Międzynarodowa Federacja Pogańska

Forum PFI PL
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 11:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Chrześcijaństwo jako parodia kultu solarnego
PostNapisane: niedziela, 18 listopada 2007, 13:31 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 16:35
Posty: 133
Lokalizacja: Kraków
:) mój facet właśnie podrzucił mi ciekawy film. Można go znaleźć tutaj:
http://video.google.pl/videoplay?docid= ... &plindex=6
Interesująca jest pierwsza część - dot. religii, która zaczyna się niestety po przydługim wstępie pełnym sugestywnych obrazków itd. ale mniejsza z tym. Ciekawe rzeczy, ciekawe tezy, trochę trafnych spostrzeżeń plus trochę bzdur (części pewnie sama nie wyłapuję). ogólnie tak żeby było wiadomo o co chodzi - przedstawienie chrześcijaństwa jako parodii kultu solarnego z mnóstwem odniesień do astrologii (tu może Rawimir coś może powiedzieć - odnosząc się do jego wykładu z wczorajszej konferencji ;) ). Całość w klimacie teorii spiskowych itd. ;) Bardzo jestem ciekawa waszego zdania.

_________________
Zapytaj zwierząt - pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą.
Zapytaj Ziemi - wyjaśni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 20 listopada 2007, 21:49 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2007, 20:03
Posty: 83
Lokalizacja: Kraków | Warszawa
Obejrzałam dwie pierwsze części filmu i jest boski! Uwielbiam takie filmy na zasadzie "otwórzcie oczy, ślepcy!" i zazwyczaj wierzę im w 100% ;) tu już od razu przyznaję że uwierzyłam w cały spisek 11 września, który wcześniej znałam tylko z South Parku :oops: a teraz już wiem że to rzeczywiście prawda!

Zaś co do pierwszej części - generalnie nie mam wątpliwości że na postać Jezusa zostało przeniesione wiele elementów kultu herosa solarnego.
Miałam możliwość ostatnio zapoznać się z literaturą starożytnego Egiptu i nie mam co do tego wątpliwości i jest naukowo dowiedzione, że w Biblii (w obu Testamentach) jest masa, masa, masa zapożyczeń z literatury egipskiej. I jak sądzę nie tylko z niej. Żydzi byli w tamtych czasach takim specyficznym narodem, który z całego serca nie znosił kultur z którymi miał styczność, ale równocześnie czerpał z ich dorobku całymi garściami.
Co do tych dwóch rzeczy nie mam wątpliwości i nie są dla mnie odkrywcze.

Nie mam tylko pewności co do tej teorii z przechodzeniem Er, bo nigdy wcześniej się z nią nie spotkałam. Ale trzeba przyznać że brzmi przekonująco i bardzo pięknie ;) najpierw Ryby, później Baranek a później Wodnik... choć ten ostatni cytat z Jezusa jako dowód wydaje się lekko naciągany, ale w sumie - czy to oznacza że nie może to być prawda? ;)

Spróbuję postudiować coś na ten temat i się wywiedzieć czy gdzieś już taka teoria była, czy wymyślili ją autorzy filmu.

Tak czy siak o wiele bardziej oświecona się czuję po drugiej części filmu ;)

_________________
"You seek renewal? Into the pot with you, then!" - Cerridwen.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 20 listopada 2007, 23:29 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 16:35
Posty: 133
Lokalizacja: Kraków
no właśnie strasznie mnie ciekawy co z tego jest bzdurą, a co prawdą - mnie na przykład zafascynowało to tłumaczenie astronomiczne skąd się wzięli trzej królowie, trzy dni śmierci przed zmartwychwstaniem itd. Natomiast tu już jedna rzecz mi się trochę podejrzana wydaje - to z Krzyżem Południa, na tle którego ma się pojawiać ta "jezusowa" gwiazda i że stąd ukrzyżowanie i krzyż solarny w aureoli. Zawsze mi się wydawało, że Krzyż Południa to konstelacja widoczna tylko na południowej półkuli Ziemi, więc jakim cudem mogłaby być wciągnięta w mitologię ludów żyjących na półkuli północnej?
Chyba, że ze względu na precesję teraz nie jest widoczny, a w tym okresie był?
A co do tych er, to kojarzę to z kilku książek o New Age, więc chyba to nie jest jakiś mega nowy pomysł.

_________________
Zapytaj zwierząt - pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą.
Zapytaj Ziemi - wyjaśni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 listopada 2007, 00:51 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2007, 20:03
Posty: 83
Lokalizacja: Kraków | Warszawa
Drakonaria napisał(a):
Chyba, że ze względu na precesję teraz nie jest widoczny, a w tym okresie był?

Kurczę ale aż tak by się Ziemia gibnęła? Możliwe to? :?

Draki napisał(a):
A co do tych er, to kojarzę to z kilku książek o New Age, więc chyba to nie jest jakiś mega nowy pomysł.

To znaczy tę teorię że Jezus był głosicielem nowej ery czy w ogóle o erach?
A i tak się zastanawiam, skoro Jezus miał być z nimi ("apostołami") aż do skończenia "świata", czyli Ery Barana, to co miało być później, jak on "sobie pójdzie"? Bo nie pamiętam czy w filmie coś o tym mówili :wink:

_________________
"You seek renewal? Into the pot with you, then!" - Cerridwen.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 listopada 2007, 00:57 
Keira napisał(a):
Nie mam tylko pewności co do tej teorii z przechodzeniem Er, bo nigdy wcześniej się z nią nie spotkałam. Ale trzeba przyznać że brzmi przekonująco i bardzo pięknie ;) najpierw Ryby, później Baranek a później Wodnik... choć ten ostatni cytat z Jezusa jako dowód wydaje się lekko naciągany, ale w sumie - czy to oznacza że nie może to być prawda? ;)


Akurat z erami jest w drugą stronę. Najpierw byk, potem baran a teraz ryby, które sie mają lada moment skończyć. Lada moment to oznacza nie wiadomo co :). Wg mnie, tak jakos za ponad 395 lat. Punkt równonocy jest teraz w 5 stopniu i 18 minucie znaku ryb (czyli wlaśnie tyle ma jeszcze do przebycia z 30 stopni). Zostało mu jeszcze 17,66 % całej drogi w znaku ryb. Wiec jeszcze troche trzeba poczekać :D.

Wg programu astrologicznego punkt równonocy wiosennej wchodził do znaku ryb pomiedzy 143 r. n.e. a 256 r. n.e. (w tym okresie raz był w znaku barana a kiedy indziej w znaku ryb). Do znaku wodnika będzie wchodził pomiedzy rokiem 2402 a rokiem 2492. Jak widać nie do końca data początkowa pokrywa sie z narodzinami chrześcijaństwa. Raczej z jego rozprzestrzenianiem się.


Ostatnio edytowano środa, 21 listopada 2007, 01:19 przez rawimir, łącznie edytowano 1 raz

Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 listopada 2007, 01:09 
Offline
Rozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 3 listopada 2007, 20:03
Posty: 83
Lokalizacja: Kraków | Warszawa
rawimir napisał(a):
Akurat z erami jest w drugą stronę. Najpierw byk, potem baran a teraz ryby, które sie mają lada moment skończyć.

Masz rację, pomieszałam, a przecież tam nawet było o symbolicznym "zabijaniu Byka" :)
Hm, tak czy siak nie dożyjemy Ery Wodnika, więc możemy jedynie gdybać cóż to za cuda zaczną się wtedy dziać ;)

_________________
"You seek renewal? Into the pot with you, then!" - Cerridwen.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 listopada 2007, 01:28 
Drakonaria napisał(a):
...Natomiast tu już jedna rzecz mi się trochę podejrzana wydaje - to z Krzyżem Południa, na tle którego ma się pojawiać ta "jezusowa" gwiazda i że stąd ukrzyżowanie i krzyż solarny w aureoli. Zawsze mi się wydawało, że Krzyż Południa to konstelacja widoczna tylko na południowej półkuli Ziemi, więc jakim cudem mogłaby być wciągnięta w mitologię ludów żyjących na półkuli północnej?
Chyba, że ze względu na precesję teraz nie jest widoczny, a w tym okresie był?


I słusznie Ci sie wydawalo :) Na pókuli północnej zawsze była widoczna gwiazda polarna (choć nie zawsze wskazywała północ) a nie krzyż południa. Też mnie to uderzyło


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 listopada 2007, 07:21 
Offline
Szpieg jezuitów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 6 września 2007, 15:15
Posty: 1883
Lokalizacja: Piaseczno k. Warszawy
Mi filmik niestety laduje sie niemilosiernie dlugo i sie tnie. Szkoda, chetnie bym obejrzal i obalil pare jawnych bzdur ;)

_________________
- Wołanie kotów - odparł, jakby zdradzał jej wielką tajemnicę - to zwykle niezbyt produktywna czynność.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 listopada 2007, 11:49 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 29 września 2007, 16:35
Posty: 133
Lokalizacja: Kraków
rawimir napisał(a):
I słusznie Ci sie wydawalo :) Na pókuli północnej zawsze była widoczna gwiazda polarna (choć nie zawsze wskazywała północ) a nie krzyż południa. Też mnie to uderzyło

Hmmm. poszperałam trochę i proszę, oto co znalazłam:

" Alen sugeruje, że tłumaczy to może pewien fragment "Boskiej Komedii" Dantego (pocz. XIV-wieku). Wstępując do czyśćca u wejścia na południową półkulę Dante oznajmia:

"Zwrócę się w prawo i okiem przystanę U podbieguna; gwiazd ujrzę tam czworo Po pierwszych ludziach późniejszym nieznane Niebiosa od nich - zda się - jasność biorą O ty północny widnokręgu wdowi Któremu nigdy te światła nie gorą!..."

(Czyściec, Pieśń 1:22-27)

Odtąd gwiazd Krzyża Południa nikt z północnej półkuli nie widział.

"Pierwszymi ludźmi" byli pierwsi chrześcijanie. W czasach Chrystusa Krzyż Południa widać było z Jerozolimy. Dante, który najwidoczniej był świadom skutków precesji, nawiązuje do bezbożnego okresu, który nastał po śmierci Chrystusa, gdy Krzyż Południa stopniowo usuwał się z nieba widzianego z tej szerokości geograficznej."

Hmm czyli jednak precesja - w sumie jeśli w tym okresie był np. tuż nad horyzontem, to Ziemia nie musiałaby się jakoś strasznie "gibać". Tekst w całości jest na wikipedii, ale nic więcej w sumie tam nie ma: http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC ... zbi%C3%B3r)

Hajdamaka- może da się go ściągnąć i zapisać na kompie?

_________________
Zapytaj zwierząt - pouczą
I ptaki w powietrzu powiedzą.
Zapytaj Ziemi - wyjaśni


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 listopada 2007, 13:19 
Offline
Adwokat diabła

Dołączył(a): wtorek, 18 września 2007, 12:47
Posty: 197
Keira napisał(a):
(..) jest naukowo dowiedzione, że w Biblii (w obu Testamentach) jest masa, masa, masa zapożyczeń z literatury egipskiej. I jak sądzę nie tylko z niej.


Bardzo fajne książki na temat zapożyczeń w Biblii to "Opowieści biblijne" i "Opowieści ewangelistów" Zenona Kosidowskiego. Napisał jeszcze "Gdy Słońce było bogiem", ale nie pamiętam czy jest tam akurat coś o Biblii.

pp,
_3Jane

_________________
You can set the controls for the heart or the knees
And the meek will inherit what they damned well please
Get ahead, go figure, go ahead and pull the trigger
Everything under the gun.
- Sisters of Mercy, "Under the Gun"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 21 listopada 2007, 13:53 
Drakonaria napisał(a):
rawimir napisał(a):
I słusznie Ci sie wydawalo :) Na pókuli północnej zawsze była widoczna gwiazda polarna (choć nie zawsze wskazywała północ) a nie krzyż południa. Też mnie to uderzyło

Hmmm. poszperałam trochę i proszę, oto co znalazłam:

(...) Hmm czyli jednak precesja - w sumie jeśli w tym okresie był np. tuż nad horyzontem, to Ziemia nie musiałaby się jakoś strasznie "gibać". Tekst w całości jest na wikipedii, ale nic więcej w sumie tam nie ma: http://pl.wikipedia.org/wiki/Krzy%C5%BC ... zbi%C3%B3r)


Rzeczywiście. Z basenu morza środziemnego w dawnych czasch był widoczny. Też poszperalem ;)

"Due to precession of the equinox the stars comprising Crux were visible from the Mediterranean area in antiquity, so their stars had to be known by Greek astronomers. However, it was not regarded as a constellation of its own, but rather as part of Centaurus.

The separation of Crux to be a separate constellation is generally attributed to the French astronomer Augustin Royer in 1679. Other historians attribute the invention of Crux to Petrus Plancius in 1613, and that the constellation was later published by Jakob Bartsch in 1624. However, Crux had already been a well known southern asterism at least four centuries before it was promoted to an official constellation and published in the Seventeenth Century." (http://en.wikipedia.org/wiki/Crux)

Wynika z tego, że w Palestynie a nawet w Grecji można go było zobaczyć ale raczej nie był uznawany za samodzielną konstelację.

Gwiazda polarna bała widoczna na półkuli północnej zawsze.


Góra
  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 3 czerwca 2008, 23:14 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 12:41
Posty: 47
Lokalizacja: Lubuskie/ Kraków
Filmik rewelacyjny zwłaszcza wprowadzenie :)
Z tymi erami to też mi się to o uszy już obiło, ale za tą informację o Krzyżu Południa dziękuję, bo chyba tej informacji w ogóle nie wyłapałam.

Za to mam pytanie zwłaszcza do tych, którzy są z Egiptem w trochę lepszych stosunkach niż ja- jak to było z tą Izydą i Horusem, nie zdarzyło mi się wcześniej słyszeć, o dziewictwie Izydy...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 4 czerwca 2008, 00:33 
Offline
Arcyrozmowny
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 13 marca 2008, 17:29
Posty: 1134
Lokalizacja: Z Łysych Gór
rawimir napisał(a):
Wynika z tego, że w Palestynie a nawet w Grecji można go było zobaczyć ale raczej nie był uznawany za samodzielną konstelację. .
Był samodzielną konstelacją. Brytyjski program archeologiczny "Podróże w czasie" ("Time team") zazwyczaj dotyczył wykopalisk w wielkiej Brytanii. Jednak kilka odcinków było realizowanych gdzie indziej. Jeden z nich na południu Francji, gdzie znaleziono prastare miejsce kultu. Nie pamiętam czy epoka brązu czy neolit ale raczej to drugie. Menhiry ustawiono tak, że celowniki były wymierzone na przełęcz pomiędzy dwiema bliźniaczymi górami (podobnej wielkości, podobnego kształtu). Badacze obliczyli, że w czasach użytkowania obserwatorium w głębokiej przełęczy pomiędzy górami ukazywał się Krzyż Południa. Pięknie ustawiony, idealnie pionowo. Obserwatorium było użytkowane bardzo długo i opuszczone po częściowym skryciu gwiazdozbioru w wyniku precesji.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 4 czerwca 2008, 21:33 
Offline
Kapłanka Hathor
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 8 września 2007, 22:33
Posty: 3271
Lokalizacja: lubelskie
Mea napisał(a):
Za to mam pytanie zwłaszcza do tych, którzy są z Egiptem w trochę lepszych stosunkach niż ja- jak to było z tą Izydą i Horusem, nie zdarzyło mi się wcześniej słyszeć, o dziewictwie Izydy...


Nie spotkałam się z koncepcją, by Izyda była dziewicą. W mitologii egipskiej jest wiele fragmentów, które temu przeczą np.:
Izyda i Ozyrys, pokochawszy się zanim zostali urodzeni, byli już połączeni w mrokach łona [ Izyda i Ozyrys byli rodzeństwem, a jednocześnie małżonkami - w mitologii staroegipskiej to częste połączenie]
Izyda miała też siostrę bliźniaczkę Neftdę i oto: Izyda dowiedziała się, ze Ozyrys kochał i miał stosunek z jej siostrą, pomyliwszy ją z nią Z tego chwilowego związku Ozyrysa i Neftydy narodził się Anubis, którego wychowała Izyda.
Doprawdy, egipskie bóstwa mają bardzo skomplikowane stosunki rodzinne :)
Gdy Ozyrys został zabity i pokawałkowany przez swego brata Seta, Izyda odnalazła i złożyła w całość ciało swego małżonka. Zabrakło jej tylko fallusa, którego niestety zżarły ryby. Na jego miejsce Izyda ulepiła podobny i poświęciła członek, na cześć którego Egipcjanie mają święto.
Ozyrys - bóg płodności i Izyda - bogini macierzyństwa utrzymywali ze sobą małżeńskie stosunki. Z tego związku narodził się Horus.

Egipska mitologia jest dość zawiła i często niekonsekwentna, bo różne ośrodki kultu promowały własne wersje mitów. Dlatego są też wersje, gdzie Horus zastępuje w roli męża Izydy Ozyrysa, gdy ten staje się Panem Zaświatów, ale to długa historia. Mogę polecić dostępną w bibliotekach "Mitologię starożytnego Egiptu" J.Lipińskiej i M. Marcinak ( z czarnej serii), z której pochodzą też powyższe cytaty.

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 4 czerwca 2008, 22:17 
Offline
Nadmilczek wprawiony
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 26 maja 2008, 12:41
Posty: 47
Lokalizacja: Lubuskie/ Kraków
W takim razie cieszę się, ze nie jest to jakaś ogólne dostępna informacja o której tylko ja nie wiem. Dzięki Amvaradel.

A tak przy okazji, to podejrzewam, że Izyda to właśnie za Neftydę tego członka mężowi nie znalazła. :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 2 [czas letni (DST)]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL