przesunięcia nie kłóciły się ze "społecznym charakterem".

_________________
"Wystarczy być mężnym i wyruszyć w drogę."

"I am a wind across the sea, I am a flood across the plain
I am the roar of the tides, I am a stag of seven tines
I am a dewdrop let fall by the sun, I am the ferociousness of boars"


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL